18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwnice muzeum w Sieradzu po remoncie. Zobacz co zrobiono

Paweł Gołąb
Piwnice muzeum w Sieradzu są już po remoncie
Piwnice muzeum w Sieradzu są już po remoncie Fot. Paweł Gołąb
Piwnice muzeum w Sieradzu. Zakończył się remont dotyczący tej części placówki. Pomieszczenia znajdujące się pod ziemią pomieszczeń odzyskały należny im blask. Muzeum planuje urządzenie tu kilku wystaw. Na pierwszą z nich sieradzanie są wstępnie zapraszani na połowę listopada.

Piwnice muzeum w Sieradzu. Zakończył się remont dotyczący tej części placówki. Pomieszczenia znajdujące się pod ziemią odzyskały należny im blask. Muzeum planuje urządzenie tu kilku wystaw. Na pierwszą z nich sieradzanie są wstępnie zapraszani na połowę listopada.
- Remont pochłonął spore pieniądze, ale to co widzimy świadczy, że zostały dobrze spożytkowane – ocenia starosta sieradzki Dariusz Olejnik. – Muzeum z takim potencjałem trudno będzie teraz znaleźć w całym województwie. Obiekt, a co za tym idzie i Sieradz, wzbogacił się o coś, z czego wszyscy możemy być dumni.
Remont piwnic, który jest prowadzony w ramach wielkiej inwestycji związanej z rewitalizacją sieradzkiej starówki, pochłonął około 1,6 mln zł. Początkowo zakładano, że koszty będą mniejsze, ale po rozpoczęciu prac okazało się, że konieczne są dodatkowe, poważne roboty.
- Wyszło wtedy na jaw, że kamienica, w której mieści się nasza placówka, nie ma fundamentów. Jedna ze ścian, wschodnia, była wręcz nadwieszona. Konieczne było więc wykonanie wzmocnienia w postaci wbicia w ziemię stu kilkunastu pali, co było wręcz pionierskim przedsięwzięciem – przypomina Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu.
Dodatkowe przeszkody pojawiły się zresztą także podczas prac prowadzonych w wewnątrz obiektu, w efekcie czego nie w każdej z piwnic udało się zachować widok ceglanych ścian. Część trzeba było zakryć tynkiem. - To był niegdyś prywatny obiekt, w którym swego czasu w piwnicznych pomieszczeniach mieściła się piekarnia czy masarnia. Część cegieł była tak zniszczona, że trzeba byłoby je wykruszać i wstawiać nowe, ale o zabytkowym wyglądzie. To by jeszcze dodatkowo powiększyło koszty, konserwator zabytków zgodził się więc, by cegły o najsłabszej strukturze otynkować. Ale nie zmienia to faktu, że są to najpiękniejsze piwnice, z których sieradzanie mogą być naprawdę dumni – nie wątpi dyrektor muzeum.
Piwnice muzeum w Sieradzu mają być zagospodarowane na wystawę archeologiczną, paleontologiczną i numizmatyczną. Jak się sprawdzą w tej roli, sieradzanie przekonają się już niebawem, bo pierwszą z ekspozycji mają oglądać już w połowie listopada. Co ważne, dzięki remontowi muzealne pomieszczenia (także te na piętrze) stały się dostępne dla osób niepełnosprawnych, bo roboty objęły też montaż windy.
Remont muzeum mieszczącego się w tzw. królewskiej kamienicy rozpoczął się w 2010 roku, ale zakończenie prac w piwnicach placówki nie oznacza jego końca. Trwają jeszcze budowlane roboty w parterowym budynku mieszczącym się z tyłu muzeum u zbiegu ul. Zamkowej i Sukienniczej. Mają się zakończyć do końca tego roku. Nowe pomieszczenia, które dzięki tej części modernizacji zyska placówka, przeznaczone będą na ekspozycję poświęconą pochodzącemu z Sieradza pionierowi światowej kosmonautyki Ary Sternfeldowi. Całość inwestycji prowadzonej w Muzeum Okręgowym w Sieradzu ma się zamknąć kwotą blisko 3 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto