Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieńsk na dawnych fotografiach

Małgorzata Zagrodzka
EuroRegioCom Pieńsk
Pieńsk na dawnych fotografiach. W Europejskim Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku, zobaczyć można wystawę fotograficzną pt. „Pieńsk na dawnej fotografii”. Kolekcja należy do Tadeusza i Marcina Dubrawskich. Kolekcjonerzy dzięki swojej pasji pokazują mieszkańcom i zwiedzającym historię, specyfikę i niepowtarzalny charakter Pieńska. Właściciele kolekcji są także autorami monografii miasta „Pieński znany i nieznany”.

- Chcieliśmy przybliżyć Pieńszczanom, mieszkańcom naszej gminy i wszystkim zainteresowanym architekturę i urok Pieńska pierwszej połowy XX wieku. Inspiracją była również strona interenetowa Pana Mariusza Pozorskiego, który wykonując mozaikową wręcz pracę dokumentuje współczesne życie Pieńszczan ale przede wszystkim odkrywa przed nami kolejne tajemnice i ciekawostki naszego miasteczka – informuje Andrzej Świderski, dyrektor EuRegioKom w Pieńsku.

Styl wystawy to połączenie autentycznych pocztówek z reprodukcją ich i powiększeniem. Zestawione zostały dawne i współczesne zdjęcia obiektów architektonicznych. Fragmenty dziennika pieńskiego z 1907 roku. Pomysłodawczynią i realizatorką wystawy jest Anna Smarzyk. Pokazane fotografie są refleksją, zestawieniem przeszłości z teraźniejszością. Upływ czasu zapisany w murach i ulicach miasteczka.
- Cudownie jest niejako "spacerować" uliczkami miasta, które przecież w znacznym stopniu uległo zniszczeniom w czasie wojny, jak i późniejszej rozbiórce. Refleksja więc dotyczyć może tego, jaką tragedią dla ludzi, dla ich małych ojczyzn jest wojna, jak rujnuje ona nie tylko rodziny, osieroca, morduje, ale także środowisko, w którym ludzi się wychowywali. Historia Pieńska, to historia przecież wielu miast, wielu rodzin, nie ważne czy polskich, niemieckich. Z cała pewnością to krótka historia architektury. Okazałe narożne kamienice, kościoły, pałacyki i wille, liczne restauracje i hotele to wizytówka przedwojennego miasta. Oczywiście istniały one dzięki wspaniale rozwijającemu się hutnictwu szkła. Wspaniałą przygodą jest więc doszukiwanie się tych miejsc, rozwiązywanie zagadek: gdzie to było? Co to było? Czy to nadal istnieje? Co pozostało? To jak zabawa w detektywa, nie wspominając już o doszukiwaniu się poprzez pryzmat lupy, szczegółów zawartych na kartach pocztowych – mówi Marcin Dubrawski, współwłaściciel kolekcji fotograficznej.

Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Coraz częściej organizatorzy otrzymują informację o odnalezionych fotografiach i pocztówkach miasta. Społeczeństwo cieszy się, że tak pielęgnowana jest pamięć i historia miasta.
- Historia Pieńska to nie tylko huty, czy pocztówki. to bardzo ciekawa historia wielu ludzi, czy choćby prężnie działającej kultury. Mieliśmy tu wielu poetów, był teatr awangardowy, byli lokali artyści rzeźbiarze, malarze. nadal są i tworzą. Były zespoły muzyczne, ludowe i rockowe. Do dzisiaj zresztą mają w Pieńsku miejsce ciekawe wydarzenia. Dzisiaj miasto pięknieje, tworzą tu ciekawi ludzie, mamy oprócz domu kultury prężnie działające stowarzyszenie promocji kultury ziemi pieńskiej. Mamy teatr ognia, mamy poetów, malarzy, muzyków – dodaje Marcin Dubrawski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto