Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny prastary Sieradz z lotu ptaka. Zdjęcia wykonane zza szyb samolotu FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Piękny Sieradz z lotu ptaka. Zdjęcia wykonane zza szyb samolotu
Piękny Sieradz z lotu ptaka. Zdjęcia wykonane zza szyb samolotu Fot. Tomasz Oszczęda
Prezentujemy przepiękne zdjęcia Sieradza oraz ziemi sieradzkiej wykonane przez Tomasza Oszczędę, obecnie dyrektora Biura Wystaw Artystycznych.

Tomasz Oszczęda wykonał fotografie naszego miasta kilka lat temu, zza szyby samolotu sportowego, który wystartował z lotniska w miejscowości Chojne koło Sieradza.
Fotografie pokazują piękno naszego prastarego miasta, który od roku 1999 jest stolicą powiatu. Ma około 50 tys. mieszkańców. Miasto jest centrum administracyjno-gospodarczym zachodniej części województwa łódzkiego. Dodajmy, że od roku 1975 Sieradz był stolicą województwa. To jedno z najstarszych miast w naszym kraju, nazywane na przestrzeni dziejów Sira, Syraz, Syradz, Sirazia, Siracz, Siradia, Syradzs. Najdawniejsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z VI-VII wieku. W XI wieku powstał tu gród kasztelański i podgrodzie. W źródłach pisanych Sieradz pojawia się w 1136 roku, kiedy w tzw. bulli gnieźnieńskiej wymienia go papież Innocenty II.

" Dlatego czcigodny bracie Jakubie, przychylamy się łaskawie do twoich próśb i kościół gnieźnieński, któremu za sprawą Boga przewodniczysz, umacniamy przywilejem stolicy apostolskiej, stanowiąc, aby wszystkie posiadłości, wszystkie dobra, które ten kościół słusznie z prawem kanonicznym posiada albo w przyszłości roztropnie zdoła nabyć, służy trwale i nienaruszenie tobie i twoim następcom. Spomiędzy nich te przytoczyliśmy, wyrażając je własnymi imionami: z Gniezdna, z Ostrowa, z łęku (…). Również wsi arcybiskupa koło Sieradza: Sędziejewicy, Parno, Kluczycy, Kobierzycsko, Dębica, Jarociny, Manina, te wszystkie razem z ich posiadaczami już poprzednio."

Wzmianka o Sieradzu pojawia się również w Księdze Rogera (Księga przyjemnych podróży przez nieznane lądy), znana po łacinie jako Tabula Rogeriana – geograficzny opis świata oraz jego przedstawienie na mapie, spisana przez arabskiego geografa Muhammada al-Idrisiego w roku 1154 dla króla Sycylii Rogera II.

„(...) Posiada on winnice, oliwki i mnogie drzewa (różnych) gatunków owoców. Do miast jego należą: Kraków, Gniezno, Wrocław, Sieradz, N(u)grada, Ś(i)tnu. Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów. Prócz tego zażywają one szacunku, ponieważ (przebywają) w nich uczeni wykształceni w dziedzinach nauki i religii rumijskiej (…). Rzemieślnicy ich są zręczni i obznajmieni ze swymi zawodami. Co się tyczy miasta Krakowa, miasta Gniezna, i reszty jej (Polski) wspomnianych miast, są to miejscowości o blisko siebie stojących budowlach (lub: o zwartym zabudowaniu) i szeregu dóbr przyrodzonych; zbliżają się do siebie swą wielkością, a opisy ich i wygląd są identyczne (podobne).”

Prezydentem Sieradza jest obecnie Paweł Osiewała, natomiast wiceprezydentem Rafał Matysiak.

Piękny Sieradz z lotu ptaka. Zdjęcia wykonane zza szyb samolotu

Piękny prastary Sieradz z lotu ptaka. Zdjęcia wykonane zza s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto