Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGE rezygnuje z budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie. Jakie są powody tej decyzji? (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Budowa kopalni Złoczew była zapowiadana od lat
Budowa kopalni Złoczew była zapowiadana od lat Fot. Dariusz Śmigielski
Budowa kopalni węgla brunatnego w Złoczewie została odłożona do lamusa. Polska Grupa Energetyczna potwierdza, że nie zamierza zająć się zagospodarowaniem złoża i tym samym zostanie ono w tzw. rezerwie energetycznej kraju. Jak PGE uzasadnia tę decyzję?

Kopalnia w Złoczewie według wcześniejszych planów miała przedłużyć funkcjonowanie elektrowni w Bełchatowie. Sprawa ciągnie się od lat, ale – jak wynika z ostatnich zapowiedzi – nie ma mowy o realizacji wielkiej inwestycji. Potwierdziła to nam Polska Grupa Energetyczna, do której zwróciliśmy się o potwierdzenie pojawiających się w tej sprawie wypowiedzi.

- W nowej Strategii do 2030 roku PGE stworzyła ramy i kierunki rozwoju Grupy oraz przygotowała Grupę do transformacji. Obecnie, PGE czeka na decyzje właścicielskie odnośnie przyszłości aktywów konwencjonalnych. Zadaniem PGE konieczne jest stworzenie strategicznej rezerwy węglowej zarządzanej przez Skarb Państwa jako gwaranta bezpieczeństwa energetycznego Polski do czasu wybudowania elektrowni jądrowej oraz równoległe inwestowanie przez spółki energetyczne w polskie źródła OZE – poinformowała nas Małgorzata Babska, rzecznik prasowy, kierownik Wydziału Komunikacji Zewnętrznej i Biura Prasowego PGE.

- Oczekiwania społeczne, polityka klimatyczna i regulacje podążają w kierunku neutralności klimatycznej - uzasadnia. - W takim scenariuszu PGE nie widzi możliwości realizacji projektu zagospodarowania nowego złoża, jednak finalna decyzja w tym zakresie należeć będzie do przyszłego podmiotu skupiającego aktywa węglowe. Dzisiaj budowa kopalni jest nierentowna. Złoże Złoczew pozostanie natomiast w rezerwie energetycznej dla Polski.

Odkrywka w Złoczewie. Eksploatacja wiązała się z ogromnymi zmianami

Złoże węgla brunatnego „Złoczew” – jak informowaliśmy na naszych łamach wcześniej - rozciąga się pasem o szerokości 1000-1500 m na przestrzeni ok. 10 km. Węgiel zalega na głębokości ok. 300 metrów. Zasobność złoża szacuje się na 600 mln ton. Zdecydowana większość pokładów surowca znajduje się w granicach gminy Złoczew. Zwałowisko zewnętrzne planowane było na obszarze gminy Ostrówek. Jeśli kopalnia by powstała, w trakcie jej eksploatacji nieodwracalnie przekształcony zostałby obszar o powierzchni 6 tys. hektarów. W przeważającej części są to obecnie grunty orne. Z powierzchni ziemi zniknąć miało ponad 30 wsi i ich przysiółków, a koryto rzeki Oleśnica planowano przesunąć o kilka kilometrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto