Paka Klonowiaka bawi publiczność już 20 lat [zdjęcia]

Agnieszka Musialska
W Gminnym Ośrodku Kultury odbył się jubileusz 20-lecia Kapeli Paka Klonowiaka. Na zaproszenie Organizatorów na galę przybyli liczni goście, m.in.: przedstawiciele lokalnego samorządu, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji kultury z pobliskich gmin, Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Klonowa, a także KGW z Godynic. Honorowe miejsce wśród gości zajmowali byli członkowie Kapeli i, oczywiście, obecni oraz ich rodziny. Gratulacjom, życzeniom, serdecznościom – skierowanym do tych, którzy obecnie śpiewają i grają w kapeli, jak i tych, którzy działali w niej przed laty - nie było końca. Pojawiły się także wspomnienia i łzy wzruszenia. Wspólny występ w całym składzie (dawny i obecny) był niezwykłym wydarzeniem na deskach sceny klonowskiego ośrodka kultury. Swoją obecnością uświetniły jubileusz również zespoły muzyczne, działające – podobnie jak Paka Klonowiaka – w gminnych ośrodkach kultury. W rytm muzyki Kapeli z Wróblewa oraz Kapeli z Galewic, a także Młodzieżowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego z Klonowej wszyscy goście bawili się wyśmienicie.

W Kapeli Paka Klonowiaka występują amatorzy, są to muzycy z zamiłowania. Jest to grupa ludzi, którzy chcą coś robić na rzecz gminy, nie szczędzą bowiem ani sił, ani środków, a czerpią przy tym radość dla siebie - niosąc radość innym. Członkowie Kapeli zgodnie podkreślają – „20 lat to kilkadziesiąt występów, poznanych nowych ludzi i miejsc. Występy to nie wszystko, organizujemy również wycieczki i wyjazdy. Dzięki nim lepiej się poznajemy, tworzymy zgraną grupę.”
Kapela powstała we wrześniu 1999 roku. Założycielką Kapeli była ówczesna Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Izabela Sufleta. Początkowo Kapela liczyła 7 osób, które zechciały wystąpić podczas organizowanych w Gminie Złoczew Dożynek Powiatowych. Pierwszy skład Kapeli przedstawiał się następująco:
1. Stanisława Ługowska
2. Marianna Ługowska
3. Krzysztof Wyrwas
4. Krzysztof Bednarek
5. Anna Górecka
6. Krystyna Trela
7. Izabela Sufleta
Udany występ Kapeli Biesiadnej z Klonowej podczas złoczewskich dożynek był świetnym argumentem do podjęcia próby utworzenia takiej Kapeli na stałe. Wiązało się to oczywiście z koniecznością przekonania dorosłych ludzi, zajętych codziennymi sprawami związanymi przeważnie z pracą, w większości rolników, że powinni znaleźć trochę czasu, by oderwać się od codziennych obowiązków i łącząc przyjemne z pożytecznym zrobić coś dla społeczeństwa gminy. Wszyscy byli zgodni co do tego, że taka kapela jest potrzebna, co sprawdziło się w 100%. Przedstawiciele Kapeli zgodnie twierdzą, że zachęceni wspaniałą atmosferą i radością, jaka panowała podczas prób nie mieli problemu z powiększeniem składu, szczególnie o nowych instrumentalistów i śpiewających. Do Kapeli dołączali w kolejnych latach:
1. Renata Więzowska
2. Agnieszka Lobka
3. Mariola Perdek
4. Antoni Bryłka
5. Stanisław Gęs
6. Bodgan Kolankowski
7. Hieronim Bera
8. Grzegorz Gonera
9. Kiełbaska Adam
10. Wiktor Gęs
11. Piotr Gęs
12. Aldona Sęczek
13. Maciej Perdek
14. Wojciech Wolski
15. Daria Perdek
16. Mariusz Romek

Wiadomo - skład Kapeli ulegał zmianom przez te 20 lat… Jedni odchodzili, inni dołączali. Od 2009 roku kapelę prowadzi Grzegorz Gonera. Od dłuższego czasu skład Kapeli nie zmienia się. Grają i śpiewają w niej:
1. Stanisława Ługowska
2. Anna Górecka
3. Renata Wiązowska
4. Mariola Perdek
5. Grzegorz Gonera
6. Adam Kiełbaska
7. Mariusz Romek
W repertuarze Kapeli znajdują się piosenki ludowe, biesiadne i współczesnej muzyki rozrywkowej. Te pierwsze oczywiście nie brzmią oryginalnie, bowiem skład instrumentów i charakter muzyczny przygotowanych utworów jest nieco bardziej nowoczesny. Zawsze starają się zachować najważniejsze elementy wykonywanych utworów, które budzą w słuchaczach wspomnienia o dawnych ludowych zespołach. Są to piosenki na ogół skoczne, ale i sentymentalne tanga i walce: „Tango milonga”, „Muzyk nocy”, czy „Jestem sobie Klonowianka”. Do tańca najbardziej nadają się utwory, które często teraz słyszymy w radio czy telewizji, choć stare, to nieprzemijające szlagiery: „Tyle słońca w całym mieście”, „Niebo z moich stron”, „Choć pomaluj mój świat”, „Ech mała”.
Kapela, by móc podczas godzinnego czy dłuższego występu zabawiać publiczność odbywa 2-3 godzinne próby raz w tygodniu, pod okiem instruktora muzyki Gminnego Ośrodka Kultury w Klonowej. Zdarza się, że nie ma na próbie pełnego składu, ale z pewnością każdemu jej członkowi zależy na tym, by Kapela istniała i działała zawsze, i tak jak dotychczas z powodzeniem reprezentowała ośrodek kultury i Gminę Klonowa podczas różnych występów. A tych było już przez te 20 lat nie mało.
Kapela występowała we wszystkich gminach Powiatu Sieradzkiego na Dożynkach Powiatowych, na Jarmarkach Powiatowych i Stołach Wielkanocnych w Sieradzu, Jarmarkach Wojewódzkich w Łodzi. Wielokrotnie gościła w Gminie Wróblew. Między innymi na kilku Przeglądach Piosenki Biesiadnej, w 2000 roku wystąpiła z okazji „Dni Wróblewa”, a w 2011r. na Jubileuszu Kapeli z Wróblewa oraz w Tubądzinie w 2017 roku na Przeglądzie Piosenki Biesiadnej i Folklorystycznej, gdzie zajęła III miejsce.
Kapela zagrała również w Błaszkach w 2016r. na Nocach Błaszkowskich. W Gminie Czarnożyły występowała już 5 razy: 4 razy na Dożynkach i raz na festynie (2016, 2017, 2018 i dwa razy w 2019r.) W Gminie Brąszewice występowała na Festynie w 2018r., w Godynicach uświetniała obchody Dnia Kobiet w latach (2016, 2017, 2018), zaprezentowała się na Dożynkach w 2016r., na Ostatkach w Przedłęczu w 2016r., a w 2017 roku na 100-leciu OSP Starce. W Gminie Kościerzyn gościła na targach rolniczo-ogrodniczych, jak i Dniu Ziemniaka w latach 2006, 2017, 2018, 2019.
Paka Klonowiaka występowała też w gminach powiatów: wieluńskiego i wieruszowskiego. W gminie Lututów w 2004 roku na 80-leciu RBS Lututów, na Jubileuszu Lututowian w 2012 r. i Przeglądzie Folklorystycznym w 2014 roku, gdzie zajęła IV miejsce.
Była dwukrotnie w Doruchowie na festynach, w Galewicach, w Unikowie, w Czajkowie, w Ostrówku oraz na dniach Międzyborza. Wzięła też udział w przeglądzie muzycznym „Popołudnie z nostalgią” w Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu.
Jeśli chodzi o występy miejscowe, było ich znacznie więcej. Kapela, już na początku swojego istnienia, wraz z zespołem Preces wyśpiewała podczas V Przeglądu Amatorskiego Ruchu artystycznego w Klonowej II miejsce za program „Kobiety są gorące”. Ponadto wystąpiła podczas imprezy integracyjnej organizowanej z okazji Dnia Kobiet w Klonowej, uświetniała jubileusze 50lecia pożycia par małżeńskich organizowane przez Urząd Stanu Cywilnego w Klonowej, Święta Rodzinne w Kuźnicy Błońskiej, występowała na Dożynkach Gminno-Parafialnych w Kuźnicy Błońskiej i Lipiczu. Brała udział we wszystkich koncertach noworocznych w kościele parafialnym w Klonowej. Nie zabrakło jej na żadnym z Pikników Rodzinnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Klonowej ani na żadnym Klonowym Święcie organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Klonowa.
W 2006 i 2013 roku Starosta Sieradzki wyróżnił Kapelę Paka Klonowiaka za osiągnięcia w dziedzinie kultywowania folkloru i tradycji ludowej regionu sieradzkiego. W 2019 roku podobne wyróżnienie przyznał Kapeli Wójt Gminy Klonowa - Pan Marcin Golanowski.

Pomorskie objęte obostrzeniami

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie