Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy żywczanina Adama Miksza w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Otwarcie wystawy dzieł Adama Miksza, odbyło się w poniedziałek w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej. Ekspozycja dzieł miała miejsce podczas oficjalnego zakończenia przez bibliotekę międzynarodowego projektu "Natura i kultura. Nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy", realizowanego wspólnie z czeskim miastem Frydlant nad Ostrawicą, przy wsparciu finansowym Euroregion Beskidy.

Ekspozycja dzieł żywieckiego artysty Adama Miksza

Adam Miksz (1906-1971), pochodzący z Żywca grafik, artysta, ilustrator, pozostawił po sobie ponadczasowy dorobek artystyczny. Miksz był jednym z inicjatorów powstania Sekcji Miłośników Żywiecczyzny w 1934 r. przekształcone w latach 50-tych w Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. Artysta pozyskał dla muzeum ziemi żywieckiej, unikalne eksponaty z zakresu sztuki sakralnej, zabytków cechowych, a także okazów regionalnych i fauny. Z inicjatywy Adama Miksza powstał również „Bazar żywiecki”, rodzaj spółdzielni przemysłu ludowego i artystycznego, popularyzującego zdobnictwo ludowe i hafty. Spółdzielnia promowała również teatr amatorski, oraz badania archeologiczne na Grojcu.

W poniedziałek 31 października, władze miasta zainaugurowały wystawę prac artysty, które zaprezentowane zostały w nowo wyremontowanej i urządzonej Sali Wystaw Żywieckiej Biblioteki Samorządowej.

"Natura i kultura. Nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy"

Wystawa prac Adama Miksza, podsumowuje zakończenie projektu „Natura i kultura – nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy - Příroda a kultura - nová turistická nabídka v Euroregionu Beskydy”, w partnerstwie z czeskim miastem Frydland nad Ostrawicą. Celem projektu jest stworzenie nowych produktów turystycznych zapewniających poprawę atrakcyjność turystycznej obu miast i ożywienie turystyczne regionów po pandemii.

- Kluczowym rezultatem projektu będą nowe, ogólnodostępne produkty turystyczne. Pierwszy z nich to ogólnodostępna przestrzeń publiczna prezentująca walory historyczne i kulturowe budynku Siejby z XVIII wieku, w którym działa żywiecka biblioteka. Drugi produkt to strefa sportowo-rekreacyjna na otwartej przestrzeni we Frydlancie nad Ostravicą.

- Przestrzeń wystawowo-warsztatowa, tj. miejsce przeznaczone dla turystów chcących przedłużyć pobyt w centrum Żywca, oglądając wystawy lub uczestnicząc w ciekawych wydarzeniach aktywizujących (warsztaty). Ten produkt będzie uzupełnieniem, powstałego wcześniej w wyniku współpracy partnerów produktu turystycznego SymPatio i będzie to zarazem uzupełnienie oferty turystycznej centrum Żywca, promujące także atrakcje turystyczne Frydlantu. Turyści będą mogli nieodpłatnie korzystać z powstałej przestrzeni i zwiedza zabytkową Siejbę- informuje Żywiecka Biblioteka Samorządowa

Mikroprojekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków własnych za pośrednictwem Euroregionu Beskidy
Wystawę można oglądać do końca listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto