Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostoje rzadkich ptaków pod Wągrowcem

Arkadiusz Dembiński
Nadleśnictwo Durowo
Czy wiesz, że w naszych lasach spotkamy nie tylko bociana czarnego, ale i bielika utożsamianego z naszym godłem?

W naszym powiecie nie brakuje miłośników podpatrywania ptaków. Szczególnie lubianym miejscem przez polujących na nie z aparatem są tereny wokół najnowszego odcinka obwodnicy Wągrowca. Rozlewiska są bogate w wiele gatunków zwierząt. Są jednak w powiecie także miejsca, w które to nie należy zapuszczać się z aparatem, aby zrobić piękne zdjęcie... Te miejsca oznaczone są specjalnymi tablicami „Ostoja Zwierząt. Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.

- Naruszenie granic takiej strefy jest karane. Osoba, która nie stosuje się do oznakowań może liczyć się z karą grzywny - informuje Zbigniew Smykowski, komendant straży leśnej nadleśnictwa Durowo. W ostatnich dniach przedstawiciele naszego nadleśnictwa na swoim fanpagu wyliczyli, że w naszej okolicy mamy dziesięć takich stref. - 6 z nich zostało utworzonych dla bielika, 3 dla kani rudej i 1 dla bociana czarnego.

Strefy ochrony ostoi ptaków tworzone są wokół ptasich gniazd i dzielimy je na strefę ochrony całorocznej oraz okresowej. W tej pierwszej ochrona obowiązuje przez 12 miesięcy. W drugiej, w przewidzianych Ustawą o Ochronie Przyrody, w następujących terminach: - dla bielika od 1 stycznia do 31 lipca, dla kani od 1 marca do 31 sierpnia, dla bociana od 15 marca do 31 sierpnia - informują przedstawiciele nadleśnictwa.

Strefy tworzone są po to, aby chronić wszystkie te ptaki będące pod ochroną w szczególnym dla nich okresie, czyli rozrodu. Najbardziej majestatycznym ptakiem, który objęty jest taką ochroną także w naszych lasach jest bielik. Przez wielu ekspertów utożsamiany jest on z ptakiem z naszego godła narodowego. - Dość powszechnie bielik jest błędnie uważany za orła, podczas gdy faktycznie należy on do innej podrodziny jastrzębiowatych - do myszołowów. Największy ptak szponiasty północnej Europy. Sylwetka charakteryzuje się masywnością oraz długimi i szerokimi skrzydłami o prostych, równoległych brzegach. Samice są nieznacznie większe od samców, lecz w upierzeniu nie ma różnic. Grzbiet i brzuch ciemnobrunatne. U dorosłych ptaków głowa i szyja jest jasnobeżowa - tłumaczą przedstawiciele nadleśnictwa. Taką samą ochroną w naszych lasach objęte są znacznie mniejsze kanie rude.

- W nadleśnictwie Durowo są 3 strefy ochrony ostoi kani o łącznej powierzchni 120 hektarów - wylicza komendant Smykowski.Ostatnim ptakiem, do którego miejsc gniazdowania nie należy się zbliżać pod groźbą kary jest... bocian czarny. - Ma czarne ubarwienie z metalicznym połyskiem, piersi i brzuch są białe, a nogi i dziób intensywnie czerwone. Gniazduje w rozległych kompleksach leśnych, skąd w sierpniu i wrześniu odlatuje na zimowiska - wyjaśniają leśnicy. Chronionym zwierzęciem, które także pojawia się w naszych lasach, a do którego nie należy się również znacząco zbliżać ze względu jednak na własne bezpieczeństwo, jest... łoś. - Spotykając łosia trzeba mieć na uwadze to, że pomimo łagodnego wyglądu, może nas nieźle poturbować jeśli podejdziemy zbyt blisko, szczególnie jeśli w pobliżu będą łoszaki a o taką sytuację nie jest trudno - przyznał w rozmowie z „Tygodnikiem” znany wągrowiecki przyrodnik Arkadiusz Kiszka.

Jak informowali w ostatnim czasie przedstawiciele nadleśnictwa, nasze łosie aktualnie mają... małe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto