Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni żołnierz sieradzkiego Września 1939: w środę 6 kwietnia mianowanie i wystawa w muzeum

Paweł Gołąb
Pamięć o Teofilu Jurku, ostatnim żołnierzu sieradzkiego Września 1939 roku zostanie przywołana podwójnie w środę 6 kwietnia. W sieradzkiej jednostce wojskowej odbędzie się uroczystość pośmiertnego mianowania na oficerski stopień, a w muzeum otwarcie poświęconej mu wystawy.

Akt mianowania poległego we wrześniu 1939 roku pod Sieradzem Teofila Jurka zostanie wręczony rodzinie żołnierza. Uroczystości, które odbędą się w sali tradycji 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, rozpoczną się o godz. 12. W programie spotkania przewidziano złożenie meldunku, odczyt poświęcony życiu, śmierci i zasługom mianowanego, prezentację filmu z przebiegu ekshumacji, ceremonię wręczenia aktu mianowania oraz okolicznościowe przemówienia. Uczestnicy uroczystości po jej zakończeniu na cmentarzu parafialnym w Sieradzu-Męce złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze na grobie Teofila Jurka.
Otwarcie wystawy „Teofil Jurek – ostatni żołnierz Września 1939 roku” nastąpi natomiast o godz. 16. Ekspozycję urządzono w sali Muzeum Okręgowego w Sieradzu przy ul. Dominikańskiej 2.
Przypomnijmy, na trop prawdopodobnie ostatniej zapomnianej mogiły polskiego obrońcy z Września 1939 roku wpadli w minionym roku miejscowi miłośnicy historii. Szczątki poległego żołnierza znaleziono na polu pod Mnichowem. 17 października dokonano ich ekshumacji. W jej trakcie – co dało odpowiedź na pytanie, kim był wojskowy – znaleziono także tzw. nieśmiertelnik. Metalowy informator mówił, że poległy to urodzony w 1910 roku Teofil Jurek. Pasjonaci na bazie dostępnych archiwaliów ustalili także jak zginął żołnierz. Z badań wynika, że była to ofiara niemieckiego ostrzału artyleryjskiego znajdującego się nieopodal schronu, którego polska załoga skutecznie się broniła. Nocą z 4-5 września w nocy hitlerowcy sprowadzili działo przeciwpancerne i próbowali wstrzelić się w otwór strzelecki, co im się niestety udało. Od pocisku artyleryjskiego zginął także Teofil Jurek, który schował się w dołku strzeleckim wykopanym kilkadziesiąt metrów dalej na polu.
W listopadzie żołnierza z honorami pochowano w zbiorowej żołnierskiej mogile na cmentarzu w Sieradzu-Mece. Po tym godnym pożegnaniu po 76 latach od bohaterskiej śmierci na polu walki szeregowy został pośmiertnie awansowany. Decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy nadany mu został pierwszy stopień oficerski - podporucznika Wojska Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto