Orzeczenie Starosty Sieradzkiego

Materiał informacyjny - POWIAT SIERADZKI

DECYZJA

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 140), w związku z art. 1 ust. 2 tej ustawy oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Burmistrza Miasta Złoczew

STAROSTA SIERADZKI
orzeka

że nieruchomość położona w gminie Złoczew, obręb ewidencyjny Borzęckie, oznaczona w ewidencji gruntów jako działki nr: 7/1 o powierzchni 0,0423 ha i nr 7/2 o powierzchni 0,4157 ha, w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych tj. 5 lipca 1963 r. stanowiła mienie gromadzkie.

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne w sprawie uznania za mienie gromadzkie nieruchomości opisanej w sentencji niniejszej decyzji zostało wszczęte na wniosek Burmistrza Miasta Złoczew.

We wniosku wskazano, że nieruchomość ta przed dniem 5 lipca 1963 r. była użytkowana wspólnie przez mieszkańców wsi Borzęckie. Działki ewidencyjne nr 7/1 i 7/2 stanowiły drogę dojazdową do pól, łąk i lasów, z której korzystali mieszkańcy wsi Borzęckie i sąsiednich. Powyższe informacje, wskazane w uzasadnieniu wniosku, potwierdzają załączone do wniosku oświadczenia mieszkańców wsi Borzęckie.

Działka nr 7/1 o pow. 0,0423 ha, decyzją Wojewody Łódzkiego nr 247/11 z dnia 15 września 2011 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, została przejęta z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa.

Do wniosku załączona została również informacja Sądu Rejonowego w Sieradzu Wydziału Ksiąg Wieczystych, że dla nieruchomości położonej we wsi Borzęckie gmina Złoczew, oznaczonej jako działka nr 7/2 nie ma urządzonej księgi wieczystej oraz zaświadczenie Burmistrza Miasta Złoczew, że działka ta nie została zaliczona do kategorii drogi publicznej.

W przedmiotowej sprawie podstawę prawną decyzji stanowią przepisy ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że starosta wydaje decyzję o ustaleniu, które nieruchomości, o których mowa w art. 1 ust. 2 i 3, stanowią mienie gromadzkie. Zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 i 3 ustawy, za mienie gromadzkie można uznać nieruchomości rolne, leśne i obszary wodne, położone na terenach wiejskich, które stanowią mienie gromadzkie w rozumieniu przepisów o zarządzie takim mieniem, jeżeli przed dniem wejścia w życie tej ustawy, były faktycznie użytkowane wspólnie przez mieszkańców wsi.

Z przepisu tego wynika, że definicji mienia gromadzkiego, którego dotyczy ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, należy poszukiwać w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1962 r. w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz trybu jego zbywania (Dz. U. Nr 64, poz. 303). W rozporządzeniu tym w § 1 znajduje się definicja mienia gromadzkiego jak i dawnych gromad. Zgodnie z nią przez użyte w rozporządzeniu określenie mienie gromadzkie rozumieć należy mienie, które do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) stanowiło majątek dawnych gromad jako majątek gromadzki, dobro gromady oraz inne prawa majątkowe, a przez dawne gromady należy rozumieć gromady istniejące do dnia wejścia w życie ww. ustawy z dnia 25 września 1954 r.

Decyzję o uznaniu za mienie gromadzkie wydaje się, biorąc pod uwagę stan nieruchomości istniejący w dacie wejścia w życia ustawy, tj. w dniu 5 lipca 1963 r. dlatego też ma ona charakter deklaratoryjny, co oznacza że rozstrzygnięcie wydane w trybie art. 8 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych poświadcza jedynie stan prawny istniejący w dniu wejścia w życie ustawy. Mienie gromadzkie stanowiły grunty o charakterze użyteczności publicznej, które służyły i często nadal służą potrzebom ogółu mieszkańców byłej gromady, wchodzącej w jej skład wsi a nawet okolicy.

W założonym w 1961 roku dla wsi Borzęckie gromady Złoczew rejestrze gruntów działka oznaczona wówczas nr 7 o pow. 0,458 ha wpisana została za nr rejestru grunt. 63, w której jako osobę władającą gruntem wpisano: drogi publiczne.

Aktualnie dla działki nr 7/1 o pow. 0,0423 ha (powstałej w wyniku podziału działki nr 7) prowadzona jest księga wieczysta SR1S/00066457/2, w której jako właściciel figuruje Skarb Państwa – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, natomiast pozostała część działki nr 7 oznaczona jako działka nr 7/2 o pow. 0,4157 ha stanowi nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym, nie ma urządzonej księgi wieczystej ani zbioru dokumentów.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego organ prowadzący postępowanie uznał, że przedmiotowa nieruchomość odpowiada charakterystyce tzw. majątku gromadzkiego, w związku z czym spełnia wymogi ustawowe do uznania jej za mienie gromadzkie w trybie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Od niniejszej decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Łódzkiego za pośrednictwem Starosty Sieradzkiego, w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia.

Decyzję niniejszą, zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, podaje się do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscowości Borzęckie oraz ogłasza wywieszając na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Złoczewie oraz Starostwie Powiatowym w Sieradzu na okres 14 dni, a także zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej gminy i powiatu oraz w prasie lokalnej.

Sieradz, dnia 10 października 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto