Orange wyłącza 3G – sprawdź, jak się przygotować

Materiał informacyjny Orange
Mieszkańcy Piły i Sieradza jako pierwsi będą uczestniczyli w procesie odłączania sieci 3G i całkowitego przejścia na nowsze technologie. O co dokładnie tutaj chodzi i co powinni wiedzieć użytkownicy Orange z tych okolic?

Ciągły rozwój telefonii komórkowej oznacza zmiany zarówno dla użytkowników, jak i operatorów. Aby nowsze technologie mogły działać z pełną sprawnością, niezbędny jest dostęp do pasm częstotliwości, które mogą być zajęte przez starsze standardy. W celu zwiększenia wydajności LTE Orange zdecydował się wyłączyć pasma 3G, a my postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom ten temat i go wyjaśnić.

Sieć 3G – co to jest?

3G, czyli trzecia generacja sieci komórkowej, to technologia, którą operatorzy mobilni oferują od początku XXI wieku. Jej możliwości były znacznie większe od poprzednika, czyli 2G – główną zmianą było zwiększenie dostępnej pojemności i szybkości transmisji, co pozwoliło m.in. na transmisję wideo czy komfortowy dostęp do Internetu. W latach 2000–2010 to właśnie ten standard dominował na rynku, jednak następnie został on zastąpiony przez kolejną generację: 4G zwaną też LTE. Podobnie jak 3G, czwarta edycja standardu transmisji mobilnej przyniosła wzrost przepustowości pasm i więcej opcji dla użytkowników; to samo możemy obecnie obserwować w przypadku 5G.

Każda generacja sieci komórkowej działa na konkretnych częstotliwościach fal radiowych i w pasmach o określonej szerokości. Częstotliwości są dobrem ograniczonym i dlatego trzeba je jak najlepiej wykorzystać. Poszczególne generacje telefonii komórkowej „konkurują” więc o te częstotliwości: jeśli w danym paśmie mamy 3G, to nie możemy go wykorzystać dla 4G czy 5G. Co ważne, im wyższa generacja sieci, tym wyższe możliwości i więcej danych jesteśmy w stanie przesłać korzystając z tej samej szerokości pasma. Dlatego właśnie kolejni operatorzy decydują się na wyłączenie dostępu starszych rozwiązań i przeznaczają je dla najnowszych generacji sieci.

Koniec ery3G

Od września 2023 roku Orange rozpoczyna proces wygaszania pasm 3G. Co stoi za tą decyzją? To przede wszystkim dostosowanie się do potrzeb klientów – z łączności 3G korzysta stosunkowo mała część abonentów, z kolei użytkownicy 4G nie mają dostępu do pełnej przepustowości sieci nowszej generacji. Aktualnie zasięg LTE z Orange pokrywa całą Polskę poza najbardziej niedostępnymi regionami. Uruchomienie usługi LTE w paśmie do tej pory wykorzystywanym przez 3G pozwoli na poprawę usług dla prawie wszystkich klientów. 4G/LTE to przede wszystkim wyższa jakość połączeń, a także szybszy Internet.

Piła i Sieradz – technologiczni prekursorzy

Wyłączanie sieci 3G w Orange rozpocznie się od powiatów: pilskiego, złotowskiego, wałeckiego, wieruszowskiego, wieluńskiego i pajęczańskiego. W październiku dołączą do nich położone tuż obok powiaty: czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski, obornicki, wągrowiecki, sieradzki, zduńskowolski, poddębicki i łaski. Pierwsze większe miasta, w których zasięg 3G przestanie być dostępny, to zatem Piła i Sieradz. Cały proces ma zakończyć się do końca roku 2025. Informacje na temat aktualnego postępu wygaszania 3G i sytuacji w konkretnych powiatach czy miastach są dostępne na stronie internetowej operatora. Tam też można znaleźć liczne poradniki i instrukcje.

Jak przygotować się na wyłączenie sieci 3G? Sprawdź kartę SIM

Większość klientów Orange już teraz korzysta z zasięgu 4G lub 5G. Dla nich wyłączenie 3G nie będzie mieć praktycznie żadnego skutku. Nieco inaczej może być w przypadku posiadaczy starszych urządzeń, które niekoniecznie wspierają nowe standardy łączności; problem może stanowić też stara karta SIM. Jak sprawdzić czy mamy odpowiedni sprzęt? W sieci Orange jest to bardzo proste – wystarczy wysłać SMS-a o treści „KARTA” na bezpłatny numer 80233. W odpowiedzi użytkownicy otrzymają informację czy telefon oraz karta działają (tj. będą obsługiwać nową technologię) i czy trzeba coś robić. Klienci Orange Flex mogą sprawdzić dostępność 4G również przez aplikację czatu.

Na stronie Orange znajduje się lista urządzeń zgodnych z LTE, rekomendowanych przez operatora. Jeśli Twój telefon nie znajduje się na liście, może to oznaczać konieczność wymiany. Warto jednak podkreślić, że zgodność z 4G to aktualnie standard, a zakup nowego urządzenia działającego w standardzie 4G/LTE nie jest już dużym wydatkiem. Należy też uważać na podejrzane promocje internetowe i niesprawdzonych sprzedawców, którzy mogą ofertować teraz tanie telefony, nie informując o tym, że są nieprzystosowane do wyłączenia 3G (stąd też niska cena). Wszystkie modele – znajdujące się obecnie w ofercie operatora – wspierają 4G i funkcję VoLTE, a wiele z nich obsługuje również 5G.

Brak 3G nie oznacza braku dostępu do usług

Czy wyłączenie 3G spowoduje brak możliwości wykonywania połączeń i przeglądania internetu z użyciem smartfona? Jeśli telefon obsługuje nowsze sieci, nie ma się czego obawiać – w miejsce pasm 3G pojawią się pasma 4G, które oferują jeszcze lepszy komfort użytkowania telefonu. W przypadku miejsc o ograniczonym dostępie do sieci, nadal aktywna pozostanie łączność w standardzie 2G, z którego korzysta wiele urządzeń przesyłających stosunkowo niewielkie ilości danych, takich jak terminale czy bankomaty. Warto także podkreślić, że zasięg 4G i 5G w Orange stale się rozwija, a firma nieustannie inwestuje w rozwój infrastruktury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Orange wyłącza 3G – sprawdź, jak się przygotować - Piła Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto