Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Sieradzu 2018. Konferencja Stowarzyszenia Abstynentów „Przystań”

Paweł Gołąb
Profilaktyczną konferencją uczczono ponownie w Sieradzu Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Do udziału zaproszono głównie młodzież. Na uczestników czekały nie tylko przestrogi w formie prelekcji, ale także teatralny spektakl w wykonaniu ich rówieśników oraz koncert-przestroga.

Tegoroczna konferencja profilaktyczna z okazji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości odbyła się Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury pod hasłem „Włącz myślenie – wyłącz uzależnienie”. To z inicjatywy Stowarzyszenia Abstynentów „Przystań” w Sieradzu. Jak niezmiennie przypomina jego prezes Władysław Keler, obchody dnia trzeźwości wzięły swój początek od inicjatywy Ewy Cendrowskiej, twórczyni programu „Wódko pozwól żyć” emitowanego w telewizji publicznej na przełomie lat 80. i 90.
- Konferencje służą właśnie temu, by uświadomić młodzieży jakich problemów może przysporzyć alkohol. Nie ma co ukrywać, nie ucieknie się od tego, że młodzież pije, zawsze tak było, jest i pewnie zostanie. Ale trzeba tym bardziej głośno mówić, jakie zagrożenia płyną z niekontrolowanego zaglądania do butelki – argumentuje prezes „Przystani” Władysław Keler zapewniając, że stowarzyszenie jest otwarte na wszystkich, którzy chcą walczyć problemem. - Wiemy jak pomóc, gdzie skierować daną osobę i to w przypadku każdego uzależnienia.
Kiedy więc – wracając do nałogu alkoholowego - powinna zapalić się alarmowa lampka w głowie? – U każdego jest inaczej. Ale generalnie pierwszy niepokojący sygnał odbiera się od osoby z najbliższego otoczenia: mamy, taty, męża, żony czy dziecka. Jeśli ktoś bliski zwróci uwagę, że coś dzieje się nie tak, warto tego posłuchać. Z alkoholizmu się nie wyleczy, ale można skutecznie pomóc, by dobrze żyć.
Małgorzata Cajdler, terapeuta ds. uzależnień i jedna z prelegentek na konferencji dzieliła się swoimi refleksjami zawodowymi z 30 lat pracy, które… - powiem szczerze, napawają mnie głębokim smutkiem i przerażeniem, co będzie dalej, ponieważ uzależnienia rozkwitają. Już mówimy nie tylko o alkoholu i narkotykach, ale także lekach, internecie, zakupach czy seksie. Z czego to wynika? Myślę, że jest to ucieczka ludzi od swojego myślenia z różnych powodów. Bo są zapracowani, bo ledwo wiążą koniec z końcem.
Ozdobą konferencji było spektakl w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz pod opieką Aleksandry Sipowicz oraz koncert „Razem bezpieczniej” Kapeli PSP Sieradz. W programie spotkania w teatrze znalazło się także rozstrzygnięcie konkursu profilaktycznego, którego uczestnicy przygotowywali prezentację multimedialną dotyczącą profilaktyki uzależnień. Zwycięzcą został Michał Kikowski, jury wyróżniło także prace Zuzanny Zawiei, Anny Kacprzak, Wiktorii Bułacz i Julii Jarząb.
Jaki Michał Kikowski, pierwszoklasista z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu widzi sposób na to, by rówieśników skutecznie przestrzec przed używkami? – Najważniejsze jest, by ich wspomagać. Próbować ich wyrwać z tego więzienia jakim jest nałóg. Bo inaczej można stracić wszystko. Rodzinę, pracę, przyjaciół, dom. Można wylądować samemu na ulicy i nic już nam wtedy nie pomoże.
Współorganizatorami konferencji wraz z „Przystanią” byli: Urząd Miasta Sieradza, Urząd Gminy w Sieradzu, Urząd Gminy i Miasta w Warcie, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP i HP 5-16 w Sieradzu oraz Sieradzkie Centrum Kultury i Wydział Zamiejscowy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Sieradzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto