Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Objawy choroby Parkinsona na stopach. Te zmiany powinny zaniepokoić. Zobacz, jak rozpoznać nietypowe oznaki parkinsona po wyglądzie stóp

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Choroba Parkinsona rozwija się nawet przez kilka dekad. Zanim wystąpią jej typowe symptomy, pewne zmiany mogą być widoczne na stopach. Zobacz, jak je rozpoznać. 

Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Choroba Parkinsona rozwija się nawet przez kilka dekad. Zanim wystąpią jej typowe symptomy, pewne zmiany mogą być widoczne na stopach. Zobacz, jak je rozpoznać. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. freepik
Objawy choroby parkinsona manifestują się, gdy jest ona mocno rozwinięta. Wcześniej mogą występować jednak oznaki jej rozwoju, które da się zauważyć na stopach. Wyjaśniamy, z czym są związane i jakie konkretnie zmiany powinny wzbudzić czujność i skłonić do konsultacji z lekarzem.

Spis treści

Objawy parkinsona występują przy zaawansowanej chorobie

Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne, która niszczy komórki nerwowe w mózgu. Dotyczy to neuronów produkujących dopaminę. To neuroprzekaźnik niezbędny dla kontroli ruchów. Jego niedobory wywołują charakterystyczne objawy schorzenia, gdy straty tych komórek wynoszą ponad 80 procent. Do głównych symptomów parkinsona należą: drżenie (rąk, nóg, szczęki), sztywność kończyn oraz zaburzenia równowagi i koordynacji.

Zanim jednak rozwiną się oznaki zaawansowanej choroby, często można dostrzec bardziej subtelne symptomy. Zobacz w naszej galerii: objawy parkinsona widoczne na stopach.

Wczesne oznaki świadczące o parkinsonie widać na stopach

Parkinson może stać się źródłem problemów ze stopami. Wynika to nie tylko z faktu, że trudności w wykonywaniu czynności manualnych utrudniają właściwe dbanie o tę część ciała. Zaburzenia dotyczące stóp mogą pojawić się bowiem dużo wcześniej niż oczywiste oznaki choroby.

Czytaj: Ta choroba pustoszy mózg. Zdiagnozowano ją u wielu znanych osób, w tym aktorów, muzyków i polityków. Cierpiał na nią także papież Jan Paweł II

Zmiany na stopach najczęściej wynikają z trudności w chodzeniu. Wraz z rozwojem choroby sposób poruszania stopniowo ulega zmianom, co wynika z postępującej sztywności mięśni nóg, a także coraz większym przygarbieniem sylwetki. Pogorszenie się postury i chodu może nie być łatwo zauważalne dla osób, które widują chorego na co dzień, ale to właśnie ono wpływa na powstawanie zaburzeń.

W przypadku parkinsona typowe jest stawianie coraz mniejszych kroków, co ułatwia zachowanie równowagi podczas chodzenia. Chód może sprawiać wrażenie braku płynności, a ruszenie z miejsca wymagać dodatkowego wysiłku. Pojawiają się wyraźne dolegliwości ze strony nóg i stóp, a także widoczne skutki zmian na butach.

Źródło: Foot care Parkinson's UK

Zadbaj o swoje stopy

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Objawy choroby Parkinsona na stopach. Te zmiany powinny zaniepokoić. Zobacz, jak rozpoznać nietypowe oznaki parkinsona po wyglądzie stóp - Strona Zdrowia

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto