MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy spalenia Złoczewa 2023. We wrześniu 1939 roku niemieccy najeźdźcy zniszczyli miasto i zabili 200 mieszkańców ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Tragiczne wydarzenia w historii Złoczewa i okolic rozegrały się w dniach 3 i 4 września 1939 roku
Tragiczne wydarzenia w historii Złoczewa i okolic rozegrały się w dniach 3 i 4 września 1939 roku Urząd Miejski w Złoczewie
W Złoczewie uczczono dzisiaj rocznicę tragicznych wydarzeń z września 1939 roku, kiedy to w wyniku ataku niemieckich najeźdźców miasto uległo spaleniu, a 200 jego mieszkańców zginęło.

Poniedziałkowe obchody 84. rocznicy spalenia Złoczewa oraz zamordowania około 200 bezbronnych osób we wrześniu 1939 roku – jak relacjonuje Urząd Miejski w Złoczewie - odbyły się w złoczewskim Parku Pamięci. Uroczystość poprzedziło nabożeństwo odprawione w miejscowej farze. Zobacz fotorelację.

Niemcy spalili miasto i nagrali propagandowy film

Dla leżącego w tamtym czasie w przygranicznych terenach Złoczewa – jak przypomina złoczewski magistrat - najgorsze nadeszło 3 i 4 września 1939 r. Wojska niemieckie w bestialski sposób spaliły Złoczew, Bujnów, Stolec, zamordowały wielu bezbronnych ludzi zwłaszcza starszych. Podczas pożaru spłonęły w Złoczewie 243 budynki mieszkalne i gospodarcze, czyli około 80 procent zabudowy miasta. Sceneria podpalonego przez Wehrmacht Złoczewa była wykorzystana jako tło hitlerowskiej kroniki wojennej wyświetlane w pierwszym tygodniu wojny w kinach III Rzeszy.

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto