Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O smogu na sesji miejskiej rady w Sieradzu. Ekolog Przemysław Raj przedstawił zagrożenia i postulaty (zdjęcia)

Redakcja
Walka ze smogiem zatacza coraz szersze kręgi w Sieradzu. W ostatnich dniach sprawa stanęła na sesji miejskiej rady. W programie obrad znalazła się prelekcja ekologa Przemysława Raja, który przestrzegał przed zagrożeniami jakie niesie dla zdrowia czy życia złej jakości powietrze i zgłosił konkretne postulaty.

- Wiele osób w Sieradzu twierdzi, że smog jest od dawna – przedstawiał w trakcie sesji Przemysław Raj, weterynarz i członek partii Razem. – Faktycznie, smog jest od dawna, ale ten z lat siedemdziesiątych miał inny charakter, bo przemysłowy. Po dzikiej prywatyzacji przemysł upadł. Przez ostatnie lata mnóstwo osób zaczęło jednak budować domy, często ponad stumetrowe, opalane najtańszym węglem i problem powrócił w alarmującej skali.
Alarmujące są i statystyki dotyczące problemu. Jak przedstawia Przemysław Raj, z ministerialnego raportu wynika, że w 2016 roku z powodu smogu w Polsce życie straciło przedwcześnie prawie 19 tys. osób. Jak temu można zdaniem ekologa zaradzić? Wśród pomysłów zgłoszonych konkretnie dla Sieradza znalazło się więcej lokalnych stacji monitorowania jakości powietrza czy wyświetlanie poziomu zanieczyszczeń przed popularnymi miejscami (Rynek, urząd miasta, szkoły, kościoły, galerie). Według Przemysława Raja powinno się ponadto przeznaczyć część budżetu na informowanie mieszkańców i edukowanie ich o szkodliwości palenia w piecach śmieciami czy złej jakości węglem. W mieście, jak dodawał, powinien zostać także zatrudniony doradca ds. termomodernizacji, a samo miasto powinno wspomagać ocieplanie domów w szczególności dla osób ubogich i mniej zaradnych.
W ostatnim czasie smog znalazł się w Sieradzu na celowniku. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku w mieście zawiązana została nieformalna grupa Sieradzki Alarm Smogowy (jej przedstawiciele podczas sesji pojawili się w roli obserwatorów), która za cel postawiła sobie walkę o poprawę jakości powietrza. Na początku tego roku miasto otrzymało od marszałka łódzkiego 10 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli, a chwilę potem w Sieradzu przybył kolejny czujnik jakości powietrza z konkursu internetowego Fundacji Aviva (wszystkich na terenie miasta jest obecnie pięć - pomiary możesz śledzić TUTAJ).
Prezydent Sieradza Paweł Osiewała cieszy się z oddolnych inicjatyw w sprawie smogu i zapewnia, że miasto dostrzega problem. – W mieście wiele się pod tym względem dzieje. Począwszy od ekologicznych autobusów dla miejskiej komunikacji, przez geotermię, po wsparcie finansowe dla osób, które chcą się przyłączyć do miejskiej sieci cieplnej, czego efektem jest 250 pieców wymienionych w tamtym roku i sto kilkadziesiąt kolejnych zaplanowanych na obecny. Jeszcze jednak wiele przed nami. To nasz wspólny początek drogi i te wszelkie społeczne inicjatywy są dla nas bardzo istotne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto