Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe porządki w śmieciach

Paweł Gołąb
Gminy dostaną nowe obowiązki związane z gospodarką odpadami
Gminy dostaną nowe obowiązki związane z gospodarką odpadami Fot. Paweł Gołąb
Gminy z powiatu sieradzkiego zastanawiają się jak oszacować śmieciowe stawki.

Jaka stawkę za wywóz śmieci zastosować, by dla ludzi było sprawiedliwie, a z drugiej strony gminy nie naraziło na dodatkowe koszty? Taki dylemat mają przed sobą poszczególne samorządy w związku ze zmianami w przepisach dotyczących gospodarki odpadami, które cedują na samorządy większe obowiązki w tej kwestii.
Możliwości jest kilka. Stawka może być wyliczana od liczby osób w danym gospodarstwie domowym, od powierzchni nieruchomości lub od ilości zużytej wody. Co wybrać? Niektórzy, jak gmina Wróblew, pokusili się o konsultacje społeczne pytając ludzi w internetowej ankiecie na stronie www.wroblew.pl, by to wybadać. Wczoraj po południu blisko 60 proc. głosów było za tym, by stawka zależała od liczby ludzi.
Wójt gminy Wróblew przyznaje, że ta właśnie metoda wydaje się najbardziej sprawiedliwa. – Ale jakkolwiek nie zrobimy, to w tym pierwszym roku funkcjonowania nowych zasad będzie źle – nie wątpi wójt. – To dlatego, że na pewno będzie dla wszystkich drożej niż dotychczas. Szacuję, że koszty wywozu śmieci wyniosą minimum 7-8 złotych miesięcznie od każdej osoby. Ale to w razie, gdy odpadki będą segregowane. Jeżeli nie, wydatki na ten cel mogą być o sto procent wyższe niż dotychczas.
O internetowa ankietę nie zamierza się za to pokusić Sieradz. - Możliwości jest kilka, a każda ma swoje plusy i minusy – odpowiadał na ostatniej sesji prezydent Sieradza Jacek Walczak pytany, czy miasto pokusi się o taki sondaż. I zapowiedział, że jedna z najbliższych sesji miejskich zostanie poświęcona tej sprawie, radni zdecydują więc wówczas, w myśl której zasady opłaty będą naliczane.
Inni też nie są jeszcze określeni. – Nie mamy jeszcze stanowiska w tej sprawie – przyznaje wójt gminy Brąszewice Karol Misiak informując, że jest w trakcie spotkań z mieszkańcami, co ma mu pomóc w przyjęciu ostatecznego rozwiązania.
Opinie, w tym przypadku już od sołtysów, zbiera też wójt gminy Goszczanów Krzysztof Andrzejewski. – Ale obojętnie jaką metodę przyjmiemy, będzie ona niesprawiedliwa dla ludzi. Zapowiadając zmiany powtarza się ludziom slogan, że to gmina teraz zajmie się śmieciami. Przydałoby się dokończenie tego zdania „a ty za to zapłacisz”.
Nowe porządki w gospodarowaniu odpadami wywołały wprowadzone z początkiem tego roku przepisy dokonujące zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządom dano 18 miesięcy na ich wprowadzenie, ostateczny termin mija więc w połowie przyszłego roku. Co ma się zmienić? Będzie odbiór wszystkich śmieci za jedną stawkę ustaloną przez samorząd i niższe rachunki dla osób segregujących odpady. Mieszkaniec nie będzie musiał też zawierać samodzielnie umów z firmą na wywóz śmieci, bo zajmie się tym gmina. Największy problem dla samorządów to ustalenie wspomnianej stawki, by była sprawiedliwa i oszacowana precyzyjnie. Nie może być zbyt ulgowa, bo inaczej gmina będzie musiała dołożyć brakującą kwotę, ani zbyt drastyczna, bo zarabiać na tym nie można.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto