Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe badania w przychodniach. Lekarz w ramach NFZ szybciej zdiagnozuje pacjenta bez wysyłania go do specjalisty

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
w przychodniach POZ lekarze mogą zlecić w ramach NFZ nowe badania
w przychodniach POZ lekarze mogą zlecić w ramach NFZ nowe badania Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Duże zmiany w poradniach POZ. Od lipca lekarz może zlecić i wykonać więcej badań. To część większej reformy przychodni.

Zmiany w POZ od 1 lipca 2022. Osiem nowych badań dostępnych w przychodniach w ramach NFZ

Od 1 lipca lekarze rodzinni przyjmujący w ramach NFZ otrzymali uprawnienia do zlecania ośmiu nowych badań diagnostycznych. W poradniach podstawowej opieki zdrowotnej lekarze mogą teraz zlecić oznaczenie poziomów ferrytyny, witaminy B12, kwasu foliowego, zbadanie obecności przeciwciał anty-HCV, anty-CCP oraz przeprowadzić test antygenu bakterii Helicobacter pylori. Lekarz może też podczas wizyty oznaczyć świadczący o stanie zapalnym poziom białka CRP u dzieci do lat 6, a także szybkim strep-testem sprawdzić, czy w wymazie z gardła dziecka znajdują się paciorkowce wywołujące anginę.

Tu znajdziesz adresy i telefony przychodni POZ mających umowę z NFZ w twoim powiecie

Dr Honorata Błaszczyk, lekarz rodzinny z Łodzi ocenia, że najcenniejszą zmianą jest możliwość wykonania na miejscu w gabinecie dwóch nowych testów: szybkiego testu CRP u dzieci do lat 6 oraz wykrywającego anginę strep-testu. Bo dzięki temu lekarz będzie mógł od razu zbadać, czy dziecko ma infekcję wirusową czy bakteryjną.

- Bardzo ułatwi to współpracę z rodzicami – mówi lekarka. - Większość jesiennych przeziębień to infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne zdarzają się bardzo rzadko. Tymczasem część rodziców domaga się od lekarza przepisania dziecku antybiotyku. Przeprowadzenie na oczach rodziców testu, który określi, jaki to jest rodzaj infekcji, bardzo ułatwi rozmowę – wyjaśnia.

Lekarka podkreśla, że także pozostałe testy ułatwiają diagnostykę występujących w organizmie pacjenta niedoborów i chorób reumatycznych, czy też wykluczenia zarażenia wirusem HCV.

Nowe badania są przydatne w diagnozowaniu wielu różnych schorzeń i mają wiele zastosowań.
Na przykład poziom ferrytyny oznacza się m. in. przy badaniu niedokrwistości, poziom witamy B12 lekarz może zlecić narażonym na jej niedobory weganom, a poziom kwasu foliowego może oznaczyć u pacjentki w ciąży lub osoby uzależnionej od alkoholu. Badanie anty- CCP pomoże w zdiagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów, zaś badanie anty-HCV ułatwi lekarzowi wykrycie groźnego i przebiegającego często bezobjawowo wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Samodzielne zlecenie dodatkowych badań pozwala lekarzom na szybsze określenie stanu zdrowia pacjenta, bez konieczności wysyłania go do specjalisty. Testy nie są jednak dostępne na życzenie i nie są zlecane wszystkim pacjentom.

- O konieczności zlecenia badań każdorazowo decyduje lekarz – przypomina Anna Leder rzeczniczka ŁOW NFZ. Przychodnie otrzymały dodatkowe środki, tzw. budżety powierzone, w których muszą zmieścić koszty zlecanych testów.

Koordynator w przychodni pomoże pacjentowi zaplanować leczenie i zaprosi na badaniaGrzegorz Gałasiński

Reforma POZ. Koordynatorzy i leczenie chorób przewlekłych

Nowe uprawnienia lekarzy rodzinnych to część większej reformy, która ma na celu zwiększenie roli podstawowej opieki zdrowotnej. Już w październiku ubiegłego roku w przychodniach pojawili się koordynatorzy. Mają wspomagać organizację leczenia pacjentów, którzy wymagają pomocy.

Koordynator zaprasza pacjentów będących pod opieką poradni na profilaktyczne badania, pomaga im znaleźć terminy wizyty u specjalistów lub badań. Ważnym zadaniem koordynatora jest też przypominanie pacjentom o zbliżających się wizytach i badaniach kontrolnych. Zadania koordynatora może wypełniać np. recepcjonistka lub pielęgniarka.

W przyszłości lekarze POZ mają w większym stopniu zajmować się chorobami przewlekłymi. To oznacza, że np. pacjent z cukrzycą będzie pod opieką swojej poradni POZ. W poradniach pojawią się też programy zarządzania chorobami takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroby tarczycy. Nowością ułatwiającą taką opiekę ma być wprowadzenie konsultacji między lekarzem POZ a specjalistą. Dzięki nim lekarz rodzinny zamiast wysyłać pacjenta do specjalisty, sam zdobędzie dla niego wskazówki co do dalszego leczenia.

Większy nacisk w przychodniach POZ będzie też położony na profilaktykę. Lekarze otrzymają premię finansową za skuteczne zachęcania jak największej liczby swoich pacjentów do badań profilaktycznych, choćby w programie profilaktyki chorób układu krążenia lub Profilaktyce 40 Plus. Program profilaktyki CHUK będą mogły realizować także pielęgniarki.

Jednocześnie rosną nakłady na POZ. Od 2014 roku kwota wydawana przez NFZ na poradnie wzrosła o 66 proc. W roku 2021 w województwie łódzkim NFZ przeznaczył na świadczenia w POZ ponad miliard złotych, z tego 229 mln trafiło na wydatki związane z COVID-19.

NFZ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe badania w przychodniach. Lekarz w ramach NFZ szybciej zdiagnozuje pacjenta bez wysyłania go do specjalisty - Łódź Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto