Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa strzelnica sieradzkich żołnierzy. Powstał kryty obiekt kosztem 25 milionów złotych

Paweł Gołąb
O nowoczesną krytą strzelnicę wzbogacili się sieradzcy żołnierze. Obiekt, który pozwala na prowadzenie ćwiczeń w komfortowych warunkach i bez związanych z hałasem uciążliwości dla mieszkańców Sieradza, powstał kosztem 25 mln zł.

- To obiekt, który przez kolejne dziesięciolecia będzie służył szkoleniu tysięcy żołnierzy – nie ukrywa dumy z inwestycji dowódca 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia płk Roman Januszewski. – Strzelnica będzie eksploatowana w możliwie najbardziej skuteczny sposób. Dla najlepszych efektów wyszkolenia żołnierzy Wojska Polskiego.
Szef Gabinetu Politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz, który uczestniczył w uroczystości otwarcia strzelnicy podkreśla, że to ważna inwestycja. – Trzeba mieć w pamięci słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy, że wolność i niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze. Dlatego teraz chcemy zrobić wszystko, żeby wojsko było świetnie wyszkolone i wyposażone. By miało gdzie ćwiczyć, w godnych i nowoczesnych warunkach na miarę nowoczesnej armii.
– Bez takiego obiektu właściwie żadna jednostka wojskowa funkcjonować nie może – _nie wątpi dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb. - Bardziej doświadczeni żołnierze pamiętają czasy, gdy strzelaliśmy „za drzewem” i nie stanowiło to wielkiego problemu dla społeczeństwa. Dziś nie jest to już możliwe. Co równie ważne, ta strzelnica nie będzie funkcjonowała tylko między godziną 9 a 12, a tak długo każdego dnia aż faktycznie każdy przełożony będzie miał pewność, że ma odpowiednio przeszkolonych i przygotowanych do działania żołnierzy.
Poprzednia strzelnica w sieradzkiej jednostce wojskowej, otwarta i otoczona trzema wałami ziemnymi, powstała w 1968 roku. 9 maja 2013 roku wyłączono ją z użytkowania i chwilę później ruszono z budową nowoczesnej następczyni – strzelnicy krytej typu „B”. Można tu oddawać strzały na odległość 200 metrów, a obiekt mieści w sobie także pomieszczenia techniczne i techniczno-gospodarcze; stanowisko kierowania; salę wykładową, trenażerów i symulatorów strzeleckich; szatnię; pomieszczenia sanitarno-higieniczne; schrony; tarczownię oraz punkty pierwszej pomocy, czyszczenia broni i amunicyjne. Budowa trwała trzy lata, a zamknęła się kosztem 25 mln zł. Podczas realizacji inwestycji zużyto 3,8 tys. metrów sześciennych betonu, 45 ton stali i 800 metrów sześciennych drewna. Powierzchni użytkowa strzelnicy to 5,5 tys. metrów kwadratowych. Żołnierze mają do dyspozycji sześć stanowisk do prowadzenia ognia na odległość od 50 do 200 metrów. Strzelnica zapewnia możliwość szkolenia w warunkach dziennych i nocnych.
Jaka jest różnica między strzelnicą poprzednią, a tą już nowoczesną?
- Szkolenie strzeleckie jest podstawą i wizytówką każdego żołnierza. Nie odchodzimy od ćwiczenia na strzelnicach odkrytych garnizonowych czy poligonowych, ale cywilizacja goni do przodu, wymaga i od wojska nowych rozwiązań. Musieliśmy wyjść naprzeciw społeczeństwu, żeby nie być uciążliwym, i ten obiekt na to pozwolił –_ odpowiada szef sekcji szkoleniowej mjr Tomasz Zaborek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto