Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa sala terapii i nowatorskie metody w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 8 w Sieradzu

Paweł Gołąb
Bogato wyposażona sala do integracji sensorycznej, w której niepełnosprawne dzieci w formie zabawy mogą wyrównać braki w obrębie poszczególnych narządów zmysłu i nowatorskie terapie – to nowinki, którymi pochwalić się może Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 8 w Sieradzu. To dzięki unijnemu projektowi, do którego przystąpiła placówka.

Otwarcie sali do integracji sensorycznej nastąpiło w piątek. Nowy przybytek został urządzony w ramach projektu unijnego „Równamy do najlepszych”, w którym wraz z „ósemką” uczestniczy SP nr 6 i Gimnazjum nr 2 w Sieradzu. Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego za około milion złotych. Sala została urządzona za około 40 tys. zł, ale w ramach inicjatywy odbywa się także szkolenie nauczycieli.
- Misją Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 8 w Sieradzu jest stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju wszystkim uczniom na miarę ich potrzeb i możliwości. Dzięki współpracy i konsekwentnemu działaniu udało się otworzyć salę do terapii integracji sensorycznej. Terapia skierowana jest dla dzieci doświadczających trudności w szkole, dzieci z grupy ryzyka „dysleksji”, nadpobudliwych, nadruchliwych, ale także dla dzieci autystycznych, z mózgowym porażeniem dziecięcym, niedowidzących oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Takie dzieci są wśród nas i one najbardziej potrzebują specjalistycznego wsparcia, aby mogły lepiej funkcjonować w otaczającym ich świecie. Świat tych dzieci i funkcjonowanie w nim jest dużo trudniejszy dla nich, czasami bardziej chaotyczny, hałaśliwy, nieuporządkowany, a wszystko przez zaburzone przetwarzanie sensoryczne. Wynika to z odmiennego odbioru i interpretacji przez mózg dziecka informacji zmysłowych. Terapia poprawia funkcjonowanie centralnego układu nerwowego dziecka i wpływa na zmianę jego zachowania w sferze motorycznej, emocjonalnej oraz poprawia umiejętności językowe i poznawcze, a przede wszystkim wpływa na lepszą efektywność uczenia się przez dziecko – _zapewnia Renata Sobczak, dyrektor SPI nr 8 w Sieradzu. - Mamy nadzieję, że dzięki temu dzieci będą miały szanse wyrównać braki w obrębie poszczególnych narządów zmysłu.- Terapia integracji sensorycznej polega na odpowiednim reagowaniu organizmu ludzkiego na docierające do niego bodźce, zarówno ze świata zewnętrznego jak i wewnętrznego, z własnego ciała – przybliża terapeuta pedagogiczny w SPI nr 8 w Sieradzu Alicja Adamska. – By wszystkie zmysły prawidłowo funkcjonowały, muszą być ze sobą zintegrowane. Jeśli jeden z nich przekazuje informacje do układu nerwowego nieprawidłowo, dochodzi do dziwnych zachowań. Dzieci nie są w stanie się skoncentrować, są powolne, potrafią się przewrócić na prostej drodze, nie potrafią usiedzieć w miejscu. Zadaniem terapii, przetwarzania sensorycznego nie jest wykształcenie już gotowej umiejętności, ale nauczenie organizmu, układu nerwowego prawidłowego scalania tych wszystkich bodźców i przetwarzania to na odpowiednią reakcję.
Dzięki projektowi w sieradzkiej szkole integracyjnej udało się wdrożyć inne nowe metody terapii dzięki zakupowi sprzętu i przeszkoleniu nauczycieli. To metoda Tomatisa usprawniająca czynne słuchanie, metoda krakowska stymulująca mowę, naukę czytania i pisania oraz Marii Montessori, która wspiera spontaniczną i twórczą aktywność dzieci
- Realizowany projekt pozwala całemu zespołowi nauczycieli pracujących w SPI nr 8 w Sieradzu nabywać nowe umiejętności szkoląc się u najlepszych w różnych ośrodkach i uczelniach w Polsce. Poznajemy skuteczne metody pracy i wykorzystujemy je w pracy z dzieci zdolnymi i mającymi deficyty rozwojowe – _kwituje dyrektor SPI nr 8.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto