Polecamy

Pawlopetri, najstarsze podwodne miasto świataZnajdujące się u południowego wybrzeża greckiego Peloponezu Pawlopetri jest uznawane za najstarsze zatopione miasto na świecie © lakonikostypos.gr
[3/12]

Niezwykłe zdjęcia zatopionych ruin. Są dowodem na istnienie Atlantydy? Niektóre z powrotem się wyłaniają

Pawlopetri, najstarsze podwodne miasto świata

Znajdujące się u południowego wybrzeża greckiego Peloponezu Pawlopetri jest uznawane za najstarsze zatopione miasto na świecie. Zostało odkryte i opisane w 1968 przez naukowców z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu w Cambridge.

Podwodne ruiny zajmują około 500 metrów kwadratowych, choć powierzchnia całego miasta szacowana jest na 100 tys. metrów kwadratowych. Na dnie odnaleziono wyroby ceramiczne z okresu neolitu, które wskazują, że miasto mogło powstać nawet 5000 - 6000 lat p.n.e., czyli na samym początku handlu morskiego w rejonie śródziemnomorskim.Każdy z Was słyszał pewnie o Atlantydzie - mitycznej krainie, miejscu rozkwitu cywilizacji ludzkiej, tragicznie zniszczonej przez trzęsienia ziemi i pochłoniętej przez fale oceanu. Choć ruin miasta, opisywanego już przez Platona, nikt nigdy nie odnalazł, okazuje się, że podobnych miejsc jest na świecie więcej. Na skutek kataklizmów dziś znajdują się głęboko pod wodą, ściągając nurków i archeologów z całego świata. Oto zdjęcia niezwykłych, podwodnych miast. Mury niektórych ponownie ujrzały światło dzienne!

Najnowsze wiadomości

reklama