Nielegalne wysypisko śmieci koło ujęcia wody wykryto w Małkowie w gminie Warta. Sanepid...

Paweł Gołąb
Nielegalne wysypisko śmieci wykryto w gminie Warta. Odpady zwożone były do żwirowiska znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji uzdatniania wody i tam zasypywane. Postępowanie wyjaśniające wszczęła policja, a sprawę po zgłoszeniu bada także sanepid. Jak zapewniają służby sanitarne, ryzyko zanieczyszczenia wody jest niewielkie.

Nielegalny zrzut śmieci, jak informują świadkowie zdarzenia, miał miejsce w wyrobisku żwiru w Małkowie. Na miejscu, co uwiecznione zostało na zdjęciach, pracowała ładowarka, która zwożone przez ciężarówki odpady (organiczne, elektroniczne, szmaty, opony czy meble) ubijała i przysypywała warstwami żwiru. Zdaniem obserwatorów - biorąc pod uwagę wielkość wyrobiska i ilość odpadów - proceder mógł trwać od pewnego czasu. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne i ogromne ryzyko skażenia środowiska o zdarzeniu poinformowane zostały służby sanitarne, ochrony środowiska i policja.
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sieradzu Wiktor Kowalski zapewnia, że sanepid podjął działania natychmiast po zgłoszeniu. Potwierdza, że nielegalne wysypisko śmieci urządzono w bezpośrednim sąsiedztwie ujęcia wody pitnej w Małkowie. Znajduje się tam stacja uzdatniania wody i jedna ze studni głębinowych zaopatrująca w wodę pitną mieszkańców następujących miejscowości: Małków, Duszniki, Warta (strefa I), Bartochów, Baszków, Jakubice, Gołuchy, Łabędzie, Piotrowice, Biskupice i Kowale. Jak relacjonuje, po zgłoszeniu sprawy monitowano w Urzędzie Gminy i Miasta Warta o jak najszybsze usunięcie śmieci. Samorząd w odpowiedzi poinformował o wszczętym postępowaniu wyjaśniającym w sprawie – to ze strony policji oraz postępowaniu administracyjnym wobec właścicielki terenu – już ze strony gminy.
Powiatowa Państwowa Inspekcja Sanitarna po przeprowadzonej wizji lokalnej pisemnie nakazała burmistrzowi niezwłocznie podjąć działania mające na celu usunięcie śmieci. – „Dzikie wysypisko” znajdujące się w sąsiedztwie ujęcia wody może stanowić duże zagrożenie epidemiczne i być przyczyną skażenia źródła wody pitnej – podaje sanepid informując, że gmina z urzędu nakazała właścicielce terenu usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.
Jednocześnie sanepid uspokaja, że skażenie jest mało prawdopodobne. – Woda z wodociągu w Małkowie jest na bieżąco monitorowana przez Inspekcję Sanitarną. Do badań jest pobierana przez pracowników IS w Sieradzu oraz przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Gminy i Miasta Warta – tu w ramach badań wewnętrznych. Ostatnia kontrola jakości byłą przeprowadzona 9 października. Woda okazała się dobra, badania nie wykazały odchyleń od wymagań wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – zaznacza sanepid.
Jak precyzuje inspekcja... woda ze studni w Małkowie jest pobierana z głębokości 90 metrów. Nad wodonośnymi wapieniami górnej kredy występują serie utworów słabo przepuszczalnych. Są to głównie gliny zwałowe. Obecnie ryzyko zanieczyszczenia wody jest niewielkie. Jednak stopień zagrożenia zależy od składu i ilości składowanych tam śmieci. Określenie ryzyka będzie możliwe po wynikach śledztwa przeprowadzonego przez policję – zaznacza sanepid.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie