Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa sprzed lat. Tak kiedyś świętowano [archiwalne ZDJĘCIA]

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
fot. Archiwum Polska Press/Kurier Poranny
Niedziela Palmowa 2021 przypada na 28 marca. Święto to rozpoczyna Wielki Tydzień. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia. Zobacz archiwalne zdjęcia z Niedzieli Palmowej, tak kiedyś świętowano!

Za nieodłączny symbol ostatniej niedzieli przed Wielkanocą uznaje się obrządek święcenia palm w kościele. Jak wyglądały palmy wielkanocne przed laty? Zobaczcie archiwalne zdjęcia. Fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz archiwum serwisów lokalnych Polska Press.

Niedziela Palmowa - jaka jest historia święta?

Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą lat osiemdziesiątych IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na inne kraje. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza, tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Zwyczaje związane z Niedzielą Palmową

Niedziela Palmowa to święto ruchome przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia, w tym toku przypada na 28 marca. Jakie zwyczaje wiążą się ze świętem?

  • Palmy - bogate tradycje ma wykonywanie palm wielkanocnych od VII wieku święconych w Niedzielę Palmową, co zapoczątkował Kościół francuski. Święcenie własnoręcznie wykonanych palm w rozbudowanej formie zachowało się m.in. na Kurpiach w parafii Lipniki i Nysie oraz Łyse, a także w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej. W wielu miejscowościach odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę.
  • Procesje w Niedzielę Palmową były obecne od pierwszych wieków chrześcijaństwa – zapoczątkowane w Jerozolimie, rozpowszechniły się na innych terenach. W Polsce tradycją Niedzieli Palmowej była m.in. procesja z Jezuskiem Palmowym. Obecnie w Polsce w zachowana jest w niewielu miejscowościach (Szydłowcu, Tokarni w powiecie myślenickim i Nowym Stawie w powiecie malborskim).
  • Przebierańcy - dawnym zwyczajem są Pucheroki, czyli przebierańcy w wysokich czapkach przyozdobionych bibułowymi wstążkami, odwiedzający z oracjami domy rano w Niedzielę Palmową. Zwyczaj jest nadal żywy we wsiach podkrakowskich.

Niedziela Palmowa a przesądy

  • połknięcie bazi z poświęconej palmy miało zagwarantować brak bólu głowy i chorób gardła. Pierwotnie mógł być to zabieg magiczny zapewniający płodność.
  • palemki zatykano za świętym obrazem w domu, a zimą spalano, by popiołu użyć następnie w czasie Środy Popielcowej.
  • palm nie można było trzymać „do góry nogami” – by nie gziły się krowy
  • w zależności od regionu poświęconą palmą obijano na pomyślność boki zwierząt w gospodarstwie albo wręcz przeciwnie (muchy by się trzymały tych krów)
  • z poświęconych palm wyjmowano gałązki wierzbowe i utworzone z nich krzyżyki zatykano w glebie na zasianych polach - miało to chronić przyszłe zbiory przed suszą, burzą itp.

Niedziela Palmowa sprzed lat. Tak kiedyś świętowano [archiwa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto