MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dla czadu - trwa kampania sieradzkich strażaków. Mamy do rozdanie 5 czujek czadu!

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Jarosław Wasylik i Radosław Jadwiszczak
Jarosław Wasylik i Radosław Jadwiszczak Fot. Dariusz Piekarczyk
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu jest w trakcie kampanii prewencyjnej "Nie dla czadu".

- Czad jest niezwykle niebezpiecznym gazem - mówi st. brygadier Radosław Jadwiszczak, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. - Gromadzi się wszędzie tam, gdzie ma miejsce spalanie płomieniowe, a więc w budynkach gdzie mamy kotły na węgiel, gaz ziemny, czy paliwa ropopochodne.Na dodatek jest bezwonny i bezbarwny, a więc niewyczuwalny. Na dodatek ma gęstość porównywalną do gęstości powietrza, dlatego rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Największe jednak niebezpieczeństwo wynika z jego toksyczności. Tlenek węgla do 300 razy łatwiej łączy się z hemoglobiną. Przy wdychaniu powietrza zawierającego tenże tlenek, dochodzi do niedotlenienia tkanek, a w konsekwencji nawet i do śmierci. Przyjmuje się że nawet niewielkie ilości czadu są zabójcze dla człowieka.

Na pytanie jak zabezpieczyć się przed działaniem czadu, Radosław Jadwiszczak odpowiada.

- W pierwszej kolejności trzeba zadbać o przewody dymowe i kominowe. Co najmniej raz na pół roku należy czyścic te opalane paliwem płynnym i gazowym, natomiast raz na trzy miesiące paliwem stałym, a co miesiąc w gastronomii i punktach zbiorowego żywienia. Należy też zapewnić dopływ świeżego powietrza do budynków poprzez uchylanie okien, czy inne odpowiednie systemy. Dodam, też niekonserwowanie kominów może skutkować pożarem sadzy. Wówczas dym i gaz przedostają się do pomieszczeń, a bywa że pożar rozprzestrzenia się na cały budynek.

Radosław Jadwiszczak zachęca też do montowania czujek czadu.

- To niedrogie urządzenie, które monitoruje atmosferę i wszczyna alarm, kiedy wyczuje zagrożenie. Może uratować życie każdego człowieka. W ramach kampanii Nie dla czadu, propagujemy zakładanie czujek.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto