Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele tracą pracę - w szkołach nigdy nie było tak mało uczniów...

Maciej Kałach, współpraca: bbs, jdr
Pierwszego dzwonka nie usłyszy w nowym roku szkolnym 55 łódzkich nauczycieli. Dyrektorzy musieli ich zwolnić, bo w mieście zabrakło dzieci, którym mogliby przekazywać wiedzę. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że w całym woj. łódzkim straciło pracę ok. 120 pracowników oświaty. Jeszcze większa grupa nie wróci po wakacjach na pełny etat.

Z danych GUS wynika, że nasz region znalazł się na samym dnie niżu demograficznego. W woj. łódzkim dzieci urodzonych w 2003 r., które stawią się 1 września po raz pierwszy w szkole, jest o 400 mniej niż urodzonych w 2004 r.

Sytuację tylko w niektórych ośrodkach ratują 6-latki, wysłane do I klasy na życzenie rodziców. Obecnie podstawówki zaczyna rocznik liczący 21 tys. dzieci. W następnych latach będzie stopniowo lepiej - w 2015 r. do I klasy trafi 26 tys. dzieci. Potem niż powróci, ale większy - liczba pierwszaków spadnie poniżej 20 tys. przed 2030 r.

- W Łodzi z nowym rokiem szkolnym innego zawodu musi sobie szukać 25 nauczycieli podstawówek i 30 z gimnazjów - smuci się Jadwiga Tomaszewska, wiceprezes łódzkiego okręgu ZNP. - Najgorzej jest z zapotrzebowaniem na pracę historyków, nauczycieli wychowania fizycznego, biologii, języka polskiego i obcych. Przed utratą pracy nie chroni już nawet doktorat.

Marek Ćwiek, prezes ZNP w Łódzkiem, przyznaje, że możliwości związkowców są ograniczone. - Dzwonimy do dyrektorów, by dowiedzieć się, w których szkołach jest wolnych choć kilka godzin i przekazujemy te informacje do członków ZNP, potrzebujących godzin lekcyjnych do skompletowania etatu - mówi Ćwiek.

Jednak nie zawsze się to udaje. Jadwiga Tomaszewska szacuje, że w samej Łodzi pensum straciło na skutek niżu 200 pracowników oświaty. W piątek Wiesława Zewald, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za oś-wiatę, nie potwierdziła informacji ZNP. - Plany organizacji roku szkolnego placówki dostaną do 31 sierpnia. Wtedy będziemy mieli wiedzę o zwolnieniach - mówi Zewald.

Wydawałoby się, że mniejsza liczba dzieci w szkołach sprzyja komfortowym warunkom nauki. Nie zawsze.- Musiałem zwolnić nauczycielkę wf. - mówi Piotr Bara, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 138 w Łodzi. - Liczebność klas spadła poniżej 26 uczniów, a tylko gdy mam ich przynajmniej tyle w oddziale, mogę go podzielić na dwie grupy. Brak podziału to dwa razy mniej godzin, m.in. dla wuefistów.

Nauczyciel po zwolnieniu musi zadowolić się odprawą w wysokości 6 pensji. Ewentualnie może pozostać w stanie nieczynnym. Wtedy przez pół roku co miesiąc pobiera pensję i wraca do pracy, jeśli znajdzie się dla niego miejsce. Według związków, łodzianie korzystają zwykle z pierwszego rozwiązania.

Poza Łodzią pierwszy dzwonek też nie zabrzmi zbyt wesoło. Związkowcy z pow. radomszczańskiego twierdzą, że pracę w oświacie straci tam 12 osób. W samym Radomsku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 4 będzie to dwóch wuefistów.

Według ZNP, w Sieradzu zwolnień być nie powinno, ale np. na 2/3 albo 3/4 etatu przejdzie ok. 30 nauczycieli.

- O dwie klasy mniej będzie w podstawówkach, tyle samo zniknie w gimnazjach - wylicza Jacek Walczak, prezydent Sieradza. Jadwiga Goc, dyrektorka SP nr 4 w tym mieście, informuje, że jeden z jej nauczycieli został skierowany do pracy w przedszkolu.

W szkołach podległych magistratowi w Pabianicach ubyło pięć klas. Pracę straciło 10 nauczycieli. - Jednak dzięki otwarciu sześciu oddziałów więcej niż przed rokiem w przedszkolach pracę zdobyło 18 nowych osób - mówi Agnieszka Skalska z pabianickiego urzędu miasta.

Zgierskich nauczycieli przed zwolnieniami uratowali rodzice 6-latków. W porównaniu z ubiegłym rokiem aż 8 razy wzrosła liczba dzieci w tym wieku zapisanych do klasy pierwszej. - Cięć w etatach nie będzie - oznajmia Danuta Jankiewicz, rzeczniczka zgierskiego magistratu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto