Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie "Katarynki" B. Prusa w Starym Ratuszu w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Narodowe czytanie jest akcją społeczną, która od 2012 roku ma za zadanie popularyzację literatury narodowej poprzez publiczne odczytywanie fragmentów książek, także w środkach masowego przekazu. W tym roku wziętą na warsztat książką jest "Katarynka" Bolesława Prusa. Zobaczcie jak czytano ją dzisiaj w Starym Ratuszu w Gnieźnie.

Narodowe czytanie "Katarynki" B. Prusa w Starym Ratuszu w Gnieźnie

W sobotnie przedpołudnie przed Starym Ratuszem w Gnieźnie można było usłyszeć dźwięki akordeonu. W taki właśnie sposób organizatorzy akcji Narodowe czytanie w naszym mieście zachęcali przechodniów do wzięcia w niej udziału. Po tym muzycznym wstępie, w wykonaniu Miłosza Dziurleji, można było posłuchać czytanej publicznie książki "Katarynka" Bolesława Prusa w wykonaniu Michała Frydrycha z Centrum Aktywności Społecznej Largo przed pomnikiem Bolesława Chrobrego na deptaku, obok wejścia do Starego Ratusza.

Kolejne części tej książki czytane były już we wnętrzach Starego Ratusza przez zaproszonych goście, a wśród nich m.in. Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Dariusz Pilak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Paweł Matkowski, parlamentarzyści, uczniowie szkół i inni.

Świetnym pomysłem organizatorów Narodowego czytania było też bezpośrednie odwołanie się do tytułowej bohaterki "Katarynki", która była niewidomą dziewczynką. W związku z tym niektóre fragmenty książki zostały także zaprezentowane w Gnieźnie również przy pomocy języka migowego i języka Braille'a. Organizatorzy zaproponowali również, by przybyli goście w pewnym momencie założyli opaski na oczy. Ideą tego było to, by mieszkańcy Gniezna bardziej zwrócili uwagę na problemy osób z niepełnosprawnościami.

Zobacz fragmenty wspólnego czytania "Katarynki" w Gnieźnie:

Jak co roku można również było otrzymać okazjonalny stempel z logo Narodowego Czytania we własnym egzemplarzu „Katarynki” Bolesława Prusa.

Kolejnym punktem spotkania był wykład dr Pauliny Gołaskiej z GSW Milenium nt. Egalitaryzm sztuki, czyli o twórczości osób z niepełnosprawnością.

Narodowe czytanie jest akcją społeczną organizowaną w Polsce od 2012 roku z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Akcja ta polega na propagowaniu znajomość literatury narodowej poprzez publiczne odczytywanie fragmentów konkretnej, wybranej na dany rok, książki. Tegoroczne Narodowe czytanie jest już ósmą odsłoną tej akcji. W poprzednich latach można było usłyszeć fragmenty książek takich twórców, jak: Fredro, Sienkiewicz, Wyspiański czy Żeromski. Organizatorzy akcji mają możliwość wyboru jednej z ośmiu proponowanych nowel. Gniezno, w tym roku, postawiło właśnie na „Katarynkę” Bolesława Prusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto