Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwięcej nowych mieszkań powstaje w Warszawie

Jakub Potocki (Lion’s House)
W ciągu ostatnich 5 lat deweloperzy rozpoczęli budowę aż 130 tys. mieszkań w zaledwie trzech miastach – wynika z danych GUS. Warszawa była w tym czasie największym placem budowy. Powstało tam 62 tys. lokali, czyli co dwunaste mieszkanie zbudowane przez polskiego dewelopera. Na drugim biegunie jest Opole, gdzie powstało ich zaledwie 1800.

W latach 2009-2013 w całej Polsce rozpoczęto budowę ponad 732 tys. mieszkań, na co główny wpływ miały nowopowstałe projekty mieszkaniowe w największych miastach w kraju. W samej tylko Warszawie w ciągu ostatnich pięciu lat rozpoczęto budowę ponad 62 tys. mieszkań. To oznacza, że w stolicy powstawało ponad jedno mieszkanie deweloperskie na cztery w gronie miast wojewódzkich oraz co dwunaste w skali całego kraju.

Deweloperzy skoncentrowani na kilku rynkach
Stołeczny wynik jest o prawie 20 tys. wyższy niż w drugim pod tym względem Krakowie oraz o blisko 40 tys. lepszy od trzeciego Wrocławia – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W tych trzech największych miastach Polski w latach 2009-2013 rozpoczęto budowę prawie 130 tys. mieszkań, co odpowiada za blisko 55% nowopowstałej podaży wśród wszystkich miast wojewódzkich. Gdyby doliczyć do tego Gdańsk i Poznań, to największa „piątka” odpowiadałaby za około 70% łącznej podaży nowobudowanych mieszkań. Wskaźnik ten pokazuje, w jak dużym stopniu deweloperzy skupiają swoją uwagę na największych aglomeracjach, gdzie mogą liczyć na większy popyt.

Wśród miast wojewódzkich zdecydowanie w najmniejszym stopniu deweloperzy działają w Opolu, gdzie rozpoczęto budowę zaledwie nieco ponad 1 800 lokali. W ograniczonym stopniu budują mieszkania także w Kielcach (3 707 mieszkań), Gorzowie Wielkopolskim (3 647), Zielonej Górze (3 324) i Olsztynie (3 154).

Czytaj też: Na co uważać przy kredycie hipotecznym
W Krakowie, Rzeszowie i Gdańsku największy udział nowych mieszkań
Odnosząc liczbę rozpoczynanych projektów do zasobu mieszkaniowego w danym mieście okazuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat w największym stopniu przybyło ich w Krakowie, gdzie zasób powiększył się aż o 13,6% w stosunku do 2008 roku. Wyraźny wzrost odnotowano także w Rzeszowie, gdzie liczba mieszkań wzrosła o 12,7%. W tym wypadku wysoki wynik należy łączyć z efektem niskiej bazy - 6 lat temu w Rzeszowie istniało niewiele ponad 60 tys. mieszkań. Znaczący wzrost zasobu mieszkaniowego zanotowano także w Gdańsku, gdzie w ciągu 5 lat podaż mieszkań wzrosła o 11,9%.

Na tle kraju są to wysokie wyniki - w omawianym okresie w Polsce przybyło bowiem 5,6% mieszkań. W stolicy wzrost był wyższy od krajowej średniej o 2,2 pkt proc. Z analizy Lion’s Banku wynika, że miastem, który rozwija się najwolniej jest Łódź, gdzie podaż mieszkań powiększyła się zaledwie o 2,5%. Niewielki wzrost odnotowano też w Opolu i Bydgoszczy, gdzie podaż mieszkań wzrosła odpowiednio o 3,8% i 3,7%. Może to wynikać z niewielkiej marży, jaką mogą zrealizować deweloperzy przy obowiązujących na tych rynkach poziomach cen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto