Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Klonowe przybędzie ponad 7 tys. krzewów i drzewek

Paweł Gołąb
Przy sadzeniu drzewek i krzewów pomagali gimnazjaliści z sieradzkiej jedynki
Przy sadzeniu drzewek i krzewów pomagali gimnazjaliści z sieradzkiej jedynki fot. Paweł Gołąb
Na swoje miano zasługiwać będzie wreszcie park na osiedlu Klonowe w Sieradzu. Zasadzą tu aż 7.304 drzewa i krzewy.

Dzięki temu okolica, która przypominała raczej pustynię, w przyszłym roku będzie cieszyć oczy zielenią. Ucywilizowana zostaje także górka, z której tłumnie korzystają dzieci w porze zimowej.

Do tej pory pomysły na zagospodarowanie zielenią tego terenu - delikatnie mówiąc - nie wypaliły. Na początku dekady powstała tu niechlubna aleja radnych, po której właściwie nie pozostał ślad. Bo ufundowane przez rajców tuż przed wyborami drzewka uschły, a postawiony przy okazji dziękczynny obelisk z ich imionami zniszczyli chuligani. Także sadzone w późniejszym okresie drzewka się nie przyjęły, bo nie zadbano o ich pielęgnację. Teraz ma być inaczej.

U podnóża górki i w okolicy posadzonych będzie 26 gatunków drzew i krzewów. Najwięcej, bo około 4,5 tysiąca sztuk, będzie róż. Wykonaniem zlecenia zajmuje się skierniewicka firma "Gitpol", która wygrała przetarg ogłoszony przez sieradzki magistrat. W konkursie ofert, w którym miała jednego konkurenta, zaproponowała usługę za prawie 233 tys. zł. Obciążenie dla miejskiego budżetu będzie jednak mniejsze, bo magistratowi udało się na to zadanie zdobyć 67 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Urząd wyciągnął wnioski z poprzednich nietrafionych prób i już na etapie przetargu zadbał, by zieleń się przyjęła. Zwycięska firma w obowiązkach ma doglądanie dokonanych nasadzeń przez rok. I uzupełnienie w tym czasie ewentualnych ubytków, np. uschniętych roślin. Inwestycję wykorzystano także do ekologicznej edukacji. W sadzeniu pomagali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Sieradzu.

To kolejny krok ku zagospodarowaniu parku na os. Klonowe, który pozostawał nim przez lata tylko z nazwy. Kilka lat temu powstał tu skatepark i dirtpark, z których korzystają miłośnicy deskorolek i ekstremalnej jazdy rowerem.

Niedawno przybył nowy plac zabaw dla dzieci, a podczas ostatniej inwestycji górkę wyprofilowano tak, by zjazdy saneczkami najmłodszych odbywały się po ściśle określonym torze, a nie w każdym kierunku.

- Ma tu powstać zespół rekreacyjno-sportowy - zapowiada Urszula Pająk, kierowniczka referatu ekologii i ochrony środowiska sieradzkiego urzędu. - W planach mamy też trawiaste boisko, alejki i toaletę dla psów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto