Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na budowę domu mamy dobry rok – twierdzi ekspert. Mały dom bardziej opłacalny niż kupno mieszkania?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Budowa domu o niewielkim metrażu jest w tym roku wyjątkowo łatwa.
Budowa domu o niewielkim metrażu jest w tym roku wyjątkowo łatwa. Marek Zakrzewski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
O budowie domu marzy wiele osób. I choć ceny materiałów budowlanych nie są dziś niskie, takie przedsięwzięcie jest w wielu wypadkach bardziej opłacalne niż zakup mieszkania – a do tego uzyskuje się większy metraż. Co więcej, w tym roku wzniesienie niedużego domu jest wyjątkowo łatwe, m.in. dzięki zmianom w prawie.

Spis treści

Marzysz o budowie domu? Nie czekaj na „lepsze czasy” – mówi ekspert. Ile kosztuje dziś budowa?

Marzysz o budowie domu, ale wciąż sobie powtarzasz „może kiedyś”? Pora spojrzeć prawdzie w oczy – nie ma co czekać na znaczący spadek cen materiałów budowlanych i robocizny, a formalności jest dziś mniej niż kiedyś. Jeśli zatem marzenie ma się spełnić, warto zacząć działać, bo lepszy moment może w najbliższej przyszłości nie nadejść.

– Pomimo wzrostu cen materiałów budowlanych, który obserwujemy od pewnego czasu, a który aktualnie przyhamował, taniej jest wybudować teraz dom jednorodzinny na obrzeżach miast niż zakupić mieszkanie w mieście posiadające o wiele mniejszy metraż – zauważa Robert Skulimowski, inżynier budownictwa oraz prezes firmy New-House. – W ciągu ostatniego pół roku koszty budowy obniżyły się o ok 5–7 proc. Z tego punktu widzenia jest to dobry czas na budowanie domu. Praktyka ostatnich 30 lat pokazuje, że ceny budowy domu idą cały czas w górę, raz szybciej, a raz wolniej.

Według ekspertów Extradom.pl koszt budowy domu 151-metrowego z bloczków silikatowych (z wykończeniem) wynosi dziś ok. 800 tys. zł. To sporo, ale warto zauważyć, że jeśli postanowimy czekać, to będzie tylko drożej – przez miniony rok wydatki na budowę poszły w górę o 10,41 proc.

Co zrobić, jeśli nie dysponujemy taką kwotą? W takiej sytuacji warto mierzyć siły na zamiary i rozważyć budowę znacznie mniejszego domu. Każdy marzy oczywiście o dużej przestrzeni, ale warto pomyśleć, że dom do 70 m kw. można dziś postawić bez pozwolenia na budowę i kierownika budowy, a projekt budynku można pobrać za darmo z bazy GUNB. 70 m kw. to metraż odpowiadający dużemu mieszkaniu, a za to żyje się bez sąsiadów za ścianą i z własnym ogrodem.

– W 70 m kw. jesteśmy w stanie już wygospodarować 3 pokoje dla rodziny z całym zapleczem, jak kotłownia, toaleta itp. – podkreśla ekspert.

O tych zmianach w prawie warto wiedzieć. Wiele z nich ułatwi inwestorom życie

Rok 2023 to dobry moment na spełnienie marzenia o domu także dlatego, że już weszły lub wkrótce wejdą w życie rozmaite korzystne dla inwestorów zmiany w prawie. Przede wszystkim wprowadzona w 2022 r. możliwość budowy domu bez pozwolenia do 70 m kw. ma zostać jeszcze w tym roku rozszerzona na większe metraże. Oznacza to, że można będzie w uproszczonym trybie postawić budynek o dowolnej powierzchni, o ile spełnione będą określone warunki (np. maksymalnie dwie kondygnacje). Co więcej, również dla większych metraży mają pojawić się darmowe projekty domów do pobrania.

Ułatwieniem dla inwestorów jest też coraz szersza cyfryzacja w budownictwie, pozwalająca załatwić wiele spraw związanych z budową bez wychodzenia z domu. Od połowy 2024 r. obieg dokumentów budowlanych ma stać się wyłącznie cyfrowy, a zatem skończy się bieganie po urzędach ze stosami papierów.

Rok 2023 jest też korzystny dla budujących z uwagi na wysokie dofinansowania do odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że budując dom, można – po spełnieniu pewnych warunków – uzyskać spore pieniądze na rozwiązania takie jak fotowoltaika, pompa ciepła, kolektory słoneczne czy turbinę wiatrową.

– Największym przyjacielem współczesnych domów mieszkalnych są odnawialne źródła energii, które umożliwiają bycie niezależnym energetycznie oraz drastycznie obniżają koszty użytkowania – podkreśla Skulimowski z New-House.

Skąd wziąć pieniądze na budowę domu? Od lipca pomoże program „Pierwsze Mieszkanie”

Wszystkie ułatwienia dla budujących niewiele jednak pomogą, jeśli ktoś po prostu nie dysponuje funduszami na budowę. W takiej sytuacji można spróbować kilku rozwiązań. Jednym z nich jest wspomniane już zmniejszenie metrażu. Innym – zaciągnięcie kredytu na budowę domu. Ta ostatnia opcja stanie się szczególnie atrakcyjna od 1 lipca, kiedy to ruszy program „Pierwsze Mieszkanie”. Pozwoli on uzyskać atrakcyjny finansowo kredyt nie tylko na zakup nieruchomości, ale i na budowę.

– Oprócz zakupu mieszkania i zakupu domu, jest też możliwość budowy domu w systemie gospodarczym, czyli na własnej działce – zapewnił na antenie Polskiego Radia Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Przypomnijmy, że aby wziąć udział w programie i uzyskać kredyt z dopłatami, trzeba mieć nie więcej niż 45 lat oraz nie posiadać żadnej nieruchomości (przewidziano pewne wyjątki, o czym więcej piszemy w artykule o „Pierwszym Mieszkaniu”). Do uzyskania jest maksymalnie 500–600 tys. zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Stylowe obusy i bieżniki marki Duka

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na budowę domu mamy dobry rok – twierdzi ekspert. Mały dom bardziej opłacalny niż kupno mieszkania? - RegioDom.pl

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto