Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego dostępne są już dla zwiedzających

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Sabina Tworek
Złagodzenie przepisów związanych z pandemią koronawirusa umożliwiło sanockim muzeom ponowne otwarcie swoich obiektów dla turystów.

Od 4 maja czynne jest Muzeum Historyczne w Sanoku. Można go bezpłatnie zwiedzać w poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00 oraz od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 - 17:00. Do obiektu muzeum jednorazowo wejdzie 99 osób, zaś grupy nie mogą przekroczyć 6 osób.

Budynek jest przygotowany na przyjęcie gości, a procedury dezynfekcji, uzgodnione z odpowiednimi służbami sanitarnymi, zapewniają bezpieczeństwo zwiedzającym. Nie będzie jednak możliwości oprowadzania przez przewodnika.

– Póki co, nie obserwujemy w muzeum natłoku turystów – mówi Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. – W poniedziałek pojawiło się kilka osób, w tym turyści z Warszawy, natomiast we wtorek i środę muzeum odwiedziło 12 osób. Wśród zwiedzających są głównie rodziny i 2-3–osobowe grupy znajomych. Odbieramy jednak mnóstwo telefonów z pytaniami o możliwość zwiedzania naszego obiektu w weekend. Mamy więc nadzieję, że turyści dopiszą.

Oferta Muzeum Historycznego w Sanoku w 2020 roku

Muzeum Historyczne w Sanoku przygotowuje się do urozmaicenia oferty dla zwiedzających. Od 5 maja, we współpracy z Fundacją Beksińskich, umożliwia wirtualny spacer po galerii Beksińskich, wzbogacony o wiele treści narracyjnych, zdjęć i filmów. Obecnie czynna jest również wystawa Joanny Szostak-Rogoz.

– Ponadto aplikujemy do projektu „Kultura w sieci”, w ramach którego chcemy zaproponować wirtualne zwiedzanie w języku polskim oraz w trzech językach obcych, wirtualne zwiedzanie kolekcji sakralnej, udział w warsztatach ikonopisania – wylicza Jarosław Serafin. – Planujemy też nakręcenie filmu o Muzeum Historycznym i jego ofercie.

Z kolei 18 maja, nastąpi otwarcie plenerowej wystawy papieskiej związanej z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, natomiast w sierpniu, dyrekcja planuje wystawę z okazji 100. rocznicy bitwy warszawskiej i udziału w niej II Pułku Strzelców Podhalańskich.

– Zamierzamy również, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Sanoku, realizować projekt kina letniego na dziedzińcu zamkowym – dodaje dyrektor Muzeum Historycznego.

Skansen w Sanoku czeka na turystów

Sanocki skansen można zwiedzać od 5 maja. Na 38 hektarach Parku Etnograficznego dostępnych jest dla zwiedzających 180 obiektów dużej i małej architektury, tj.: chałupy wiejskie, domy małomiasteczkowe, obiekty gospodarcze, sakralne, przemysłowe, użyteczności publicznej i archeologiczne.

Corocznie Muzeum Budownictwa Ludowego odwiedza około 160 tys. osób, z czego 40% stanowią grupy zorganizowane.

Od wtorku skansen jest dostępny dla zwiedzających w godz. 9.00 - 17.00. Turystów obowiązują standardowe zasady zachowania bezpieczeństwa, czyli noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, zachowanie 2-metrowej odległości itp. Bilety są do nabycia w kasie. Zwiedzający nie skorzystają z przechowalni bagażu oraz karczmy.

– Na razie zainteresowanie zwiedzaniem jest niewielkie – mówi Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. – Mam jednak nadzieję, że turyści do nas wrócą.

Oprócz zwiedzania indywidualnego, możliwe jest poznawanie sanockiego skansenu z przewodnikiem. Grupa nie może jednak liczyć więcej niż 7 osób, przy czym do obiektów zamkniętych, maksymalnie mogą wejść 2-3 osoby, co jest uzależnione od wielkości pomieszczeń.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku dodatkowo udostępnia zwiedzającym dwie ekspozycje stałe: „Ikona Karpacka” w chałupie z Nowosiółek oraz budynek dworu ze Święcan. Czas zwiedzania Parku Etnograficznego został ograniczony do 2 godzin, zaś łączna liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w MBL, nie może być większa niż 150.


ZOBACZ TEŻ: Żubr spaceruje po Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto