Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pełnia Księżyca w lutym 2024, czyli Śnieżny Mikroksiężyc na zimowym niebie. Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Kiedy pełnia Księżyca wypada w lutym 2024 r.? Już niebawem będziemy mogli podziwiać na niebie srebrny glob w całej okazałości. Ta pełnia znana jest znana przede wszystkim pod nazwą Śnieżnego Księżyca, ale jednocześnie określana jest jako mikroksiężyc. Sprawdź, do czego odnoszą się te nazwy oraz czy pełnia Księżyca ma wpływ na człowieka. Poznaj fakty i mity dotyczące tego, jak ziemski satelita oddziałuje na ludzki organizm.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje.
Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Zdecydowanie tak. Choć nie zawsze w taki sposób, jak nam się wydaje. Misha Kaminsky / GettyIamges

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Pełnia Śnieżnego Księżyca na lutowym niebie. Skąd wzięła się ta nazwa?

Według Almanachu Starego Rolnika wyjaśnienie nazwy lutowej pełni Księżyca jest dość proste: jest ona znana jako Śnieżny Księżyc ze względu na typowo obfite opady śniegu, które występują w lutym.

W Stanach Zjednoczonych, według danych National Weather Service, luty jest najbardziej śnieżnym miesiącem. W latach sześćdziesiątych XVIII wieku kapitan Jonathan Carver, który odwiedził Naudowessie (Dakota), napisał, że nazwa używana w tym okresie to Śnieżny Księżyc: „ponieważ w tym miesiącu zwykle spada więcej śniegu niż w jakimkolwiek innym zimie”.

Inne historyczne nazwy określające pełnię Księżyca w tym lutym nawiązują do zwierząt. Pojawiają się wśród nich przydomki: Księżyc Bielika lub Orli Księżyc, a także Księżyc Niedźwiedzia Ojibwe i Czarny Księżyc Niedźwiedzia Tlingit, które odnoszą się do czasu, w którym rodzą się małe niedźwiadki.

Pojawiają się także nazwy Księżyc Szopa, Księżyc Świstaka lub Gęsi Księżyce. Lutowa pełnia Księżyca to jednocześnie mikroksiężyc, czyli przeciwieństwo superksiężyca. Oznacza to, że Księżyc w pełni znajduje się w najdalszym punkcie od Ziemi.

Kulminacja pełni w tym miesiącu nastąpi w sobotę 24 lutego 2024 r. o godz. 13:31. Kolejna, nazywana Robaczywą Pełnią pojawi się na niebie 25 marca.

Pełnia Księżyca: wpływ na człowieka. Czy znasz te zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pełnia Księżyca w lutym 2024, czyli Śnieżny Mikroksiężyc na zimowym niebie. Czy pełnia Księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity - Strona Zdrowia

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto