Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most nad rzeką Szadkówką już jest, trwa przebudowa drogi

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Tadeusz Karasiak
Tadeusz Karasiak Archiwum Tadeusza Karasiak
Most nad rzeczką Szadkówką w miejscowości Ralewice unowocześniony. Jak informuje mieszkaniec tej miejscowości Tadeusz Karasiak przy okazji przebudowy drogi przeprawa została poszerzona, zyskała nie tylko nową nawierzchnie asfaltową, ale także z prawdziwego zdarzenia baiery.

- Trwają też prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez naszą miejscowość - mówi Tadeusz Karasiak. - Zabiegałem o to usilnie od 2016 roku, nawet do ministra pisałem.Uparty jestem i w końcu dopiąłem swego. Prace ruszyły, a jak się zakończą będziemy mieli drogę na miarę XXI wieku, z chodnikiem, lampami ulicznymi, zatoczką przy przystanku autobusowym. Droga będzie spełniała wszelkie unijne wymogi.

Warto dodać, że Tadeusz Karasiak angażuje się w działania mające na celu nie tylko sprawy bytowe, ale także przybliża młodzieży historię regionu, spotykając się z nią i opowiadając burzliwe losy swojej rodziny. Ostatnio takie spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej w Krokocicach.

Wspólnie z żona Teodozją kultywują pamięć o krewnym Żołnierzu Wyklętym Marianie Michalaku, urodzony 28 maja 1913 roku w Sieradzu przy ulicy Ogrodowej. W roku 1936 został listonoszem w Zadzimiu, a rok później zawarł związek małżeński z Anną. Kochał sport, był zapalonym piłkarzem, grał w sieradzkim Sokole. Miał boiskowy pseudonim Kogutek. Na początku okupacji niemieckiej zaangażował się w działalność konspiracyjną, został żołnierzem Armii Krajowej.W roku 1943 wpadł w ręce Niemców i został aresztowany. Trafił do obozu koncentracyjnego w Oranienburu, gdzie otrzymał numer 64001, a następnie do Gross Rosen. Tam z kolei nadano mu numer 40079. Był więc więźniem o dwóch numerach.Przeżył jednak piekło na ziemi i 16 maja 1945 roku wrócił do Sieradza, gdzie wraz z żoną zamieszkał w rodzinnym domu. W roku 1949 został nagle aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W powiatowej siedzibie UB przy ulicy 15 Grudnia (obecnie POW) został zakatowany na śmierć. Spoczywa na sieradzkim cmentarzu. Do dziś jednak nie doczekał się godnego upamiętnienia.

Dzięki zabiegom Karasiaków na Pomniku Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej pojawiła się tabliczka upamiętniająca żołnierza.

Dodajmy, że w Ralewicach mieszka około 100 osób.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto