Moje Ciepło 2022. Wiemy, kiedy ruszają rządowe dopłaty do pomp ciepła. Kto może otrzymać nawet 21 tys. zł?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Pompa ciepła to duży wydatek, jednak pod względem ekologii jest to strzał w dziesiątkę.

Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Pompa ciepła to duży wydatek, jednak pod względem ekologii jest to strzał w dziesiątkę. Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en Wikimedia Commons/Bin im Garten/CC BY-SA 3.0/no changes
Udostępnij:
Program Moje Ciepło to nowy rządowy pomysł na wspieranie ekologicznego ogrzewania. Do uzyskania jest nawet 21 tys. zł na zakup pompy ciepła do domu jednorodzinnego. Na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. Wyjaśniamy, kiedy ruszy Moje Ciepło 2022, kto może uzyskać pieniądze oraz jakie są zasady programu.

Spis treści

Moje Ciepło 2022. Kiedy ruszą dopłaty do pomp ciepła i ile wyniosą?

Pompy ciepła należą do jednych z najbardziej ekologicznych, ale też najdroższych źródeł ciepła – wraz z montażem jest to wydatek rzędu 30-50 tys. zł. Mimo to urządzenia te stale zyskują w Polsce na popularności. Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, np. w 2020 r. Polacy kupili ok. 56,5 tys. pomp – aż o 52 proc. więcej niż w 2019 r.

Teraz w zakupie pompy ciepła do domu jednorodzinnego pomoże nowy rządowy program. Moje Ciepło ruszy na przełomie kwietnia i maja 2022 r. Pieniądze będzie przyznawać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Do rozdysponowania jest 600 mln zł, co według szacunków pozwoli dofinansować montaż pompy ciepła w ok. 57 tys. domów.

Do uzyskania będzie kwota od 7 do 21 tys. zł.

– Dofinansowanie będzie pokrywać do 30 proc. kosztów inwestycji, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45 procent – wyjaśnia Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Na co można otrzymać pieniądze?

Dotacja z Mojego Ciepła 2022 przysługuje na zakup i montaż:

  • gruntowej pompy ciepła,
  • powietrznej pompy ciepła,
  • wodnej pompy ciepła.

Mogą to być zarówno urządzenia służące tylko do ogrzewania domu, jak i ogrzewania wraz z dostarczaniem ciepłej wody użytkowej. Dofinansowaniu podlegają pompy ciepła kupione od dnia 1 stycznia 2021 r., ale nie później niż 31 grudnia 2026 r.

Kto weźmie udział w programie?

– Dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, a przez to program będzie komplementarny wobec programu „Czyste Powietrze” – zachwala nowy program wiceprezes NFOŚiGW. – (…) Budżet całego programu to 600 mln zł pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego.

Program przeznaczony jest wyłącznie dla osób budujących nowe domy. Chcąc wymienić posiadane źródło ciepła w starszym budynku na pompę ciepła, trzeba skorzystać z „Czystego Powietrza”, gdyż program Moje Ciepło nie daje takiej możliwości.

Żeby dom liczył się jako nowy, wniosek musi być złożony przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy albo wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Wyjątkiem są osoby, które już złożyły te dokumenty, ale zrobiły to po 1 stycznia 2021 r. – one również mogą się starać o dofinansowanie.

Jak informuje serwis Farmer.pl, wsparcia nie otrzymają właściciele domów, w których docelowym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe lub kominek. Można jedynie posiadać kominek na cele rekreacyjne.

Jakie wymogi musi spełniać dom jednorodzinny, żeby przyznano dopłatę?

Co ważne, na dopłaty do pomp ciepła mogą liczyć tylko właściciele lub współwłaściciele domów spełniających wyśrubowane normy energooszczędności. Są one ostrzejsze niż obowiązujące od 2021 r., surowe normy dla nowych budynków zapisane w warunkach technicznych WT 2021. Jak wyjaśnia NFOŚiGW w rozmowie z portalsamorzadowy.pl:

  • dziś nowe domy jednorodzinne mogą mieć zapotrzebowanie na energię nieodnawialną (współczynnik Ep) na poziomie maksymalnie 70 kWh/m2 na rok,
  • w pierwszym roku funkcjonowania Mojego Ciepła na dopłaty mogą liczyć budynki z Ep na poziomie maksymalnie 63 kWh/m2 na rok,
  • w kolejnych latach dotacje będą przyznawane tylko budynkom z Ep na poziomie maksymalnie 55 kWh/m2 na rok.

Oznacza to, że dofinansowanie w zasadzie będzie przyznawane wyłącznie właścicielom budynków bardzo energooszczędnych, doskonale ocieplonych i wykorzystujących energię odnawialną, np. z wiatru, słońca czy biomasy.

Co jeszcze wiadomo o zasadach programu Moje Ciepło?

Na razie nie wszystkie szczegóły są znane. Podobnie jak w przypadku programu „Czyste Powietrze”, inwestor najpierw kupuje i montuje pompę ciepła, a dopiero później wnioskuje o przyznanie dotacji. Urządzenie musi zostać zakupione między 1 stycznia 2021 r. a 31 grudnia 2026 r.

Nabór wniosków ma być podobny jak w programie „Mój Prąd”, a więc można liczyć na składanie wniosku wraz z kompletem załączników przez Internet, za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Program można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Unia Europejska kontra dwutlenek węgla

Dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła w Polsce to element szerszego unijnego programu nastawionego na ekologię. Właśnie w tym celu UE utworzyła Fundusz Modernizacyjny, z którego pochodzi pula środków na dopłaty w ramach Mojego Ciepła.

Główna idea jest taka, aby FM służył unowocześnieniu sektora energii w państwach UE o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla – czytamy na gov.pl.

Zmniejszenie ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery jest kluczowe, jeśli chodzi o ochronę środowiska, a w szczególności zapobieganie niekorzystnym zmianom klimatycznym. Z tego powodu przedsiębiorcy w UE muszą wykupować specjalne uprawnienia do emisji CO2 (np. z fabrycznych kominów). 2 proc. ze sprzedaży tych uprawnień trafia właśnie do Funduszu Modernizacyjnego, co pozwala finansować działania proekologiczne.

Aktualne promocje z Duki

miejsce #2

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM BIAŁY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #3

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM SZARY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #19

DUKA

ARTDECO KIELISZEK 7,6 x7,0x22,0CM

29,99 zł19,90 zł-34%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Moje Ciepło 2022. Wiemy, kiedy ruszają rządowe dopłaty do pomp ciepła. Kto może otrzymać nawet 21 tys. zł? - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie