Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Sieradzu 2019. Uczestnicy z postulatami pojawili się na pl. Wojewódzkim (zdjęcia)

Redakcja
Z hasłami w obronie środowiska pojawiła się dzisiaj na pl. Wojewódzkim młodzież z Sieradza, która ponownie przystąpiła do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Protest odbył się przed magistratem, a wchodził w skład akcji organizowanej globalnie przed nadchodzącym szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

Skąd taka akcja ze strony młodzieży? – Politycy, którzy aktualnie rządzą są bierni albo działają w tej kwestii za wolno. Wielu z uczestników protestu nie ma jeszcze osiemnastu lat, a co za tym idzie prawa udziału w wyborach władz, jest to więc jedyny sposób, by pokazać swój sprzeciw wobec tego. Przy okazji przekazujemy naszym rówieśnikom rzetelną wiedzę o zmianach klimatycznych opartą na naukowych faktach, by byli świadomi zagrożeń – _przekonuje Dominika Wojnowicz, jedna ze współorganizatorek sieradzkiej akcji.
To drugi Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zorganizowany w naszym kraju. Uczestnicy protestu zapewniają, że warto w ten sposób manifestować w sprawie klimatu. _– Widzimy odzew po pierwszej akcji. Do wrześniowego strajku przystąpiło już 60 miast w całej Polsce, efekty więc już są. Świadomość wagi problemu rośnie i mamy nadzieję, że będzie coraz lepiej -
podkreśla sieradzanka.

Organizatorzy argumentują

Kiedy oni zajęci są głównie politycznymi układankami, skutki katastrofalnych zmian klimatycznych zaczynamy odczuwać nawet w Polsce. Upały, ograniczenia w dostępie do wody, susze, powodzie i gwałtowne burze to zaledwie przedsmak świata, w którym przyjdzie nam żyć, jeśli nie zatrzymamy wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopni Celsjusza. Aby zapobiec postępowaniu katastrofy, jak najszybciej musi zostać rozpoczęta transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Jeśli nie będziemy naciskać na polityków, jeszcze za naszego życia na półkach w sklepach zacznie brakować żywności z powodu strat w rolnictwie, wyjście z domu za dnia w lato będzie zagrożeniem dla zdrowia, natomiast Wisła będzie na zmianę wylewać i zanikać. Czas ucieka, indywidualne wybory nie wystarczą, a zdecydowane działania polityczne nadchodzą zbyt wolno.
Cała nadzieja w nas! Wychodząc na ulice nie jednego, lecz tysięcy miast na całym świecie staniemy się siłą, która niesie zmianę. Młodzież całego świata ma szansę krzyczeć jednym głosem, a głos ten dotrze do rządzących. To masowe protesty w Wielkiej Brytanii skłoniły tamtejszych polityków do daleko idących zobowiązań przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Z kolei nasze protesty doprowadziły do pierwszego Klimatycznego Panelu Obywatelskiego w Warszawie. Te wszystkie sukcesy nie byłyby możliwe bez dziesiątek tysięcy osób, które zmobilizowały się do wyjścia na ulice. Możemy i musimy osiągnąć o wiele więcej, jednak do tego potrzebujemy Was wszystkich.

Jakie postulaty wysuwają organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego?

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto