Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Burzenina wypatruje meteorów

Tadeusz Sobczak
Dla burzenińskich gimnazjalistów (od lewej): Dawida Sterny, Tomasza Bartosika oraz Martyny Wrocińskiej i Małgorzaty Buczkowskiej podglądanie nieba przez teleskop jest wielką przyjemnością
Dla burzenińskich gimnazjalistów (od lewej): Dawida Sterny, Tomasza Bartosika oraz Martyny Wrocińskiej i Małgorzaty Buczkowskiej podglądanie nieba przez teleskop jest wielką przyjemnością
Naukowcy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, które działa przy Polskiej Akademii Nauk, w swoich badaniach oprą się na informacjach o meteorach, które przekażą im gimnazjaliści z Burzenina w powiecie ...

Naukowcy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, które działa przy Polskiej Akademii Nauk, w swoich badaniach oprą się na informacjach o meteorach, które przekażą im gimnazjaliści z Burzenina w powiecie sieradzkim. Od połowy maja uczniowie będą codziennie obserwować niebo w stacji bolidowej, będącej częścią nowego obserwatorium.

Na dachu burzenińskiego gimnazjum już za niecały miesiąc ustawiona zostanie kopuła o średnicy 3 metrów, a na niej dwie kamery. Kopuła będzie rozsuwana, jak w prawdziwym planetarium, a pod nią będą się znajdować teleskop i komputery rejestrujące obraz z kamer.

- Świetnie jest poodglądać niebo przez teleskop. Nie wiedziałam, że to takie fajne hobby. A gdyby udało nam się zarejestrować upadek meteorytu, to byłoby coś ekstra - nie kryje emocji Martyna Wrocińska.

Martyna wraz z innymi gimnazjalistami od połowy maja będzie codziennie wypatrywać meteorów na niebie. Informacje o zarejestrowanych ciałach niebieskich trafią do astronomów z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

- Burzenin jest bardzo dobrym miejscem do usytuowania stacji bolidowej. W tej części Polski nie mamy bowiem takiej - mówi Mariusz Wiśniewski, doktorant z należącego do PAN Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, który jest szefem obserwacji Polish Fireball Network, sieci skupiającej wszystkie polskie stacje bolidowe.

- Bez danych od astronomów amatorów nie moglibyśmy pracować przy wyznaczaniu orbit ciał kosmicznych, które wpadają do ziemskiej atmosfery.

Jak podkreśla naukowiec z PAN, praca gimnazjalistów może pomóc też w wyznaczeniu orbit większych ciał, na przykład nieodkrytych dotąd planetoid czy komet. Wskazuje na Japończyków, którzy wykorzystując obserwacje z własnych stacji bolidowych wyznaczyli w ubiegłym roku orbitę nowej komety, która dopiero nadleci.

W ramach Polish Fireball Network w Polsce działa 18 stacji bolidowych, ale tylko w trzech niebo obserwują uczniowie. Stacje powstały w XVIII LO w Łodzi i Gimnazjum Scholar w Aleksandrowie Łódzkim oraz w III LO w Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto