Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie na kredyt w Banku Pocztowym

Redakcja
Zakup mieszkania jest dla większości Polaków nie lada wyzwaniem – niewielu stać na własne „M” bez konieczności wzięcia kredytu. Co zatem jest najważniejsze przy wyborze kredytu hipotecznego, by wziąć go „z głową” i „nie stracić przy tym głowy”?

Od czego zacząć?
Pierwszym podejmowanym krokiem jest zawsze ustalenie, w jakiej wysokości kredyt będzie potrzebny na sfinansowanie wymarzonego zakupu. Warto również zastanowić się, czy możemy skorzystać np. z programu „Rodzina na Swoim”, w ramach którego część należnych bankowi odsetek, w pierwszych 8 latach spłaty kredytu, pokrywa Skarb Państwa. To rozwiązanie, dotychczas zarezerwowane jedynie dla małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci, od niedawna dostępne jest również dla „singli”. Jeżeli mamy jakieś inne zobowiązania kredytowe, zawsze możemy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Dla porządku – na rynku występują najczęściej:
Kredyty mieszkaniowe
Kredyty konsolidacyjne
Pożyczki hipoteczne.

Bank Pocztowy proponuje wszystkie z powyższych rozwiązań. Decydując się na kredyt mieszkaniowy Klient może sfinansować do 100% wartości nieruchomości i poniesionych kosztów okołokredytowych (np. prowizji, kosztów sporządzenia wyceny, całości kosztów notarialnych i opłat sądowych, pierwszej składki lub jej pierwszej raty na ubezpieczenie obiektu w budowie lub ubezpieczenie nieruchomości).

Co ważne, w ofercie Banku Pocztowego, przy kredycie mieszkaniowym nawet 30% jego wartości można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny niezwiązany z działalnością gospodarczą. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ często obok kosztu zakupu mieszkania należy się liczyć z jego remontem, czy kosztem przeprowadzki.

Waluty
Bardzo ważną decyzją przy wyborze kredytu jest określenie jego waluty. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były kredyty we frankach szwajcarskich. Tego rodzaju zobowiązanie mogło być tańsze o około 15%, niż kredyt w złotówkach. Niestety w wypadku wyboru kredytu w obcej walucie, co ostatnio po raz kolejny mogliśmy obserwować na przykładzie franka szwajcarskiego, należy liczyć się z ryzykiem związanym z wahaniami kursowymi. Jest to jeden z powodów dla których Bank Pocztowy oferuje swoim klientom kredyty tylko w złotówkach.

Spadek marży w kredytach złotowych powoduje, że są one coraz atrakcyjniejsze w porównaniu do kredytów w innych walutach. Bank Pocztowy oferuje obecnie kredyt z marżą w wysokości nawet 1,25 %. Przewagą takiego kredytu jest stała miesięczna rata, a my nie jesteśmy „więźniami” kursów walutowych, których wysokość trudno jest przewidzieć w perspektywie 30 lat, czyli w okresie, na jaki kredyt bierze średnio najwięcej Polaków.

Oprocentowanie oraz pozostałe ważne czynniki
Biorąc kredyt musimy pamiętać o takich rzeczach, jak oprocentowanie. Służy ono do wyliczania przez bank odsetek z tytułu udzielonego kredytu. Zbudowane jest z dwóch składników – stopy referencyjnej (zwanej również stawką bazową) oraz wspomnianej wcześniej marży. Istotne jest to, że marża nie zmienia się przez cały okres kredytowy.
Zawsze należy porównać ofertę kilku banków. Najłatwiej jest przyjąć te same parametry. Np. kredyt na 300 tys. złotych, udzielony w złotówkach, na okres 30 lat. Nie bójmy się zapytać o produkty dodatkowe, towarzyszące kredytowi hipotecznemu. Często Banki premiują swoich Klientów różnego rodzaju bonusami.

W Banku Pocztowym, jeżeli zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy oraz inny produkt (np. konto oszczędnościowe, czy rachunek ROR), otrzymamy atrakcyjniejszą ofertę kredytową. Warto pamiętać, że usługi te mogą być darmowe – jak Pocztowe Konto Standard czy Pocztowe Konto Nestor.

Marża w wysokości 1% jest dostępna w Banku Pocztowym dla Klientów, którzy poza wkładem własnym (w wysokości minimum 70%) zdecydują się również na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy wraz z kartą kredytową lub z pakietem ubezpieczeniowym.

Wysokość marży jest najczęściej wyższa w przypadku kredytów konsolidacyjnych oraz pożyczek hipotecznych – waha się od 3% do 3,5%.

Promocje
To, na co zawsze warto zwracać uwagę wybierając kredyt mieszkaniowy, to promocje. Wówczas, na ściśle określonych warunkach, Klienci mogą uzyskać ofertę na preferencyjnych warunkach. W Banku Pocztowym wciąż możliwe jest uzyskanie kredytów mieszkaniowych, jak również kredytów mieszkaniowych z dopłatami w ramach programu Rodzina na swoim z obniżoną marżą. Co ważne, jest to możliwe również dla kredytów na 100% wartości nieruchomości. Promocyjna marża to zaledwie 1,25%, a prowizja wynosi 0%.

Warunkiem skorzystania z promocji jest posiadanie bezpłatnego Pocztowego Konta Standard lub Nestor wraz z zadeklarowanymi miesięcznymi wpływami o wysokości minimum 1500 zł, a także do wyboru przez klienta z oferty Banku Pocztowego: karty debetowej, kredytowej lub zakup ubezpieczenia nieruchomości. Oferta dotyczy kredytów udzielanych z pakietem ubezpieczeń AVIVA.

Proces przyznania kredytu
Jeżeli podjęliśmy już decyzję o kredycie, to najwyższy czas na realizację. W zależności od banku procedury mogą się różnić, jednak ich schemat jest bardzo do siebie zbliżony. W Banku Pocztowym polecamy kontakt z doradcą kredytowym w oddziale. Można to również zrobić przez infolinię lub stronę internetową.

Należy jednak pamiętać, że istotne jest, abyśmy mieli już na oku nasze wymarzone mieszkanie, czy dom. Warto dodać, że nie jest to decyzja ostateczna, jednak warunkuje ona np. wielkość kredytu, który jest nam potrzebny do zakupu.

Kolejne etapy to: podpisanie umowy przedwstępnej, zebranie dokumentów (tutaj szczególnie pomocny jest doradca), złożenie wniosku kredytowego w banku, a następnie wydanie przez bank decyzji kredytowej. Bank bada wtedy dokładnie całość transakcji – naszą zdolność kredytową i wszystkie aspekty formalno-prawne. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, przechodzimy do najłatwiejszego etapu – podpisania umowy. Należy jednak pamiętać, jak ważna jest to decyzja. Przeanalizować, czy dany kredyt jest nam niezbędny, zastanowić się nad naszymi perspektywami zawodowymi, jak i życiowymi. Kredyt hipoteczny będzie nam nierzadko towarzyszył przez 30, czy nawet 40 lat. Właścicielami nieruchomości stajemy się dopiero po kolejnym etapie, czyli po podpisaniu aktu notarialnego. Później należy ustanowić zabezpieczenia docelowe oraz dostarczyć odpis Księgi Wieczystej z wpisaną hipoteką na rzecz Banku.

http://www.pocztowy.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto