Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy naszego regionu na rodzinnym ekospacerze w Ceramice Tubądzin (ZDJĘCIA)

Dariusz Piekarczyk
Mieszkańcy naszego regionu na rodzinnym ekospacerze w Ceramice Tubądzin
Mieszkańcy naszego regionu na rodzinnym ekospacerze w Ceramice Tubądzin Fot. Dariusz Piekarczyk/Ceramika Tubądzin
Mieszkańcy naszego regionu mieli okazję przekonać się w jaki sposób powstają największe w Polsce płytki ceramiczne oraz zobaczyć wszystkie ekologiczne rozwiązania wykorzystane podczas ich produkcji. Rodzinny ekospacer po fabryce Ceramika Tubądzin III był okazją do lepszego poznania największego pracodawcy w regionie.

W sobotę (16 listopada) Grupa Tubądzin gościła mieszkańców naszego regionu na rodzinnym ekospacerze w jednej z najbardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Europie. Ceramika Tubądzin III to fabryka, specjalizująca się w produkcji płyt wielkoformatowych. Powstała w ekspresowym tempie 9 miesięcy, a jej otwarcie w 2016 r. oznaczało wprowadzenie na rynek przez pierwszego polskiego producenta płyt w formacie 120 x 240 cm. Proces ich powstawania przebiega zupełnie inaczej niż w przypadku płytek ceramicznych o małych rozmiarach, produkowanych dotychczas. W tej części Europy Ceramika Tubądzin jako pierwsza w branży ceramicznej zainwestowała w tak nowoczesną technologię. W fabryce znalazły zastosowanie nowatorskie, włoskie rozwiązania, na bieżąco rozwijane i modernizowane przez załogę specjalistów zatrudnionych w fabryce.

- Bardzo zależy nam żeby pokazać mieszkańcom Sieradza i okolic, że płytki ceramiczne, które wielu z nich ma u siebie w domach, są nie tylko produktem pięknym, najlepszej jakości, ale że wszystkie zastosowane w fabryce rozwiązania są ekologiczne. Chcieliśmy aby nasi goście osobiście przekonali się, że nasza firma jest bardzo świadoma swojej roli w dbaniu o środowisko. W końcu wszyscy mieszkamy w tym regionie Polski i zależy nam – jako odpowiedzialnemu przedsiębiorcy – aby dawać jak najlepszy przykład korzystnych dla środowiska działań – mówi Andrzej Ramel, członek zarządu Grupy Tubądzin.

Krzysztof Kulig, Doradca Techniczny Grupy Tubądzin oprowadził trzy grupy zwiedzających po fabryce. Zwiedzanie zaczęli oni od magazynu surowców, który jest pierwszym etapem procesu technologicznego. Do wytworzenia płytek ceramicznych i płyt wielkoformatowych w firmie importuje się najwyższej jakości surowce mineralne. Są to naturalne kopaliny, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Ceramika Tubądzin to bardzo wysoka jakość produktów, dlatego inwestuje w najlepsze komponenty dostępne na rynku, co potwierdzają certyfikaty wystawiane przez dostawcę dla każdej partii. W dalszym etapie materiały te przetwarzane są w nowoczesnym młynie modułowym, pracującym w trybie ciągłym. Dzięki temu, nie traci się czasu na rozładunek, a osiągane wydajności pozwalają na znaczące redukcje energii elektrycznej – nawet do 40%, porównując do tradycyjnych młynów okresowych. Proces zasilania młyna jest w pełni zautomatyzowany, a produkt końcowy to leiwo o doskonałych parametrach.

Zwiedzający obejrzeli także suszarnię rozpyłową, która jest kolejnym etapem produkcji płytek ceramicznych. Proces suszenia polega na odparowaniu wody zawartej w leiwie, które wtryskiwane do suszarni, zderza się z gorącym powietrzem, zawracanym jednocześnie z pieca do suszarni rozpyłowej. Dzięki temu, znacząco oszczędza się zużycie energii i gazu ziemnego. Goście przekonali się także, że produktem końcowym tego etapu jest granulat, a „chmura” unosząca się nad fabryką, nie jest niczym innym jak czystą parą wodną, całkowicie bezpieczną dla środowiska. Podziwiali także stalowe silosy imponujących rozmiarów, do których trafia granulat po odparowaniu wody.

Sercem fabryki jest nowoczesna prasa Continua+, w której w procesie walcowania powstaje wstęga materiału o doskonałych parametrach, z której wycina się tradycyjne płytki oraz wielkoformatowe płyty, o rozmiarach niespotykanych w kraju. Ta najnowocześniejsza prasa zużywa do 75% energii elektrycznej mniej w porównaniu do tradycyjnych pras . Powstałe w tym procesie odpady są w całości poddawane recyclingowi.

Goście zobaczyli także jak wygląda proces szkliwienia płytki. Zastosowana nowoczesna drukarka cyfrowa nie tylko poszerza możliwości zdobnicze, ale też redukuje ilość prób produkcyjnych, co przekłada się na oszczędność czasu, energii i surowców. Możliwości nowoczesnej drukarki cyfrowej wykorzystywane są nie tylko w pięknych, designerskich kolekcjach Ceramiki Tubądzin, ale i w przestrzeni miejskiej. Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy Łodzi – podwórko, którego ściany kamienic pokryte są wielkoformatowymi płytami Tubądzin, odwzorowującymi obraz światowej sławy polskiego artysty, Wojciecha Siudmaka, cieszy się wielkim powodzeniem mieszkańców i turystów. Najważniejszy jest jednak fakt, że do zdobienia płytek Ceramika Tubądzin używa bezpiecznych dla zdrowia i środowiska barwników, nie zawierających szkodliwych związków chemicznych.

Zwiedzający mieli także okazję zobaczyć Piec EKO, w którym wypalane są udekorowane już płytki. Dzięki zastosowanym specjalnym palnikom wykorzystującym system odzyskiwania ciepłego powietrza ze strefy spalania i ze strefy studzenia, obniża się o około 10% zużycie gazu ziemnego, co w efekcie przekłada się na 30% mniejszą emisję dwutlenku węgla do środowiska. Goście zobaczyli także nowo otwartą linią polerską, która pozwala na uzyskanie wręcz idealnej, lustrzanej powierzchni płytek polerowanych, zaspokajając tym samym gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Ponieważ proces ten odbywa się w środowisku wymagającym zastosowania wody, Ceramika Tubadzin III zainwestowała w zainwestowała w ekologiczną oczyszczalnię. Firma nie marnuje żadnych materiałów, w tym tego najcenniejszego, odnawialnego surowca. Zastosowana technologia pozwala bowiem odzyskiwać wodę właśnie dzięki obiegom zamkniętym i własnym oczyszczalniom. Fabryka jest w stanie zaoszczędzić rocznie taką jej ilość, którą można by 40-stoktornie wypełnić halę produkcyjno-magazynową.

Zwiedzający zwrócili uwagę na obecne w całej fabryce wózki samojezdne, ładowane za pomocą akumulatora. Dzięki ich użyciu Tubądzin ogranicza zużycie paliwa LPG, eliminując tym samym możliwość ewentualnych wycieków i ograniczając zużycie energii.

Kończąc zwiedzanie fabryki uczestnicy zapoznali się z ostatnimi etapami produkcji płytki, sortowaniem, czyli klasyfikacją na gatunki oraz pakowaniem płytek. Opakowania produkowane są z kartonu i wytwarzane na miejscu z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, dostosowujących wielkość wycinanych arkuszy do pakowanym płytek, co eliminuje możliwe starty opakowań.

Podczas całego ekospaceru goście mogli podziwiać pracę maszyn oraz zespołu pracowników. Następnie zaprezentowano produkt, który zna tak wielu mieszkańców regionu – piękne, doskonałej jakości , wielkoformatowe płytki o różnych rodzajach wykończenia.

Po wycieczce goście zostali poczęstowani zdrowymi przekąskami, a każdy z nich otrzymał ekoniespodziankę – słoiczek z ziemią i nasionkami do zasadzenia jadalnej papryczki, a najmłodsi – ekokredki w kształcie naturalnych kamyków.

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 35 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120x240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2018 firma sprzedawała swoje produkty do 40 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowe konkursy dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto