18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork: Kino Klubowe wraca na trzy dni z filmem wojennym

RK
Malborskie kino ożyje na trzy dni dzięki żołnierzom. "Wzgórze Rozdartych Serc", "9 Kompania", "Czas Apokalipsy" - to tylko kilka filmów, które będzie można obejrzeć za darmo od 4 do 6 grudnia.

Od 4 do 6 grudnia w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, przy ul. Sikorskiego, odbędą się trzydniowe pokazy filmowe połączone z panelami dyskusyjnymi w ramach seminarium pt. "Dyscyplina żołnierzy w kinematografii polskiej i światowej".

- Takie seminarium odbywa się co roku, jest przygotowywane przez Departament Wychowania i Promocji Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym roku MON wybrał nasz klub na organizację imprezy – mówi Anetta Ciok, kierownik Klubu 22 BLT w Malborku.

PROGRAM SEMINARIUM FILMOWEGO

4 grudnia

9.30 „Kryptonim Gwiazda”, produkcji rosyjskiej, 2002, reż. Nikolay Lebedev. Jest rok 1944. Wojska niemieckie są w odwrocie. Zaciekłe starcia toczą się na terenach obecnej Białorusi. Dowództwo Armii Czerwonej wysyła na tyły wroga oddział zwiadowczy. Siedmiu żołnierzy ma poinformować dowództwo o planach i ruchach armii Trzeciej Rzeszy. Akcja otrzymuje kryptonim "Gwiazda".

12.00 „Okręt”, Niemcy, 1981, reż. Wolfgang Petersen. Rok 1942 to okres największej aktywności niemieckiej floty, a w szczególności Kreigsmarine w tzw. bitwie o Atlantyk. Niemieckie okręty podwodne atakowały i niszczyły konwoje statków aliantów na szlakach atlantyckich. Film opowiada historię jednego z U-Botów i jego załogi: tygodnie spędzone pod wodą, w strachu, klaustrofobii, monotonii rejsu, walce i zagrożeniu.

14.00-15.00 Podsumowanie projekcji seminaryjnych. Konwersatorium: "Dyscyplina wojskowa w kinematografii niemieckiej i rosyjskiej" (Paweł Łęski, Marek Widarski, ppłk Zbigniew Jedliński, ppłk Tomasz Szewczyk)

16.30 „Czas Apokalipsy”, USA, 1979, reż. Francis Ford Coppola. Film stanowi mocny rozrachunek z wojną w Wietnamie. Luźna ekranizacja powieści Josepha Conrada "Jądro ciemności" przeniesiona w realia wojny w Wietnamie. Historia kapitana Willarda, który otrzymał misję powrotu do piekła, odnalezienia i zlikwidowania pułkownika Kurtza, który odrzucając wszelkie rozkazy dowództwa wojskowego USA zaginął w dżungli.

5 grudnia

9.30 „Wzgórze Rozdartych Serc”, USA, 1986, reż. Clint Eastwood. Film o sierżancie armii amerykańskiej, weteranie wojny w Wietnamie, który ma za zadanie wyszkolić pluton młodych kadetów.

11.30 „Dziewiąta Kompania”, Rosja (11.30), 2005, reż. Fiodor Bondarczuk. Film, który zobaczyła wielomilionowa publiczność, został nawet rosyjskim kandydatem do Oscara. "9 kompania" ukazuje wojnę oczami zwykłych żołnierzy. Rok z życia młodych ludzi wysłanych do Afganistanu podczas wojny w latach 80.

14.00-15.00 Podsumowanie projekcji seminaryjnych. Konwersatorium: "Problemy urazów psychicznych żołnierzy odniesionych podczas konfliktów zbrojnych w kinematografii światowej (Paweł Łęski, Marek Widarski, Henryka Mikołajczyk-Bezak)

16.30 „Żołnierze bez imperium”, Polska, 1993, dokumentalny, reż. Marek Widarski. Dokument obrazuje ostatni okres istnienia na terenie Polski Północnej Grupy Armii Radzieckiej. Historyczne wydarzenie opowiedziane są przez rosyjskich żołnierzy, ich przeżycia oraz refleksje. Kończy się świat, który ich ukształtował i któremu służyli.

6 grudnia

9.30 „Bitwa o Irak”, Anglia, 2007, reż. Nick Broomfield. Kolejny film o Iraku, próbujący wyróżnić się na tle innych realizmem opowiadanej historii. Bardziej reportaż niż fabuła, "Bitwa o Irak" stara się dociec przyczyn masakry cywilów przez marines.

11.30 „Armadillo - wojna jest w nas”, Dania, dokumentalny, 2010, reż. Janus Metz Pedersen. Armadillo to nazwa wojskowej bazy operacyjnej, zlokalizowanej w prowincji Helmand w południowym Afganistanie. Stacjonuje w niej zazwyczaj około 170 brytyjskich i duńskich żołnierzy. Są wśród nich młodzi ludzie, traktujący wojnę niczym przygodę, test lub wyzwanie, któremu nie da się oprzeć. Jednak w trakcie półrocznego pobytu w bazie ich osobowość ulega zmianie.

13.30-15.00 Spotkanie autorskie z dr. Mariuszem Kubiakiem - "Etyka jako teoria moralności i źródło obyczajowości oraz dyscypliny żołnierzy WP".

16.00 „Armadillo - wojna jest w nas”

18.30-19.30 Podsumowanie i zamknięcie seminarium (Paweł Łęski, Marek Widarski, Henryka Mikołajczyk-Bezak, ppłk Zbigniew Jedliński, ppłk Tomasz Szewczyk).

Wstęp na projekcje filmowe jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto