Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letni Ogród Poetów w Sieradzu. Spotkanie z dwójką poetów i koncert na koniec projektu ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. materiał organizatora
Poezji na żywo i z winyli można było posłuchać przez pierwszy miesiąc wakacji w Sieradzu. To za sprawą Letniego Ogrodu Poetów, który został uruchomiony przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Klimatyczny zakątek zaprosił miłośników literatury po raz ostatni, a zwieńczeniem kulturalnego przedsięwzięcia było spotkanie z dwójką poetów i koncert.

- Słońce czy deszcz? Nieważne, w Letnim Ogrodzie Poetów pogoda zawsze była piękna – z satysfakcją podkreślają organizatorzy i zapowiadają. - Ten projekt się zakończył, ale zapewniamy, że jeszcze nie raz znajdą Państwo w tym miejscu coś ciekawego, więc proszę uważnie śledzić lokalne wiadomości.
Cykl spotkań zakończyło spotkanie z poetami Anną Baśnik i Maciejem Bieszczadem. Anna Baśnik mieszka w Warcie, pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu jako bibliotekarz i administrator Systemu Bibliotecznego. Publikowała wiersze w wielu antologiach. Wydała trzy książki poetyckie: Zatrzymane w kadrze (Sieradz 2007), Smak życia (Sieradz 2009), Slajdy (Kalisz 2014). Jest laureatką ogólnopolskich konkursów poetyckich w Koszalinie, Turku, Bełchatowie, Kruszwicy, Tarnowie, Piszu. Uczestniczy w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach oraz Głogowskich Konfrontacjach Literackich. Jest też jurorką w konkursach poetyckich „Mój list do świata” w Sieradzu i Konkurs Przystani w Turku. Należy do Sieradzkiej Grupy Poetyckiej „Desant” oraz Grupy Literycznej na Krechę.
Maciej Bieszczad mieszka w Wieluniu. Poeta i prozaik debiutował w 2005 roku na łamach "Tygla Kultury". Wiersze publikował w wielu czasopismach literackich: "Pogranicza", "Nowa Okolica Poetów", "Kresy", "Akcent", "Fraza", "Arterie", "Migotania", "Nowy Napis", "Topos", "Czas Literatury", „Śląsk” i "Twórczość". Wydał zbiory poezji: Elipsa (2010), Okolice Gerazy (2012), Arnion (2014), Pogrzeby wróbli (2017), Kołatanie (2019), Niteczka (2020), wybór wierszy Kroki (2021) oraz tom opowiadań Ulewa (2020). Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2017), laureatem konkursów: VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Złoty Środek Poezji na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2010 za tom Elipsa (2011) oraz XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2017). Niteczka, wydana w serii poetyckiej „Biblioteka Toposu”, została nominowana do Nagrody poetyckiej KOS im. Kazimierza Hoffmana za najlepszy tom wierszy 2020 roku. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Kraków.
Wcześniej – jak podsumowują organizatorzy – goście Letniego Ogrodu Poetów mogli posłuchać wierszy Wojciecha Kassa, Joanny Wicherkiewicz, Magdaleny Olejnik, Jolanty Stelmasiak, Moniki Milczarek, Agnieszki Jarzębowskiej i Piotra Groblińskiego. - potkania „na żywo” i dodatkowo w pięknym otoczeniu sprzyjały wakacyjnemu odpoczynkowi. Bujaliśmy w poetyckich obłokach w pięknych okolicznościach przyrody nie tylko podczas tych spotkań, ale także w poniedziałki. Wtedy słuchaliśmy poetów, których już z nami nie ma: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Anny Kamieńskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Adama Ważyka i Mieczysława Jastruna. Autorskie wykonania przydawały wierszom niezwykłej głębi. Słuchaliśmy również poetów pokolenia Kolumbów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wacława Bojarskiego, Tadeusza Gajcego, Zdzisława Leona Stroińskiego i Andrzeja Trzebińskiego w interpretacji wybitnych polskich aktorów. W Letnim Ogrodzie Poetów nie mogło zabraknąć Patrona Roku 2021 Cypriana Kamila Norwida. Jego wiersze wybrzmiały dzięki głosom Tadeusza Łomnickiego, Ignacego Gogolewskiego i Gustawa Holoubka. Były też inne interpretacje – z muzyką Andrzeja Kurylewicza śpiewał Norwida Andrzej Nardelli, a z własną Czesław Niemen.
- Poezja wielkiego romantyka nie jest łatwa, ale sięgają po nią coraz to nowi wykonawcy. Jednym z nich jest Kuba Michalski, który w Letnim Ogrodzie Poetów dał koncert „Do kraju tego”. Artysta komponuje muzykę nie tylko do wierszy Norwida, ale i innych znanych poetów, a także do tekstów własnych. Występuje również z interpretacjami piosenek Cohena i Kaczmarskiego. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat”, oraz pięć albumów solowych. Był wielokrotnie nagradzany: między innymi w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie.
„Letni Ogród Poetów” sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Sieradz w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów dla Aktywnych Mieszkańców Sieradz 2021, którego operatorem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto