Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz: nie można określić bezpiecznej dawki alkoholu

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Nie każdy upija się tak samo
Nie każdy upija się tak samo sxc.hu
Janusz Kaliszczak, pediatra, epidemiolog i specjalista chorób zakaźnych, opowiada o tym jak pić by się nie upić i na kogo alkohol działa najmocniej.

Według obiegowej opinii dla zdrowego, dorosłego człowieka o normalnej budowie ciała jedno małe piwo, kieliszek wódki, czy lampka wina to dawki pozwalające bez przeszkód prowadzić samochód. Czy zawsze?

Nie. Na stężenie alkoholu w organizmie wpływa wiele czynników. Pierwszy z nich to rodzaj wypitego trunku. Czysty alkohol wchłonie się zaraz po spożyciu i organizm szybko zacznie go neutralizować. Piwo, czy drink z sokiem jabłkowym zaskoczą nieco później.

Ważne jest też to, czy pijemy na czczo, czy po jedzeniu. Jeśli jesteśmy po konkretnym, tłustym posiłku, stężenie alkoholu we krwi będzie mniejsze. Bez jedzenia upijemy się mocniej i szybciej. Z pewnością różnicę będzie widać na alkomacie. Nie można zatem precyzyjnie określić tzw. bezpiecznej dawki alkoholu.

Czy każdy człowiek upija się tak samo?

Tu sprawa także jest złożona. Zacznijmy od metabolizmu. Są ludzie, których organizm bardzo szybko przerabia wypity alkohol. To głównie osoby młode, zdrowe i aktywne. U osoby chorej i starszej proces spalania trwa dłużej.

Nie bez znaczenia jest także płeć i narodowość. Szybciej upijają się kobiety oraz np. azjaci i narody skandynawskie.

Trzecia sprawa to nastrój i tryb życia. Jeśli ktoś siada do stołu z zamiarem zatopienia robaka, szybko się załatwi. Pijąc alkohol w dobrym humorze, np. w czasie imprezy tanecznej, szybciej go spalamy.

Czy kierowca jest w stanie w przybliżeniu obliczyć sobie, ile alkoholu może mieć we krwi?

- Teoretycznie tak, ale tylko z grubsza. Konkretne wzory na takie wyliczenia stosuje się np. w medycynie sądowej. Ale ponieważ uwzględniają średnią populacyjną, a jak wspomniałem, na sposób przyswajania i spalania alkoholu ma wpływ wiele czynników, tak naprawdę nie można powiedzieć, że po wypiciu czterech piw po godzinie mam 2 promile, a po dwóch już tylko jeden.

Z grubsza można jednak przyjąć, że kiedy zdrowy organizm wchłonie już cały wypity alkohol, w ciągu godziny traci ok. 0,2 promila.

Czy proces neutralizacji alkoholu można przyspieszyć?

- Tak. W tym celu stosuje się m.in. witaminę C i glukozę, która przyspiesza proces jego degradacji. W szpitalu czy na izbie wytrzeźwień stosuje się w tym celu kroplówkę. W warunkach domowych należy pić dużo słodkich napojów z dodatkiem cytryny.

Rozmawiał: Bartosz Gubernat
Źródło: Lekarz: smutny człowiek upija się szybciej, nowiny24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto