Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Las jest źródłem czystej energii

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Przy spalaniu drewna emisja dwutlenku węgla do środowiska jest równa tej, którą roślina pobrała w czasie wzrostu, natomiast pozostałości z procesu, w postaci popiołu, można wykorzystać jako nawóz.

W czasach Imperium Rzymskiego dziewięćset publicznych łaźni było ogrzewanych drewnem, a flota ponad sześćdziesięciu statków przemierzała tereny położone nad Morzem Śródziemnym w poszukiwaniu nowych źródeł tego surowca - pisał w książce "A Forest Journey" John Perlin.

Po upływie kilkuset lat w wielu miejscach na świecie jedynym źródłem energii wciąż jest drewno. Mieszkańcy małych afrykańskich wiosek i odcięci od zdobyczy technologii aborygeni wzorem przeszłych pokoleń organizują specjalne wyprawy w celu zdobycia opału. Wysuszone gałęzie pozwalają im na ogrzewanie mieszkań i przygotowywanie posiłków przez kolejne dni.

W naszej części świata jeszcze na początku ubiegłego wieku leśniczy wydawali specjalne "pozwolenia na zbieranie", umożliwiające wynoszenie z lasu połamanych gałęzi i powalonych pniaków. Przełom technologiczny i upowszechnienie dostępu do elektryczności otrzymywanej ze spalania, m.in. węgla spowodował odwrócenie się od drewna. Tymczasem jego wykorzystywanie okazuje się być efektywną metodą pozyskiwania energii.

Spalanie drewna przynosi wiele korzyści. Wbrew pozorom, jest to bardzo wydajne paliwo, a koszt ogrzewania może być niższy nawet trzykrotnie, niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych źródeł opału. Równie ważne są pozytywne skutki dla ekologii.

Przy spalaniu drewna emisja dwutlenku węgla do środowiska jest równa tej, którą roślina pobrała w czasie wzrostu, natomiast pozostałości z procesu, w postaci popiołu, można wykorzystać jako nawóz. Najważniejsze jednak, że drewno jest źródłem odnawialnym i przy racjonalnej gospodarce w zgodzie z ideami zrównoważonego rozwoju, nigdy nam go nie zabraknie.

- Drewno bardzo szybko staje się niezwykle ważną częścią rynku energetycznego i w ciągu kilku lat na światowym rynku surowcowym będzie zajmować taką pozycję jak ropa naftowa - mówi Heinrich Unland, prezes spółki energetycznej Novus Energy GmbH.

Przykładem zmian jest szwedzka firma Vattenfall, która przekształca wszystkie swoje elektrownie węglowe w Danii na korzystanie z drewna przy produkcji energii. Podobną drogą podążają niemiecki koncern RWE AG i American Electric Power Inc ze Stanów Zjednoczonych.

Drewno wykorzystywane w energetyce, to oczywiście inny surowiec, niż ten do produkcji biurek czy szaf. Do uzyskania ciepła i elektryczności najczęściej używa się biomasy. Międzynarodowa Agencja Energetyczna podaje, że jej wykorzystanie w celach energetycznych wzrosło o 25 proc. w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jest ona tak samo wydajna jak węgiel, ale generuje mniejsze koszty niż surowce kopalne. Unijny pakiet energetyczny zobowiązuje producentów energii do kupowania drogich pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Tymczasem spalanie biomasy nie wymaga takich dokumentów.

Unijna dyrektywa zwiększyła zapotrzebowanie na czystą energię, stąd coraz popularniejsza staje się też hodowla wierzby energetycznej. Nazwą tą są opisywane jej szybko rosnące odmiany. Największą popularnością cieszą się wśród nich wierzby krzewiaste, której przyrost jest ok. 14 razy większy, niż w przypadku lasu naturalnego. Wartość opałowa to zaś około 70 proc. Tej uzyskiwanej z węgla kamiennego. Roślina jest wykorzystywana także do oczyszczania gleby z metali ciężkich i związków toksycznych oraz do utylizacji osadów ściekowych. Korzenie wychwytują ponad 80 proc. zanieczyszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto