Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny rok od A do Z

Paweł Gołąb
Latem na Rynku w Sieradzu panował taniec. Imprezy SCK oswajały z hip-hopem, walcem, swingiem czy ludowymi tańcami sieradzkiego
Latem na Rynku w Sieradzu panował taniec. Imprezy SCK oswajały z hip-hopem, walcem, swingiem czy ludowymi tańcami sieradzkiego Fot. Paweł Gołąb
Właśnie pożegnaliśmy 2012 rok. Jaki był w kulturze patrząc na przegląd publikacji na łamach tygodnika "Nad Wartą"? Wystaw, ciekawych koncertów i ludzi z pasją nie brakowało, więc kulturalne abecadło wypełniło się od pierwszej literki do ostatniej.

Anima miała okazję, by zdmuchnąć świeczki z urodzinowego tortu. Koło Literackie, które powstało w Sieradzu z inicjatywy poetki Marii Duszki, obchodziło 10-lecie. Najpierw w swoim gronie, potem na spotkaniu w Powiatowej Bibliotece Publicznej, gdzie była okazja do prezentacji twórczości poszczególnych autorów skupionych w Animie. Na przestrzeni całej dekady przewinęło się ich przez koło kilkudziesięciu.

Bazylik Cyprian – kompozytor czasów renesansu rodem z Sieradza doczekał się wreszcie nagrania swoich utworów i wydania ich na płycie. Album powstał w ramach współfinansowanego przez Unię projektu Sieradzkiego Centrum Kultury „Kulturalna starówka – tu bije serce miasta”, a był promowany podczas koncertu w sieradzkim klasztorze. Wykonaniem, zarówno na płycie jak i na żywo, zajęły się trzy zespoły: instrumentów dawnych Ars Nova, wokalny Subtilior Ensemble oraz sieradzki chór Cantilena.

Czytanie utworów znanych autorów uświetniło arcyciekawe spotkanie zorganizowane w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Z gawędą „O znanych literatach na sieradzkich ścieżkach” wystąpił tu regionalista Jan Pietrzak odkrywając zaskakujące ślady ich bytności w tych stronach. Jak służbę wojskową Aleksandry Fredy w Sieradzu, pierwszą miłość przeżywaną przez Adama Asnyka w Kalinowej pod Błaszkami czy wiersz Norwida dedykowany sieradzkiemu artyście-malarzowi Tytusowi Malaszewskiemu.

Dalia z Poddębic zanotowała fantastyczne występy na rozegranych w tym mieście Mistrzostwach Mażoretek Polski Środkowej. Taneczna grupa przed własną publicznością wywalczyła w swojej kategorii wiekowej najwyższe noty w trzech kategoriach: zespół, mini formacja oraz solo. Poddębiczanki otrzymały aż cztery nominacje na Mistrzostwa Polski w Opolu, a wisienką na torcie okazał się tytuł miss imprezy przyznany jednej z nich – Klaudii Łuczak.

Enej – to jedna z gwiazd, która na święta miast zawitała do naszego regionu. Czerpiąca z ukraińskich źródeł kapela znana z programu „Must Be The Music” wystąpiła w Uniejowie obok Piaska. W Warcie publikę porwał Maciej Maleńczuk i IRA, w Zduńskiej Woli Varius Manx, w Sieradzu Kora, a w Wieluniu Ania Wyszkoni.

Filharmonia Łódzka dała niezwykły koncert na sieradzkim Rynku. Blisko 70-osobowa orkiestra symfoniczna wykonała muzyczną baśń Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i wilk” do wyświetlonej na ekranie jej filmowej adaptacji wyprodukowanej kilka lat temu przez łódzkiego Se-ma-fora, która została nagrodzona Oscarem. Wydarzenie wchodziło w skład wspomnianego projektu SCK „Kulturalna starówka”.

Gang Marcela był gwiazdą obchodów jubileuszu Karsznic, kolejarskiej dzielnicy Zduńskiej Woli. Na jej 80-lecie przygotowano nie tylko festyn i występ wspomnianego zespołu, ale także wystawę zdjęć. Długotrwałym śladem po rocznicowych obchodach pozostanie Dąb Pamięci posadzony na pl. Zwycięstwa.

Hojności Billa Gatesa doświadczyły biblioteki z naszego regionu. Jeden z bossów informatycznego świata jest także wielkim filantropem. Dzięki wsparciu fundacji przedsiębiorcy i jego żony rzędu 28 mln dolarów dla Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego powstał Program Rozwoju Bibliotek, który książnicom oferuje komputerowy sprzęt. W minionym roku z tej okazji skorzystała placówka w Złoczewie wraz Brąszewicami, Brzeźniem i Klonową, Działoszyn – tu wraz z Rząśnią, Strzelcami Wielkimi i Sulmierzycami oraz Sędziejowice.

Inicjatywa budowy pomnika prymasa Polski i Litwy Macieja Łubieńskiego zakończyła się w minionym roku pełnym powodzeniem. Monument stanął w Łubnej pod Błaszkami, miejscu jego urodzenia. Poświęcenia dokonał biskup ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering.

Judaizmu dzień po raz 15. obchodzony był w Sieradzu. Jak zwykle godnie. Było podniosłe spotkanie w teatrze, wspólna polsko-żydowska modlitwa pod kolegiatą i dwie tematyczne wystawy. A Do tego wiele słów ze strony polskiej i żydowskich gości o potrzebie tolerancji na bazie wspólnej historii.

Kolekcjonerzy z Sieradza byli w natarciu. Posiadacze staroci i innych unikatów skupieni w Sieradzkim Klubie Kolekcjonera i Hobbysty swoje zbiory pokazywali w dwóch jakże odmiennych miejscach. Na początku roku na wystawie w Muzeum Okręgowym, pod koniec – w handlowej Galerii Dekada.

Literaci ze zduńskowolskiej Topoli też w jubileuszowej odsłonie. Spotykają się już od ćwierćwiecza, a wszystko zaczęło się od pewnego… kursu PKS. Poeci ze Zduńskiej Woli, by podyskutować o swojej twórczości, jeździli wówczas do Sieradza. Wracając z takiego spotkania rejsowym autobusem pomyśleli o własnej grupie i tak Topola zakiełkowała.

Muzeum Historii Miasta w Zduńskiej Woli zyskało nowego dyrektora. Posadę szefa placówki powierzono 38-letniemu Tomaszowi Polkowskiemu, z wykształcenia historykowi po Uniwersytecie Łódzkim. Nowy gospodarz MHM o tę funkcję rywalizował z 12 innymi osobami, a zastąpił Jerzego Chrzanowskiego, który współtworzył muzeum i kierował nim od 1993 roku.

Nietoperze wystąpiły w głównej roli podczas konferencji poświęconej tym latającym ssakom, którą zorganizowało Publiczne Gimnazjum w Burzeninie. To ramach projektu „Nietoperze – wiesz o nich wszystko?”, na który placówka pozyskała prawie 20 tys. zł. Dwudniowe naukowe spotkanie, w trakcie którego obalano mity mówiące chociażby o wkręcaniu się tych zwierząt we włosy, przewidywało nocne safari. Żadnego okazu za pomocą detektorów dźwięku wyszukać się jednak nie udało i uczestnikom musiały wystarczyć przebrane za nietoperze tancerki występujące w trakcie konferencji.

O królu, który ocalił Europę – zgodnie z jej tytułem – traktuje książka napisana przez Miltiadesa Varvounisa, syna Greka i łaskowianki, który jest miłośnikiem polskiej historii. Praca poświęcona Janowi Sobieskiemu została wydana po angielsku przez wydawnictwo Xlibris. Mieszkający za granicą autor w swoim dziele zawarł łaskie akcenty dziękując we wstępie Magdalenie Kelnerowskiej z Łaskiego Domu Kultury za pomoc w zaopatrywaniu go w polskie książki. W Łasku jest zresztą rozmiłowany. W minionym roku przyjechał do Polski na Euro za bazę wypadową wybierając właśnie to miasto.

Podwórkowa kapela Szadkowiacy o uznanie widzów zaczęła walczyć nie tylko za sprawą koncertów na krajowych i zagranicznych scenach. Zespół zaistniał także wirtualnie otwierając własną stronę szadkowiacy.pl, gdzie znaleźć można nie tylko same utwory, ale i teledyski.

Recytatorzy z regionu sieradzkiego zawojowali wojewódzkie eliminacje najważniejszej artystycznej rywalizacji z udziałem mistrzów słowa mówionego w Polsce. Z Łodzi przywieźli deszcz nagród, a w ślad za nimi wiele kwalifikacji do najwyższego szczebla Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który miał swoją 57. edycję. Takie wyróżnienie spotkało nie tylko utalentowaną młodzież jak Joannę Furmańczyk z II LO w Zduńskiej Woli, ale i dorosłych recytatorów – w tej grupie triumfował Marek Różański z Sieradza.

Szmaciane laleczki, które pomogły ratować życie dzieci z Sierra Leone wykonali własnoręcznie uczniowie Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz. Kukiełek powstało 80. Wszystkie zostały pokazane na wystawie, a potem zaadoptowane przez firmy i osoby prywatne. Dzięki inicjatywie udało się zebrać prawie 2 tys. zł, które zostały przekazane UNICEF. ONZ-owskiej organizacji pomagającej dzieciom, która zorganizowała charytatywny projekt z myślą o najmłodszych mieszkańcach wspomnianego afrykańskiego kraju.

Tropem przepięknej przyrody podążyło blisko 180 turystów podczas VII Ekologicznego Rajdu Pieszego „Nadwarciański szlak”. Uczestnicy wędrowali gwiaździście po urokliwych terenach Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Z czterech stron trafili do Burzenina, gdzie czekała na nich meta i konkurs piosenki ekologicznej wygrany przez drużynę „Copernicus” z Publicznego Gimnazjum w Burzeninie organizującego rajd.

U Księżnej Sieradzkiej spotkali się wierni uczestniczący w obchodach 75-lecia koronacji cudownego obrazu znajdującego się w kościele w Charłupi Małej pod Sieradzem. Podążali pieszo, prywatnymi samochodami, rowerami, konno i autokarami, a niektórym przyszło przeprawiać się promem przez rzekę Wartę. Do charłupskiego Sanktuarium Maryjnego Księżnej Sieradzkiej ściągnęło w różnoraki sposób około 20 tys. pielgrzymów.

Wojskowe mogiły od zapomnienia postanowiło uratować dwóch pasjonatów historii Jan Kowalski i Dominik Dąbrowski. Wykonali prawdziwie benedyktyńską pracę odszukując i opisując wszystkie wojenne cmentarze, żołnierskie groby i miejsca pamięci narodowej znajdujące się na Ziemi Sieradzkiej. Całość – wraz ze zdjęciami i wielu zapomnianymi historiami, do których dotarli – ujęli w książce zatytułowanej symbolicznie „Żołnierska pamięć”.

Złoczew opanowała rekordowa liczba młodych artystów. To za sprawą 21. edycji Festiwalu Piosenki, który w minionym roku przeżył największe zainteresowanie w swojej historii – wystąpiło aż 121 solistów i jeden zespół. Jury w kwestii frekwencyjnej ucieszył także fakt, że na scenie po raz pierwszy nie zabrakło śpiewających panów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto