Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny alfabet w regionie. Przypomnijmy jak przebiegał miniony 2014 rok

Paweł Gołąb
Kulturalny alfabet w regionie: sypnęło gwiazdami, które zjeżdżały do miast naszego regionu z okazji świąt czy większych imprez. W Sieradzu (fot) pojawił się m.in. Oddział Zamknięty, w Warcie Budka Suflera, w Uniejowie Maryla Rodowicz, w Poddębicach Golec uOrkiestra, Afromental w Zduńskiej Woli T.Love w Wieluniu, Kamil Bednarek w Wieruszowie,a w Buczku Boney M.
Kulturalny alfabet w regionie: sypnęło gwiazdami, które zjeżdżały do miast naszego regionu z okazji świąt czy większych imprez. W Sieradzu (fot) pojawił się m.in. Oddział Zamknięty, w Warcie Budka Suflera, w Uniejowie Maryla Rodowicz, w Poddębicach Golec uOrkiestra, Afromental w Zduńskiej Woli T.Love w Wieluniu, Kamil Bednarek w Wieruszowie,a w Buczku Boney M. Fot. Paweł Gołąb
Kulturalny alfabet w regionie. 2015 rok ruszył już z pierwszymi wydarzeniami w kulturze. Jak wyglądał ten miniony od A do Z?

Kulturalny alfabet w regionie przygotowaliśmy na podstawie publikacji z tygodnika Nad Wartą.

Aktorskie talenty drzemią w niejednym najmłodszym mieszkańcu naszych okolic. Dowiodły temu eliminacje dwóch przeglądów teatralnych o regionalnym charakterze. Zarówno te dotyczące Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych w Łodzi jak i Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych cieszyły się sporym zainteresowaniem. Pierwszą z rywalizacji zawojowała młodzież z zespołu Parawan z GOK w Klonowej oraz uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Wieruszowie. W drugich najlepiej wypadł zespół Ekstrakt z GOKSiT w Sokolnikach.

Brać harcerska zjechała się tłumnie do Zduńskiej Woli na Święto Łódzkiej Chorągwi ZHP. W zlocie wzięło udział ponad 700 druhen i druhów z Sieradza, Łasku czy Wielunia. Gospodarze przygotowali mnóstwo atrakcji. Na uczestników czekała m.in. nauka tańca, warsztaty historyczne, poligon paintballa, wspólne puszczanie baniek mydlanych.

Cembrzyńska Halina i Julia z Wróblewa wdarły się przebojem do polsatowskiego muzycznego show „Must Be The Music”. Rodzinny duet stworzony przez mamę i córkę brawurowo wykonał przebój Moniki Brodki „Granda” zdobywając uznanie całego, czteroosobowego i wymagającego jury.

Dary Losu hucznie obchodziły swoje 10-lecie. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych działające w Sieradzu z okazji rocznicy zorganizowało nie tylko jubileuszowe spotkanie, ale i karnawałowy bal.

Edith Piaf. Ducha tej artystki przywołał Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” podczas jednego z koncertów, z którymi zawitał do naszego regionu. To w pałacu w Małkowie pod Wartą, gdzie piosenki ikony francuskiej sceny wykonała Agnieszka Matysiak z zespołem.

Feliks Rajczak, znany zduńskowolski poeta i animator życia kulturalnego nie tylko w Zduńskiej Woli, ale także w Łasku i Sieradzu został upamiętniony w wyjątkowy sposób. Pracę o nim napisała wnuczka Marysia Rajczak. Gimnazjalistka z opracowaniem „Z serca i z wiersza, czyli śladami dziadka Feliksa” wystartowała w konkursie PTTK „Moja ojcowizna” zdobywając pierwsze miejsce w wojewódzkim finale.

Grażyny skrzyknęły się, by wspólnie świętować i pokazać, że panie noszące to imię są wyjątkowe. Na zlot zorganizowany w Sieradzu pod hasłem „Ruszaj się, bo zardzewiejesz” przybyło kilkadziesiąt osób. Był przemarsz ulicami i konkursy sprawnościowe.

Horror, groza, mrok i… dzieci – to wspólny mianownik zdjęć wykonanych w ramach niezwykłego projektu „Dzieci Pana Macabre’u” sieradzkiego fotografika Mariusza Jabłońskiego. – Chciałem zapytać odbiorcę, czemu tak często w grach komputerowych, komiksach czy filmach najmłodsi są przedstawiani demonicznie i tajemniczo. Po to, by zastanowił się, jakie zagrożenia czyhają w dzisiejszych czasach na dzieci w wirtualnym świecie, jeśli nie będziemy mieli nad nimi choć odrobiny kontroli - tłumaczył autor

Improwizacja stała się Mekką dla miłośników rocka. Pub zlokalizowany na sieradzkim Rynku w minionym roku zorganizował szereg koncertów, które mogły zadowolić niejednego fana. Od akustycznego Artura Gadowskiego, przez psychodeliczne White Kites po czerpiący garściami z gitarowej tradycji Cinemon. Swoje miejsce mieli tu także artyści miejscowi jak Aranha czy Anna Kuźniak.

Judaizmu Dzień wpisał się na stałe w koloryt Sieradza. Lokalna odsłona święta dialogu dwóch religii i kultur, obchodzona w Polsce po raz 17, odbyła się tu po raz 6. Była szczególna. Podczas tradycyjnej uroczystości w Teatrze Miejskim jej inicjator, ks. Marian Bronikowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych otrzymał nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka. To honorowe wyróżnienie w postaci przyznawane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które legitymują się dokonaniami, działalnością, a także postawą życiową czy niezłomnością charakteru przyczyniając się istotnie do współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Koncertowa sala z prawdziwego zdarzenia cieszy już w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sieradzu. Inwestycja kosztowała prawie 3 mln zł i stała się prezentem na 30-lecie działalności placówki.

Latawce poleciały w niebo na koniec lata w Sieradzu. To za sprawą miejscowych harcerzy, którzy nie zapomnieli o tej formie zabawy. Co roku organizują święto latawca połączone ze świętem opieczonego ziemniaka.

Łazik marsjański, kosmiczna kapsuła Hermaszewskiego, naukowe wykłady i osobiste wspomnienia o Arym Sternfeldzie. Tak przebiegała piąta edycja Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej organizowana przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Jednym z najważniejszych jej momentów było otwarcie w placówce wystawy „Z Sieradza do gwiazd” poświęconej wspomnianemu, pochodzącemu stąd naukowcowi, który wyliczył trajektorie dla sputników, gdy nikt jeszcze o podboju kosmosu na poważnie nie myślał.

Mażoretki jednoznacznie kojarzą się z Poddębicami. Gospodarze mogą pochwalić się dwoma takimi zespołami i mistrzostwami Polski środkowej. W ostatniej, trzeciej ich edycji wzięła udział rekordowa liczba 350 tancerek.

Noc sów odbyła się w Kliczkowie Małym w gminie Brzeźnio. Legenda o powstaniu tej wsi związana jest właśnie z tymi ptakami, a nawiązać do niej postanowił Eryk Złoty, gimnazjalista z Brzeźnia. Z zaproszenia na nietypowe spotkanie w miejscowej bibliotece skorzystało ok. 50 osób.

Od kujawiaka do oberka. Po raz 13. Sieradz gościł pod tym hasłem najlepszych muzyków ludowych z centralnej Polski. Impreza odbyła się w pasującej do jej charakteru scenerii skansenu, a zgromadziła kilkudziesięciu wykonawców.

Pożegnaliśmy Sławomira Kołodziejczyka. Zasłużony dla kultury całego regionu prezes Klubu Pracy Twórczej, literat, redaktor i wydawca odszedł po chorobie. Został pochowany w rodzinnym Wągłczewie w gminie Wróbel. Na uczestników smutnej uroczystości czekała niezwykła pamiątka – wydana przez przyjaciół zmarłego książka „Wyczarowane ołówkiem i piórem” z jego tekstami. Miał to być prezent dla bohatera publikacji, z którego wręczeniem czekano aż wróci do zdrowia.

Rehabilitacja niejedno ma imię. Widać to było podczas niezwykłego koncertu na uniejowskim zamku, w trakcie którego obok siebie wystąpili: uznany i popularny zespół Raz Dwa Trzy z jednej strony, z drugiej Integracyjna Grupa Artystyczna, czyli połączone siły Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łęczycy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stemplewie oraz Zespołu Szkół w Uniejowie. W roli prowadzącej wystąpiła Anna Dymna, a projektowi przyświecał szczytny cel; przełamywanie barier i tolerancja dla chorych.

Satyryk Zbigniew Woźniak ze Zduńskiej Woli miał swój rok. Za swoje rysunki zdobył w ciągu minionych 12 miesięcy aż 11 nagród. Ostatnią w grudniu - Grand Prix Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu na Rysunek Satyryczny i Karykaturę pt. „A to Polska właśnie”.

Taneczne talenty od 45 już lat rozwija Lubomiła Chmielewska-Szymczak ze Zduńskiej Woli. Z okazji jubileuszu instruktorki i choreografki, twórczyni m.in. zespołu „Bolero” odbyło się barwne widowisko. Wzruszeń nie brakowało, bo pojawili się także pierwsi wychowankowie bohaterki spotkania.

Umuzykalnione rodziny zadomowiły się w Złoczewie. Po raz 17. odbyły się tu Spotkania Rodzin Muzykujących. Ostatnia edycja uświetniła projekt „Rodzinka w kulturze”, który był realizowany przez Łódzki Dom Kultury.

Wiedeńskie klimaty od kilkunastu już lat przywołuje w Poddębicach miejscowa orkiestra dęta. Muzycy zapraszają systematycznie na noworoczny koncert tworząc tradycję wzorem filharmoników ze stolicy kraju Straussów.

Zawady – wieś z gminy Zadzim doczekała się monografii. Jej dzieje spisał pochodzący z niej Stanisław Foryś, były przewodniczący rady powiatu poddębickiego. Do opracowania pod tytułem „Moja familia” zmobilizowały go narodziny wnuczki. Po to, by zachować dla dalszych pokoleń pamiętane z ustnych relacji wydarzenia z historii rodzinnych okolic.

Źródło – tak zatytułowaną planszową grą może się pochwalić Sieradz. Nietypowy gadżet został wydany na zlecenie miasta w ramach projektu związanego z rewitalizacją starówki, a opiera się na trzech wybitnych sieradzaninach: Antonim Cierplikowskim, Arym Szternfeldzie oraz Cyprianie Bazyliku.

Życiu zielone światło – zgodnie z nazwą projektu – dali uczestnicy programu profilaktycznego podsumowanego w sieradzkim teatrze. Ten miał na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi, uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych i przyszłych kierowców na konsekwencje, jakie niesie za sobą zażywanie środków odurzających w kontekście głownie siadania za kółkiem. W nietypowy sposób, bo prócz zajęć profilaktycznych przeprowadzono także warsztaty teatralne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto