Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne podróże po Wielkopolsce. Sprawdź jak smakuje kuchnia Łobżenicy, najlepsza kuchnia Krajny!

TR
Najlepsza kuchnia na Krajnie czyli Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet w Łobżenicy
Najlepsza kuchnia na Krajnie czyli Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet w Łobżenicy Fot. Agnieszka Świderska
Jak smakuje Krajna? Najlepiej przekonać się o tym na jednej z imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet z Łobżenicy z nadzieją na degustację albo stoisko ze specjałami. Albo zajrzeć do wydanej właśnie przez nasze wydawnictwo książki "Kulinarne podróże po Wielkopolsce", prawdziwej skarbnicy regionalnej kuchni, także krajeńskiej.

Kulinarne podróże po Wielkopolsce: Gmina Łobżenica - Karp nadziewany grzybami w sosie pomidorowym

Każde z 21 kół tworzących stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet w Łobżenicy jest dobre w czymś innym. Przedsmakiem takiej krajeńskiej uczty była wydana przez stowarzyszenie książka “Krajeńskie przysmaki na każdy dzień”, która rozeszła się jak ciepłe bułeczki. Apetyt na nią zaskoczył same autorki.

ZOBACZ PRZEPISY W SERWISIE KULINARNYM GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO
Karp nadziewany grzybami w sosie pomidorowym
Zapiekanka marchewkowa
Flaki z boczniaków
Sałatka ziemniaczana
Wielkanocna jagnięcina
Czernina

A za krajeńską kuchnią stoi w ich przypadku prawdziwa armia: pół tysiąca osób, bo tyle działa pod szyldem Gminnej Rady Kobiet. Jest demokratyczna: przyjmuje także mężczyzn. Gotują dla innych, gotują dla siebie. Mają swoje kulinarne przeboje jak najlepszy w Wielkopolsce karp nadziewany grzybami w sosie pomidorowym. Dlaczego jest najlepszy?

- Nigdzie nie zdarzyło się nam zjeść lepszego niż nasz - mówi z uśmiechem Grażyna Łosoś, przewodnicząca zarządu.

Jako stowarzyszenie mają większe możliwości niż pojedyncze koło gospodyń wiejskich. Mogą występować o realizację inicjatywy lokalnej, dotacje czy granty. Rezygnacja z nazwy gospodyń wiejskich nie była przypadkowa. Kontynuują tradycje KGW, ale uważają, że do ich aktywności, do tego kim są i co robią, bardziej niż określenie gospodyni pasuje po prostu kobieta.

Nie odbędzie się bez nich żadna impreza w gminie, tym bardziej, że często same są jej organizatorkami jak choćby świętowany od 36 lat w Walentynowie Dzień Dziadka i Babci. A to tylko jedna z imprez. Coraz większą popularność zdobywa założony przez nie zespół taneczny “Błękit Krajny”, w którym występują w regionalnych, krajeńskich strojach. Wydają książki, kalendarze. Zwiedzają.

Swoją tradycję mają tu już wycieczki rowerowe do sąsiednich gmin i powiatów pod hasłem “Poznaj swojego sąsiada”. Zdarzało się, że na liczniku stuknęło z 70 kilometrów. Na jeszcze dłuższe wycieczki, ale to już autokarowe panie zapuszczają się między innymi do Krakowa.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto