Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kręć się, kręć wrzeciono XXI wieku

N
Instytut Włókiennictwa był jednym z najciekawszych przystanków wycieczki Szlakiem Unijnych Projektów
Instytut Włókiennictwa był jednym z najciekawszych przystanków wycieczki Szlakiem Unijnych Projektów fot. Marek Niedźwiecki
Instytut Włókiennictwa w Łodzi realizuje projekt kluczowy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013, zatytułowany "Funkcjonalne nano- i mikromateriały włókiennicze".

Wartość projektu wynosi ponad 21,5 mln zł, z czego dofinansowanie Unii Europejskiej to ponad 18,3 mln zł. Rozpoczęty w 2007 roku projekt realizowany będzie aż do końca listopada 2012 r. Jego hasło przewodnie brzmi: Dotacje na innowacje - inwestujemy w Waszą przyszłość. Kierownikiem projektu jest dr inż. Małgorzata Cieślak.

Projekt jest łódzki, ale realizowany we współpracy z wieloma innymi ośrodkami badawczo-naukowymi - z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Politechniką Wrocławską, Instytutem Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej we Wrocławiu, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Program projektu o akronimie NANOMITEX wpisuje się w światowe tendencje rozwojowe nanotechnologii włókienniczych, a jednocześnie jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw tej branży.

Cel projektu jest bardzo praktyczny. Prowadzone badania i prace ukierunkowane są tak, by w przyszłości mogły być wykorzystane w sektorach gospodarczych, m.in. poprawiając bezpieczeństwo i jakość życia. Nadrzędnym celem projektu jest stworzenie krajowej bazy wytwórczej funkcjonalnych nanomateriałów włókienniczych i zaproponowanie przedsiębiorstwom technologii wytwarzania innowacyjnych produktów, by mogły trafić na rynek.

Jakie korzyści mogą płynąć z tych wieloletnich badań i doświadczeń?

Projektodawcy dzielą je na kilka warstw. Korzyści dla społeczeństwa są przede wszystkie takie, że wyroby włókiennicze nowej generacji o cechach specjalnych mają poprawić jakość życia, poziom bezpieczeństwa publicznego, sprzyjać ochronie zdrowia, dóbr materialnych i środowiska naturalnego.

Korzyści dla nauki to przede wszystkim poprawa konkurencyjności i innowacyjności krajowego zaplecza badawczego oraz wzrost potencjału naukowego - kadrowego i aparaturowego. Istotne jest również powstanie nowych miejsc pracy oraz wzrost zaangażowania młodych naukowców i studentów. To także droga do nowych opracowań naukowych, metod badań i patentów.

W sferze przemysłowej istotny będzie wzrost konkurencyjności krajowego sektora włókienniczego i gałęzi z nim powiązanych oraz sprzyjanie restrukturyzacji gospodarki, szczególnie w województwie łódzkim, poprzez przekształcenie sektora włókienniczego w przemysł naukochłonny.

Znaczenie ma również możliwość wykorzystywania w przyszłości wzmocnionego potencjału badawczego do dalszej działalności badawczo-rozwojowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto