Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konfederacja Lewiatan postuluje doprecyzowanie przepisów o pracy zdalnej. Mówi np. o zwrocie kosztów przerzuconych na pracownika

js
Możliwy zwrot kosztów pracy zdalnej? Postuluje to Lewiatan
Możliwy zwrot kosztów pracy zdalnej? Postuluje to Lewiatan 123rf
Konfederacja Lewiatan skomentowała nowelizację Tarczy Antykryzysowej i zaproponowała korekty regulacji. Jeszcze w tym tygodniu do Sejmu trafi projekt nowelizacji przepisów antykryzysowych dotyczących prawa pracy. Organizacja postuluje m.in. modyfikację zasad organizacji pracy, w tym zasad dotyczących urlopów, czasu pracy oraz zmniejszenia kosztów zatrudnienia. Konfederacja zastanawia się np. wydłużeniem umów na czas określony ponad dotychczasowe restrykcyjne limity.

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić organizację pracy

O postulatach organizacji opowiedział Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. - Podkreślamy konieczność modyfikacji zasad organizacji pracy czy większego dostępu do wsparcia finansowego. Widzimy potrzebę wydłużenia umów na czas określony ponad dotychczasowe restrykcyjne limity. Chcielibyśmy tez wydłużyć możliwość zatrudnienia pracownika za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej u jednego użytkownika pod warunkiem stosowania umowy o pracę.

Zdaniem Grzegorza Baczewskiego pracodawcom zależy na tym, żeby utrzymać miejsca pracy. Właśnie dlatego uelastycznienie przepisów jest tak istotne. Konfederacja Lewiatan uważa, że rząd korekty i nowelizacje przepisów powinien omawiać z partnerami społecznymi.

Konfederacja Lewiatan za zwrotem kosztów dla pracownika za pracę zdalną

Konfederacja Lewiatan w komunikacie mówi o głównych propozycjach w nowelizowanej tarczy antykryzysowej. Chodzi m.in. o:

  • doprecyzowanie przepisów dotyczących pracy zdalnej. Przepisy mają jasno określać, czy pracownik może liczyć na zwrot kosztów poniesionych w trakcie pracy zdalnej. Nowelizacja ma także ustalić, jaką odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej ponosi pracodawca.
  • możliwość wprowadzenia przestoju u pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów i w związku z tym wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń. Przestój wiązałby się z wypłacaniem pensji obniżonych o 50% lub obniżeniem wymiaru czasu pracy bez dofinansowania od 6 do 12 miesięcy.
  • możliwość dofinansowania wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem bądź obniżonym wymiarem czasu pracy.
  • wprowadzenie możliwości wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji.

Robert Lisicki, dyrektor departamentu Konfederacji Lewiatan podkreśla, że nowelizacja tarczy antykryzysowej jest korzystna, ale ciągle niekompletna:

Pozytywnie oceniamy doprecyzowanie pewnych elementów w zakrecie pracy zdalnej, przyznania pracodawcom możliwości skierowania pracowników na urlop wypoczynkowy czy zwiększenia dostępu do finansowego wsparcia miejsc pracy. Pamiętajmy, że mówimy o rozwiązaniach tymczasowych, aczkolwiek brakuje rozwiązań ułatwiających organizację pracy w okresie zmiennych uwarunkowań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto