Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert z okazji Dnia Kobiet w sieradzkim Teatrze Miejskim ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Koncert z okazji Dnia Kobiet w sieradzkim Teatrze Miejskim
Koncert z okazji Dnia Kobiet w sieradzkim Teatrze Miejskim Fot. Dariusz Piekarczyk
Za okazji Dnia Kobiet w Teatrze Miejskim w Sieradzu odbył się w piątej koncert piosenek autorstwa Andy Kitschmann, pierwszej polskiej dyrygentki, a ponadto nietuzinkowej artystki, kompozytorki, autorki tekstów, aktorki i śpiewaczki oraz akompaniatorki. Koncert nosił tytuł "Anda! Cóż to za heca ...".

Na scenie wystąpiła Ewa Makomaska, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, scenarzystka i reżyserka, znana z takich produkcji, jak "Czas honoru", "Wojenne dziewczyny" czy "U Pana Boga w ogródku". Akompaniowała jej Aldona Krasucka.
Dodajmy, że spektakl prezentowany był w wielu miejscach w Polsce oraz na Festiwalu Polska Wiosna Teatralna we Lwowie. W Teatrze Polskim w Warszawie pozostaje stale w repertuarze pod tytułem „Anda”.

Jeśli chodzi o Andę Kitschmann to postać niezwykła, często określana mianem artystki totalnej, która swoje życie związała ze sceną na wielu poziomach. Zaczynała tworzyć na początku XX wieku, w czasie kiedy kobieta samowystarczalna artystycznie należała do rzadkości, a ona niewątpliwie wyprzedziła swój czas.

- Przypomniany zostanie tylko mały wycinek dorobku Andy Kitschmann, bo jest ona autorką ponad 2 tysięcy piosenek. Ale w tym koncercie znajdą się te najbardziej znane i spektakularne małe arcydzieła estradowe, czyli utwory pisane specjalnie dla takich gwiazd jak Marta Stebnicka i Irena Kwiatkowska czy Mira Zimińska. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie choć w części takie, jak jego bohaterka: radosne, barwne, śmieszne, trochę szalone i choć w części przybliży tę nieco zapomnianą, a jakże zasłużoną dla kultury naszego kraju artystkę

- wyjaśnia Ewa Makomaska.

To ona była jedyną kobietą wśród artystów, mężczyzn zakładających ZAIKS, w latach 30-tych kooperowała ze stołecznymi kabaretami pisząc np. z Tuwimem dla Miry Zimińskiej. Kierowała działem muzycznym dziecięcej sceny Instytutu Reduty - Teatrem Płomyka. Po wojnie była dyrektorem muzycznym pierwszego powojennego kabaretu Siedem Kotów.

Na scenie pojawił się także prezydent Sieradza Paweł Osiewała, który złożył paniom życzenia. Dodajmy, że wstęp na koncert był bezpłatny.

Koncert z okazji Dnia Kobiet w sieradzkim Teatrze Miejskim

Koncert z okazji Dnia Kobiet w sieradzkim Teatrze Miejskim ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto