Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolumna na starych zdjęciach na wystawie w SDK w Sieradzu. Ekspozycja czynna do 15 października

Paweł Gołąb
Wystawę „Kolumna na starych zdjęciach” oglądać można w sali lustrzanej Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu. Wystawa, na którą składają się stare zdjęcia czy artykuły przywołujące świetność tej wypoczynkowej miejscowości, została przygotowana przez stowarzyszenie „Zielona Kolumna". Celem społeczników jest nie tylko udokumentowanie historii Kolumny, ale i przywrócenie jej dawnego blasku.

Autorami wystawy są Anna Robak, Katarzyna Pokucińska i Beata Korczyńska ze stowarzyszenia „Zielona Kolumna" oraz Marcin Dybalski. - Wystawa prezentuje skany zdjęć i pocztówek ze zbiorów zgromadzonych na facebookowym profilu „Kolumna na starych zdjęciach". Tematyka ekspozycji obejmuje charakterystyczną zabudowę Kolumny wraz z miejscami pełniącymi ważną rolę w życiu jej mieszkańców oraz licznie przybywających w przeszłości turystów. To prezentacja historii niegdyś osobnej miejscowości (dziś dzielnica Łasku),której początki sięgają czasów międzywojennych – _przedstawiają organizatorzy. - Na podkreślenie zasługuje fakt, że tą tematyką zajęli się ludzie młodzi. To bardzo budujące, że tak młoda grupa dba o dziedzictwo kulturowe swojego miejsca zamieszkania, swojej małej ojczyzny – zachwala Irena Kostrzewska, dyrektor SDK w Sieradzu.
Stowarzyszenie _„Zielona Kolumna”
istnieje od 2013 roku. Jak przytakują współautorki wystawy Anna Robak i Katarzyna Pokucińska kolekcjonowanie archiwalnych zdjęć to nie jedyna forma działalności tej grupy. – Funkcjonujemy na różnych płaszczyznach, część z nas udziela się na przykład w radzie dzielnicy Kolumna czy innych stowarzyszeniach. Ale wszystko to razem składa się na działalność dla naszej lokalnej społeczności. Dla upamiętnienia tego, co było, ponieważ chcemy, aby nasza miejscowość rozkwitła na nowo.
Skąd pomysł, żeby się zebrać i działać razem? – Zaczęło się właśnie od zbierania starych zdjęć. Potem wydarzyło się w naszej miejscowości parę rzeczy, które nam się nie podobały i to nas zmobilizowało, żeby działać na rzecz Kolumny. By ta się rozwijała i przyciągała do siebie, a nie przerodziła się w przemysłowy kawałek miasta Łasku, na co się zapowiadało. By Kolumna pozostała perełką i udało się zachować jej niezwykły klimat.
Kolumna, znana w dawniejszych czasach w całym regionie jako miejsce wypoczynku, to miejscowość przepiękna, ale chyba przez ostatnie lata zapomniana i niedoceniona? – Dlatego właśnie działamy. Wiele osób twierdzi, że degradacja Kolumny nastąpiła od chwili przyłączenia jej do Łasku jako dzielnicy. Nasza miejscowość straciła prawa miejskie, co w połączeniu z tym, że jesteśmy częścią dość odizolowaną, bo jesteśmy od centrum Łasku odgrodzeni rzeką i dosyć dużym pasmem zieleni sprawiło, że zdaniem wielu byliśmy traktowani po macoszemu. To się na szczęście zmienia, pojawiło się wiele inicjatyw z rewitalizacją Kolumny na czele, więc wszystko idzie ku dobremu. Na pewno nie wrócimy do Kolumny takiej jaka była kiedyś, ponieważ wielu budynków czy miejsc już się nie odzyska, ale to co zostało warto zachować, bo mamy wiele unikalnych miejsc wartych uwagi.
Te unikalne miejsca, które warto odwiedzić w Kolumnie to? - Na pewno warto wybrać się po prostu do lasu, a po drodze podziwiać drewnianą zabudowę w stylu szwajcarskim, która jest ewenementem w całym regionie. Spacer po Kolumnie o każdej porze roku jest piękny – zachęcają współautorki wystawy.
Wystawa dokumentująca historię Kolumny pozostanie czynna w SDK (al. Pokoju 11) do 15 października. Więcej fotografii obejrzeć można odwiedzając facebookowy profil „Kolumna na starych zdjęciach”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto