Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katyń. Sieradz pamięta o zbrodni. Marszałek i prezydent złożyli kwiaty ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Sieradz pamięta o zbrodni. Marszałek i prezydent złożyli kwiaty
Sieradz pamięta o zbrodni. Marszałek i prezydent złożyli kwiaty Fot. Dariusz Piekarczyk
13 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica ujawnienia przez Niemców informacji o znalezieniu w Katyniu koło Smoleńska masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy służby więziennej, policjantów, i innych służb mundurowych, ale też osób cywilnych więzionych po 17 września 1939 roku, czyli aneksji Rosji na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej. Zamordowani zostali trzy lata wcześniej.

O tragicznej rocznicy pamiętał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku WŁ, Paweł Osiewała, prezydent Sieradza oraz Rafał Matysiak, wiceprezydent miasta. Złożyli oni kwiaty pod tablicą upamiętniającą zamordowanych na nieludzkiej ziemi, znajdującą się przy kościele garnizonowym pw. Chrystusa Odkupiciela i Najświętszego Imienia Maryi w Sieradzu (ul. Kościuszki 19).

Dodajmy, że egzekucje, których dokonali funkcjonariusze NKWD, objęły wiosną 1940 roku co najmniej 22 tysiące obywateli polskich.
13 kwietnia 1943 roku radio niemieckie podało informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD. Kilka dni później rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie zwrócił się z prośbą do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o zbadanie tej sprawy. Z taką samą prośbą do PCK zwrócili się także Niemcy. Reakcją ówczesnych władz sowieckich na ujawnienie zbrodni w Katyniu było zerwanie stosunków dyplomatycznych z Polską w nocy z 25 na 26 kwietnia 1943 roku. Alianci zachowali w sprawie katyńskiej milczenie. Prawda o zbrodni była bardzo długo ukrywana i publicznie zakłamywana.

W roku 1990 roku ówczesny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przyznał, że mordu w Katyniu dokonali Rosjanie w 1940 roku. Dwa lat później kolejny prezydent Rosji Borys Jelcyn zadecydował o udostępnieniu stronie polskiej dokumentów na temat Zbrodni Katyńskiej.

14 listopada 2007 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku poprzez aklamację uchwałę, która głosi:

„W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.”

W katyńskich dołach śmierci snem wiecznym śpią także mieszkańcy naszego regionu. Do tej pory potwierdzono, że w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Ostaszkowie, Miednoje zginęły ponad 140 osoby wywodzące się z naszego regionu.

Sieradz pamięta o zbrodni. Marszałek i prezydent złożyli kwiaty

Katyń. Sieradz pamięta o zbrodni. Marszałek i prezydent złoż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto