Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampanie społeczne oraz ich wpływ na wzrost świadomości ekologicznej

Redakcja
Olgierd Cieślik i Maciej Wojciechowski odpowiadają internautom

Proszę ocenić skuteczność kampanii edukacyjnych.

Skuteczność kampanii edukacyjnych, co pokazuje nie tylko akcja "Życie po śmieciach", jest bardzo duża. Wystarczy przypomnieć kampanię dotyczącą np. szkodliwości palenia papierosów, a efekty są widoczne niemal od razu. Jeśli chodzi o akcję prowadzoną wspólnie przez DZ, TVS i Fundację Edukacja bez Granic, a pomyślaną i dofinansowaną przez WFOŚiGW w Katowicach, na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych jednoznacznie stwierdziliśmy, że cel, jakim było uwrażliwienie mieszkańców regionu na problem utylizacji odpadów komunalnych, został osiągnięty. To znaczy, mieszkańcy dostrzegli konieczność zainwestowania środków w budowę spalarni śmieci...

Komu potrzebne są akcje i kampanie społeczne?

Kampanie są potrzebne nam, obywatelom, bo nie zawsze specjalistyczna wiedza dotycząca różnych zagadnień może trafić do nas w sposób przekonywujący i przystępny, a taką właśnie formę przyjmuje się przy przygotowaniu kampanii edukacyjnych.

Co wykazała ankieta, którą robiliście w ramach tej kampanii?

Wykazała przede wszystkim to, że zwiększyła się świadomość mieszkańców naszego regionu w zakresie potrzeby inwestycji w nowoczesne przedsiębiorstwa zajmujące się utylizacją odpadów komunalnych, chodzi tu o spalarnie śmieci bądź kompostownie. Zauważalny był też wzrost postrzegania przez respondentów problemów, jakie tworzą nielegalne wysypiska śmieci, spalanie śmieci
w piecach.

Na jakiej próbie badanie ankietowe zostało przeprowadzone i gdzie mogę zobaczyć wyniki ankiety?

Ankieta na początku i na końcu całej kampanii, poprzez portal

naszemiasto.pl,

trafiła do 50.000 unikalnych użytkowników. Odpowiedzi udzieliło nam około 600 osób, co zważywszy że pracownie badań społecznych przeprowadzają badania ogólnopolskie na próbie około 1000 osób, można stwierdzić, że ilość respondentów jest wystarczająca, aby dokonać rzeczowej analizy.

Czy jest szansa, że problem dzikich wysypisk skończy się wraz z wejściem w życie nowej ustawy i stałych opłat za śmieci?

W większości przypadków tak. Niemniej jednak musimy pamiętać, że część dzikich wysypisk śmieci znajduje się poza jurysdykcją działania samorządów lokalnych. Myślę tu o Lasach Państwowych i PKP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto