Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalendarz SOSz-W w Sieradzu 2022. Na ludowo i z kolorową promocją. Do wydawnictwa pozowali niepełnosprawni uczniowie ośrodka ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Paweł Gołąb (promocja) / Tomasz Jurewicz, Damian Belka, Rafał Świniarski, Emilia Melcarek-Salamon oraz Anna i Artur Hajdukiewiczowie (kalendarz)
Nie tylko odmierza upływ dni, ale także ociepla wizerunek osób niepełnosprawnych. Kalendarz, który łączy te dwie role, powstał ponownie w Sieradzu z inicjatywy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Tym razem przyświecało mu hasło „na ludowo”. Uczestnicy pozowali w tradycyjnych strojach w scenerii sieradzkiego skansenu, a promocja wydawnictwa, której towarzyszyły kolorowe występy, odbyła się w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury.

Kamil Wróbel, który po raz kolejny stał się bohaterem kalendarza, nie krył radości z uczestnictwa w projekcie. - Bardzo się cieszę, a do tego dzisiaj są Mikołajki. Zdjęcia były robione jesienią i bardzo mi się podobało. Fajnie było ubrać strój ludowy i być w skansenie.

Kolejny raz w projekcie brał też udział sieradzki fotograf Tomasz Jurewicz. - To zawsze miłe wyzwanie i gdy tylko pojawia się nowa propozycja, nawet się nie zastanawiam, tylko mówię „tak, robimy to” – mówi z uśmiechem. Jak spisały się dzieciaki? - Jak zwykle rewelacyjnie. Niektórych znam już od 2013 roku, kiedy powstawał pierwszy kalendarz i praca z nimi zawsze stanowiła przyjemność. Są niezwykle wdzięczne i radośnie nastawione. Nam wystarczy tylko nacisnąć spust migawki – mówi skromnie.

Dyrektor SOSz-W w Sieradzu Angelika Skrobała-Ślipek niezmiennie podkreśla, że główny cel kalendarza to zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych. - To doskonała okazja, by pokazać, że niepełnosprawni mają pełne prawo do uczestniczenia w naszym życiu społecznym czy kulturalnym.

Ten wizerunek faktycznie udaje się zmieniać? - Niepełnosprawni zaczęli być postrzegani inaczej – nie wątpi dyrektor. - Widać to chociażby w szkolnictwie, gdzie szeroko wchodzi edukacja włączająca, dzięki czemu dzieci z niepełnosprawnościami mogą się uczyć w szkołach ogólnodostępnych.

  • Zysk z kalendarza przeznaczony zostanie w całości na potrzeby uczniów SOSz-W w Sieradzu. Wydawnictwo jest dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu (Rynek 14) i w siedzibie SOSz-W w Sieradzu (Krakowskie Przedmieście 58). Koszt to 30 zł.
  • W trakcie promocji kalendarza w Teatrze Miejskim w Sieradzu wystąpili uczniowie SOSz-W oraz dziecięca grupa Zespołu Obrzędowego z Chojnego w gm. Sieradz, a także Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach. Organizatorzy podziękowali sponsorom, osobom wspierającym oraz fotografom, którzy współtworzyli tegoroczny kalendarz (Tomasz Jurewicz, Damian Belka, Rafał Świniarski, Emilia Melcarek-Salamon oraz Anna i Artur Hajdukiewiczowie) – wszystkie zdjęcia ich autorstwa obejrzeć można w galerii artykułu).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto