Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz w Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu. Popularny Bankowiec obchodził 20-lecie

Paweł Gołąb
Jubileusz w Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu. Popularny Bankowiec fetował 20-lecie istnienia.

Zwyczajowa nazwa Bankowiec, jak przypomina dyrektor DPS Aleksandra Mirkiewicz, nie wzięła się znikąd. - Głównym inwestorem, dzięki jakiemu powstał, był Narodowy Bank Polski, który postanowił wybudować dom seniora dla swoich emerytów, ale i przekazał obiekt na potrzeby mieszkańców regionu. Jego mieszkańcami są więc zarówno emeryci z NBP jak i starsi mieszkańcy Sieradza oraz okolic. Na co dzień zajmujemy się szeroko rozumianą opieką nad nimi, a także aktywizowaniem naszych seniorów poprzez kulturę, kontakt z drugim człowiekiem czy realizowanie własnych hobby i rozwijanie talentów, aby ostatnie lata swojego życia spędzili jak najbardziej spokojnie i miło.
Obecnie w DPS w Sieradzu mieszka 210 osób. W tym gronie, praktycznie od samego początku istnienia Bankowca jest pan Lucjan. – Po tylu latach mogę powiedzieć, że to jest dla mnie dom. Nie mam własnej rodziny, to jest więc jedyna ostoja dla mnie i szeregu innych osób, które są w podobnej sytuacji. Mamy tutaj bardzo dobre warunki mieszkaniowe i posiłki, zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską na miejscu oraz dobrze wyposażony ośrodek rehabilitacji, dzięki któremu niejednego już udało się postawić na nogi. Otoczenie też jest ładne. Dookoła mamy park, w organizowaniu którego pomagaliśmy, gdy byliśmy młodsi. Jest ładnie i to cieszy, bo gdy nas już nie będzie, będą z tego wszystkiego przecież korzystali inni.
Maria Pełka progi DPS w Sieradzu przekroczyła w 1996 roku. – Dom oczarował mnie bujną zielenią i wielobarwną rabatką kwitnących kwiatów w ogrodzie zimowym. To był miły przedsmak tego, co mnie w tym domu czekało. Pierwszą imprezą, w której uczestniczyłam były jasełka wystawione przez mieszkańców i od tej pory chętnie uczestniczyłam we wszelkich naszych akcjach, dzięki którym udało się kupić sprzęt liturgiczny do kaplicy czy drzewa do parku – relacjonuje pani Maria wyliczając coraz to kolejne formy aktywności. - Było topienie marzanny, puszczanie wianków w fontannie na zewnątrz, przyjeżdżali do nas na zabawy i przyjęcia mieszkańcy innych domów, uczestniczyliśmy w wielu imprezach kulturalnych w placówce i poza nią, jeździliśmy na różne wycieczki jak do Żelazowej Woli, Niepokalanowa czy Częstochowy. I ta lata mijały, mijały aż uzbierało się ich prawie dwadzieścia. Przez cały okres pobytu pracownicy starali się w miarę swoich możliwości w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego i kłopotów zdrowotnych za co serdecznie dziękuję i życzę, żeby ten dom przez długie lata pozostawał ostoją dla potrzebujących pomocy.
Uroczystość jubileuszowa odbyła się w siedzibie DPS z udziałem seniorów, personelu placówki, władz samorządowych i przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji. Ozdobą uroczystości był występ młodych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej I ST. w Sieradzu.

Jaka jest historia DPS? Placówka przedstawia

Budowę Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu rozpoczęto w 1989 roku. Głównym inwestorem był Narodowy Bank Polski, który postanowił wybudować dla swoich emerytów Dom seniora. Stąd przyjęła się nazwa Domu „BANKOWIEC”. Pod koniec 1994 roku obiekt był gotowy do użytkowania.
7 marca 1995 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy ówczesnym Prezesem Narodowego Banku Polskiego Panią Hanną Gronkiewicz-Waltz a byłym Wojewodą Sieradzkim Panem Janem Rysiem o przekazaniu budynku na cele społeczne i tak w dniu 8 marca tego roku decyzją Wojewody Sieradzkiego powołano do życia Dom Pomocy Społecznej w Sieradzu.
Od tego czasu rozpoczęto przyjmowanie pierwszych pracowników, którzy mieli za zadanie przygotować obiekt do zamieszkania. Pierwsi Mieszkańcy przyjęci zostali 4.12. 1995 roku, a 14.12. odbyło się uroczyste otwarcie Domu.
Pierwszym Dyrektorem Domu została Pani Helena Płóciennik-Wasiak, która sprawowała swój urząd przez prawie 20 lat. Do chwili obecnej nadal są z nami Mieszkańcy przyjmowani 20 lat temu oraz nadal pracują w Domu 24 osoby, które wpłynęły na kształt placówki.
Dom Pomocy Społecznej w Sieradzu zlokalizowany jest na peryferiach miasta z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu, co niewątpliwie sprzyja naszym seniorom. Duża przestrzeń, pięknie zagospodarowany ogród zarówno ten letni jak i zimowy, kaplica, gabinety rehabilitacyjne, pomieszczenia terapii zajęciowej czy sale regionalna i muzyczna pozwalają Mieszkańcom spędzić przyjemnie swój wolny czas. Mieszkańcy mają do dyspozycji pokoje 1 i 2-osobowe, nowe, wyremontowane i nowocześnie urządzone łazienki. Każdy pokój wyposażony jest w niezbędne meble, sprzęt TV oraz posiada balkon.
Na co dzień pracownicy Domu zajmują się szeroko rozumianą opieką oraz aktywizowaniem Mieszkańców poprzez różnorodne formy: terapię zajęciową, kółka zainteresowań, zajęcia muzyczne, taneczne, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi i inne. Współpracujemy z szeregiem instytucji, które wspierają nasze działania wzbogacając formy terapeutyczne: m.in. z Powiatową Biblioteką Publiczną, Muzeum, Teatrem, Szkołami i Przedszkolami, z Funkcjonariuszami Policji w ramach prewencji, ze Stowarzyszeniami, Fundacjami oraz instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
Dużym wsparciem są dla nas wolontariusze, którzy bezinteresownie wpływają na poprawę komfortu życia naszych seniorów - serdecznie im za to dziękuję, zachęcając innych mieszkańców Sieradza do działań wolontariackich na rzecz Mieszkańców.
Obecnie funkcjonujemy jako Dom Pomocy Społecznej w Sieradzu z filiami w Witowie i w Rożdżałach, świadcząc usługi dla 378 Mieszkańców.
1 czerwca 2004 roku połączono Dom Pomocy Społecznej w Witowie z Domem w Sieradzu-powstała filia w Witowie, a 27 sierpnia 2012, na mocy kolejnej Uchwały Rady Powiatu Sieradzkiego, doszło do utworzenia filii w Rożdżałach.
Mieszkańcami Domu w Sieradzu są osoby w wieku podeszłym, dla których dysponujemy ponad 230 miejscami. Przez cały okres działalności przebywało w naszym Domu 1258 osób, w tym ponad 50 byłych pracowników NBP.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania demograficzne to jest starzejące się społeczeństwo, wzrost tempa życia wpływające na brak czasu do zajmowania się starszymi, schorowanymi rodzicami czy migracje taki Dom jak nasz stanowi ważne miejsce w społeczności lokalnej. A naszym zadaniem jest zmieniać się tak, by dostosować jakość i rodzaj usług do potrzeb środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto